artykuły

MSI K7N420 Pro - recenzja na żywo

26 listopada 2001, 23:40 Paweł Pilarczyk
Zestaw testowy

27.11 g. 12:21 Płytę MSI K7N420 Pro testować będziemy w zestawie o następującej konfiguracji:


Sprawdzimy także, jaka jest różnica w wydajności płyty przy instalacji jednego i dwóch modułów pamięci DDR. Wykonamy również kilka testów z użyciem procesora Athlon XP 1600+ oraz Duron 850.

27.11 g. 14:19 Mamy niestety złe wieści. Otrzymaliśmy od MSI Poland najnowszy BIOS dla płyty K7N420 mający usunąć pewne problemy z jej stabilnością w Windows XP. Postanowiliśmy dokonać upgrade'u BIOS-u. Sama operacja zapisu przeszła pomyślnie, jednak po restarcie komputera... płyta się już nie budzi. Nie pomaga kasowanie CMOS-u, nie pomogła też wymiana procesora na inny. Podłączyliśmy do płyty jej system D-Bracket, a więc specjalnego "śledzia", na którym znajdują się cztery diody, które kombinacją kolorków (zielony/czerwony) informują o ewentualnych błędach. Jednak po włączeniu zasilania na płycie D-Bracket naprzemiennie zapala na zielono raz pierwszą, raz czwartą diodkę (w półsekundowych odstępach). Wedle instrukcji dołączonej do płyty, świecąca się na zielono dioda pierwsza (pozostałe trzy diody - czerwone) oznacza wczesną inicjalizację chipsetu. Z kolei świecąca się na zielono czwarta dioda to... inicjalizacja adaptera wideo. Migające na przemian diody oznaczają, że płyta próbuje inicjalizować chipset, a zaraz po tym kartę graficzną. Wymieniliśmy zatem kartę graficzną na inną - bez skutku. Podłączyliśmy monitor do wyjścia D-Sub na płycie - też nie pomogło. Objaw ten sam...

Skontaktowaliśmy się już z Piotrem Cieślakiem z MSI International Poland, od którego otrzymaliśmy płytę MSI K7N420 Pro do testów. Jutro otrzymamy drugi egzemplarz płyty (prawdopodobnie z firmy Incom). Zatem musimy testy przełożyć na jutro :-(.

Kilka dni później

3.12 g. 12:57 Od kilku dni w naszym laboratorium leży już druga płyta MSI K7N420 Pro, tę otrzymaliśmy z firmy Incom z Wrocławia. Zabieramy się za nią dopiero dzisiaj, bowiem wcześniej testowaliśmy MSI K7T266 Pro2. Od kilku minut na zestawie testowym instaluje się Windows Me.

3.12 g. 14:59 Windows już zainstalowany. Problematyczne okazały się jednak... sterowniki NVIDII dla chipsetu nForce. Dołączone na płytce, zawarte były w jednym pakiecie (o objętości niecałe 7 MB). Aby je zainstalować, teoretycznie wystarczy uruchomić plik SETUP.EXE. Niestety tylko teoretycznie. Podczas instalacji driverów (dla kontrolera pamięci, układu dźwiękowego etc.) komputer... się zrestartował. W Menedżerze Urządzeń okazało się, że nie zostały zainstalowane sterowniki dla kontrolera sieciowego zawartego w MCP. Gdy próbowaliśmy ręcznie zainstalować drivery ("Aktualizuj sterownik"), komputer znów się zresetował. Skończyło się w końcu tak, że wyłączyliśmy kontroler sieciowy z poziomu BIOS-u i teraz wygląda na to, że system już działa. Doinstalowaliśmy jeszcze DirectX 8.0 i Detonatory 21.81 dla GeForce3. Zaraz zabierzemy się za benchmarki.

SiSoft Sandra 2001te Professional

3.12 g. 17:29 Mamy już wyniki z SiSoft Sandra 2001te Professional:


CPU Benchmark

Wynik typowy dla Athlona (Thunderbird) 1.4 GHz.


CPU Multi-Media Benchmark

Ten również.

