artykuły

Chipsety NVIDIA nForce 650i SLI i 680i LT SLI - koniec ery P965?

72
18 maja 2007, 22:57 Michal Reinholz

Wpływ pamięci na wydajność systemu

Jak wiele zyskamy instalując w komputerze z testowanymi dziś płytami droższe pamięci RAM i ile stracimy, jeśli znajdą się w nim tańsze moduły? Standardowo wszystkie testy przeprowadzamy przy ustawieniach pamięci na 800 MHz i timingach 5-5-5-15. Używane przez nas Patrioty XBLK+ pozwalają na symulowanie niemal dowolnego rodzaju RAM. Najpopularniejsze dziś moduły pamięci to 667, 800 i 1000 MHz. Testom poddaliśmy systemy właśnie z takimi ustawieniami.

Sandra 2007 i PCMark05 wykryły wprawdzie różnicę w szybkości ich działania, ale była ona minimalna. Jeśli więc nawet w typowych benchmarkach RAM, moduły najszybsze mają tak niewielką przewagę nad najwolniejszymi, to różnica w działaniu aplikacji powinna być między nimi jeszcze mniejsza.

I oto mamy potwierdzenie postawionej wcześniej tezy. To, czy zastosujemy moduły 667, czy 1000 MHz, w codziennym użytkowaniu nie będzie w ogóle odczuwalne. Żeby jednak wykluczyć jakąkolwiek pomyłkę, sprawdziliśmy systemy również w niezwykle wrażliwej na rodzaj pamięci grze Far Cry.

Nawet tutaj różnice są minimalne i to przy niskim obciążeniu karty graficznej i procesora. W miarę wzrostu ich „wysiłku”, znikają niemal całkowicie. Core 2 Duo nie potrzebuje pamięci o bardzo wysokim zegarze. Owszem, po ich zastosowaniu benchmarki wykażą minimalny wzrost wydajności, ale będzie on absolutnie nieproporcjonalny do poniesionych kosztów.

10