artykuły

MSI K7N420 Pro - recenzja na żywo

26 listopada 2001, 23:40 Paweł Pilarczyk
MSI K7N420 Pro

27.11 g. 04:33 Pierwsza płyta główna z chipsetem nForce, jaka dotarła do Polski, to MSI K7N420 Pro. W chwili obecnej w Polsce są dwa egzemplarze płyty, z czego jeden jest w naszym laboratorium :-)

Płyta zapakowana jest w nieco skromniejsze pudełko, niż stosowane dotychczas przez MSI (odblaskowe, ze srebrnymi wstawkami):


A w środku - jak zwykle czerwona - płyta K7N420 Pro:


Zwraca uwagę rozmieszczenie gniazd pod moduły pamięci DIMM DDR:


Jak widać na fotce powyżej, jeden moduł jest wyraźnie odosobniony (u dołu) - to ten obsługiwany przez pierwszy kontroler pamięci w IGP-128. Kontrolą nad dwoma slotami powyżej zajmuje się drugi kontroler pamięci.

Oczywiście naszą ciekawość wzbudziły same układy IGP i MCP. Ten pierwszy schowany jest za srebrnym radiatorem, przymocowanym podobnie, jak radiatory chłodzące mostek północny i850 na płytach pod P4:


Bez trudu udało nam się ściągnąć radiator. Po wytarciu resztek pasty termoprzewodzącej (zwanej dość nieładnie "glut") zrobiliśmy fotkę układu:


Wybaczcie nam kolorystykę zdjęcia, ale skorupka układu miała metalową wstawkę i zdjęcie z użyciem lampy błyskowej nie wychodziło - napisy na procesorze nie były widoczne. Powyższe zdjęcie jest zatem robione bez lampy błyskowej, a oświetlenie pochodzi jedynie od lampki biurkowej

Jak widać z napisów na układzie, mamy do czynienia z wersją IGP-128.

Spójrzmy jeszcze na MCP, ten akurat jest nagusieńki, nie wymaga specjalnego chłodzenia:


A więc mamy wersję układu MCP-D z koderem Dolby Digital.

Zatem płyta MSI K7N420 Pro oparta jest na najsilniejszej wersji nForce, 420D.

27.11 g. 08:38 Wybaczcie mi 4-godzinną przerwę w recenzji na żywo, ale musiałem się trochę przespać :-)

Popatrzmy jeszcze na złącza znajdujące się na płycie MSI:


Nad portami USB widzimy gniazdko sieciowe RJ-45 - powinniśmy je znaleźć już na każdej płycie z chipsetem nForce. Z kolei obok gniazda szeregowego (zielone), pod równoległym (różowe), widzimy 15-pinowe wyjście monitorowe D-Sub (niebieskie - ach, te kolory :)). Jeśli wystarczy nam moc GeForce2 MX, nie musimy wtykać karty graficznej w port AGP, zaś monitor możemy podłączyć pod owe gniazdko.

27.11 g. 10:57 Podsumujmy zatem parametry płyty MSI K7N420 Pro (MS-6373): zbudowana w oparciu o chipset nForce 420D, przeznaczona jest pod procesory Athlon, Athlon XP i Duron. Ma trzy sloty pod moduły pamięci DIMM DDR PC2100, której może być maksymalnie 1,5 GB. Na płycie znajdziemy ponadto gniazdo AGP (4x), pięć gniazd PCI i jedno CNR. Do tego dochodzą gniazdka PS/2 dla myszy i klawiatury, gniazdo RS-232 (9 pin), gniazdo Centronics (25 pin), wyjście monitorowe D-Sub (15 pin), gniazdo joysticka i trzy gniazdka mini-jack (audio). Do tego jeszcze dochodzi gniazdko RJ-45 sieci Fast Ethernet oraz sześć gniazd USB: dwa na samej płycie i dodatkowe cztery na dwóch dodatkowych śledziach.

Na płycie znajdują się też dwa gniazda IDE (ATA100). Nie przewidziano jednak wersji płyty z kontrolerem RAID czy USB 2.0/FireWire.

27.11 g. 12:02 No jak długo żyję, to jeszcze nie widziałem takiego cudaka! :-) Spójrzcie, co jeszcze znajdowało się w pudełku z płytą MSI:


Niewielka karta o ciemnobrązowym laminacie, ze złączem AGP, wcale nie jest kartą graficzną! Na samej karcie znajdziemy układ enkodera TV, Conexant CX25871, zaś na blaszce mocującej widoczne są gniazdka cinch i mini DIN. Powyższa karta, wtykana do portu AGP, realizuje po prostu wyjście telewizyjne!

I jeszcze jeden "śledź"; ten już nie zrobił na nas tak dużego wrażenia, gdyż spodziewaliśmy się go znaleźć w pudełku z płytą nForce:

Na "śledziu" znajduje się gniazdko cinch - cyfrowe wyjście dźwięku (elektryczne) S/PDIF. Szkoda, że projektanci K7N420 z MSI nie pomyśleli o optycznym wyjściu TOSlink.

W każdym bądź razie dźwięk Dolby Digital kodowany przez MCP-D wyprowadzany jest w formacie AC3 właśnie na gniazdko S/PDIF. Trzeba je tylko podłączyć do zewnętrznego dekodera Dolby Digital.

2