A teraz istotny test, Memory Benchmark. Na razie mamy obsadzony tylko pierwszy slot pamięci modułem 256 MB DDR SDRAM, a więc komunikuje się z nim tylko jeden z dwóch kontrolerów pamięci zawartych w IGP. Przepustowość pamięci wynosi więc "tylko" 2,1 GB/s:


Memory Benchmark, CAS 2,5


Memory Benchmark, CAS 2

Jedynym parametrem dotyczącym pamięci, jaki możemy zmieniać w BIOS-ie płyty K7N420 Pro, jest opóźnienie CAS. Możemy wybrać trzy wartości: 2 cykle, 2,5 cykla lub 3 cykle. Jak widać na wykresach powyżej, różnica pomiędzy CAS 2,5 a CAS 2 jest raczej niewielka.

Wyniki testu pamięci uzyskane przez nForce są jednak bardzo dobre i porównywalne z liderem na tym polu, KT266A:


Powyższy wykres przedstawia porównanie czterech platform, wszystkie o niemal identycznej konfiguracji, a różniące się jedynie płytą główną. Przeciwko MSI K7N420 Pro (NVIDIA nForce2) stanęły MSI K7T266 Pro2 (VIA KT266A), ECS K7S5A (SiS 735) oraz ABIT KG7 (AMD 760).

Zanim przejdziemy do testów rzeczywistych, sprawdźmy jeszcze, jakie informacje o chipsecie pokaże WCPUID. Program po wybraniu opcji Chipset Info wyrzucił takie okienko:


Ciekawe :-) A oto i same informacje o chipsecie nForce:


Niewiele dowiemy się z opcji Host Bridge i South Bridge :-). Wiemy za to, że AGP działa w trybie 4x, jednak z wyłączonym adresowaniem po zboczach sygnału i szybkimi zapisami - podobnie, jak na płycie K7T266 Pro2.

Sprawdźmy, jak nForce wypada w testach rzeczywistych.

3DMark2001

3.12 g. 18:52 Po wynikach z SiSoft Sandra można się spodziewać po nForce wydajności porównywalnej z KT266A. I rzeczywiście, w 3DMarku2001 wyniki są niemal takie same:


3DMark2001, 640x480x32


3DMark2001, 1024x768x32


3DMark2001, 1600x1200x32

Zanosi się, że chipset KT266A będzie musiał dzielić palmę pierwszeństwa z NVIDIA nForce!

Quake III Arena

6.12 g. 03:25 Jest środek nocy, wszyscy naokoło smacznie śpią, a my wreszcie możemy powrócić do recenzji płyty K7N420 Pro. Przepraszamy za przerwy w testach - siła wyższa :-(. Mamy nadzieję, że teraz będziemy mogli już spokojnie przeprowadzić resztę testów i że przed weekendem uda nam się skończyć recenzję płyty.

A ponadto dziś są Mikołajki! Nie zapomnijcie obdarować najbliższych jakimiś fajnymi prezentami! :-)

Wracając do MSI K7N420 Pro: zostałem przez Was skarcony za prezentowanie testów wydajnościowych nForce przy karcie GeForce3 :-). Koniecznie chcecie wyniki prezentujące wydajność wbudowanego w mostek północny nForce (IGP) układu GeForce2 MX. Skoro o takie testy prosicie, przeprowadzimy je tak szybko, jak to tylko możliwe. Póki mamy jednak złożony zestaw na GeForce3, dorzucimy jeszcze tylko kilka testów (żeby wiadomo było, jaka jest wydajność nForce w stosunku do KT266A) i zabieramy się za testy zintegrowanego GF2 MX. Właśnie skończyliśmy zbierać wyniki z Quake III Arena. A oto i one:


Wydajnością nForce znów na poziomie KT266A - w niskich rozdzielczościach znacznie wyprzedził chipset VIA, w wysokich mu się poddał.

SYSmark 2001

6.12 g. 11:16 Jak się do tej pory przekonaliśmy, w testach "multimedialnych" angażujących grafikę 3D wydajność nForce stoi na poziomie VIA KT266A. Zobaczmy, jak chipset NVIDII wypadł w SYSmarku 2001, sprawdzającym osiągi komputera w zastosowaniach biurowych:


Tu widać zdecydowaną przewagę nForce nad innymi chipsetami dla procesorów Athlon/Duron.

3