artykuły

AMD DTX - nie tylko obcinanie płyty

54
4 kwietnia 2007, 11:59 Ryszard Sobkowski
Niedawno AMD opublikowało propozycję nowego standardu wymiarowego płyt głównych i obudów komputerów PC, nazwanego DTX. Standard to chyba zbyt szumna nazwa dla pomysłu zmniejszania wymiarów płyty ATX przez jej... obcinanie. A do tego właśnie, przynajmniej pozornie, sprowadza się idea DTX. Jednak pod promocją DTX kryje się coś więcej, niż tylko chęć zmniejszania wymiarów. Zacznijmy jednak od początku.

Spis treści

Wypełnienie luki

Mogłoby się wydawać, że standardów wymiarowych płyt głównych do komputerów PC mamy pod dostatkiem – od ATX o wymiarach 305 mm x 244 mm, z siedmioma gniazdami na karty, poprzez micro ATX (244 mm x 244 mm), aż do wylansowanego jakiś czas temu przez VIA Technologies standardu mini ITX o gabarytach 170 mm x 170 mm. „Po drodze” są jeszcze mini ATX (284 mm x 208 mm i 4 gniazda) i flex ATX - 229 mm x 191 mm z trzema gniazdami. Co jeszcze można byłoby wnieść nowego, co nie byłoby taką rewolucją, a zarazem taką porażką, jak lansowany do niedawna przez Intela BTX?

Okazuje się, że istniejąca luka jest dość spora. Przede wszystkim brakuje w obecnej gamie płyty, na której mieściłoby się gniazdo do grafiki oraz jedno gniazdo PCI lub PCI Express do ogólnych zastosowań. To byłaby atrakcyjna propozycja dla chętnego na małogabarytowy komputer, który nie chciałby równocześnie rezygnować z zastosowania odpowiadającej jego potrzebom karty graficznej czy dźwiękowej. A dla mniej wymagających, za to dla zainteresowanych mniejszymi rozmiarami – można zmniejszać dalej.

Strona:
lukasz166Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukasz1662007.04.04, 12:19
Eh, najlepsze są zwykłe, poczciwe ATX`y.
*Konto usunięte*2007.04.04, 12:30
i fajnie, przecież już w części domostw stoją przynajmniej 2 komputery - jeden wymagający dużych pokładów mocy procka,grafiki itp. czyli do gier czy 3d itp zastosowań - drugi do www, ściągania plików, emaile, word itp.
----------------------
z chęcią zastąpię blaszaka na P4 który zajmuje masę miejsca na coś o mniejszej wadze i konstrukcji.
*Konto usunięte*2007.04.04, 12:31
Nie wiem czy mój tok myślenia jest właściwy, ale wydaje mi się, że chyba łatwiej zastosować rozwiązania mobilne w desktopach, niż tworzyć takie wynalazki jak DTX czy BTX.
Patrz, żółty kadłubek w poście:
http://pclab.pl/news18679.html

Jedna z polskich sieci retailowych również ma w ofercie podobne rozwiązanie na T5600.

Tak chyba łatwiej?
SzeloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szelo2007.04.04, 12:35
Mimo wszystko myślę że to 'gra warta świeczki' - jednocześnie przyzwoita wydajność i małe wymiary. Kto wie może w takim rozwiązaniu leży nawet przyszłość naszych klocków? smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2007.04.04, 12:36
CYTAT(miro25prolo @ 4 kwietnia 2007, 12:31) <{POST_SNAPBACK}>
...
Tak chyba łatwiej?

Na pewno łatwiej, ale dużo drożej - Viiv zakłada korzystanie z podzespołów notebookowych. A poza tym - w tym, co zalinowałeś, nie ma standardu, więc nie może być również niskich cen...
el_presidenteZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
el_presidente2007.04.04, 12:39
To jest po prostu magia, podoba mi się to bardzo i wiem już jak będzie wyglądał mój przyszły komputer smilies/wink.gif
Dziękuję za bardzo ciekawy tekst. smilies/thumbup.gif
PoszukującyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Poszukujący2007.04.04, 12:46
Wierzę, że to może się udać. Przecież pomysł VIA z beznadziejnie wolnymi procesorami i układami graficznymi to była pomyłka! Fajnie byłoby mieć kompa o wielkości notebooka i wydajności PCta, niezużywającego zbyt dużo energii i z możliwością (przynajmniej minimalnej) rozbudowy smilies/smile.gif
stafferZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
staffer2007.04.04, 12:55
pomysł ciekawy... przewagą nad klasycznymi laptopami jest niewątpliwie łatwiejsza rozbudowa modelu, a tak poza tym (może mi to umknęło) ale nigdzie nie jest napisane że nie można sobie złożyć przyzwoitego kompa na płycie w standardzie DTX... dobry przewiew w obudowie i temperatura nie powinna być aż takim problemem smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2007.04.04, 12:55
CYTAT(miro25prolo @ 4 kwietnia 2007, 12:31) <{POST_SNAPBACK}>
Nie wiem czy mój tok myślenia jest właściwy, ale wydaje mi się, że chyba łatwiej zastosować rozwiązania mobilne w desktopach, niż tworzyć takie wynalazki jak DTX czy BTX.
Patrz, żółty kadłubek w poście:.....
Tak chyba łatwiej?

Dzięki, lecz jak pisze Rs: "Viiv zakłada korzystanie z podzespołów notebookowych"
------------------
Chyba już wiem jak będzie wyglądał mój przyszły komp,
lista zakupów
- monitor LCD 15-17
- MoBo, CPU, Ram, Hdd, dvd-rw, i być może GPU PCI-e nisko profilowane pokroju x1650, wiatraki x4 szt + zasilanie
- 2 deski [jedna by na niej zamontować hardware - druga by przykrywała sprzęt, obita skórą lub jakimś materiałem który zapobiegnie ześlizgiwaniu się klawy i myszy
- Walizeczka alu lub coś podobnego by pomieściła LCD i hardware
jak to śpiewali harcerzyki na wakacjach "bierzemy Misia w teczkę...." to teraz grace będą śpiewać "bierzemy kompa* w teczkę..." smilies/wink.gif - jedyny problem z zasilaniem ale gniazdka są prawie wszędzie smilies/bigsmile.gif

*- kompa do grania a nie jakiegoś notebooka
marcinuszZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcinusz2007.04.04, 13:04
Siłą całego przedsięwzięcia będzie to, że standard stara się zostawić ile można ze starego ATX. Możliwość stosowania starego zasilacza i obudowy znacznie ułatwi chętnym stopniową przesiadkę.

...a za standardem stoi firma produkująca solidne procki, również w wersji EE. 65W TDP (tyle standard ma akceptować) to nie jakieś straszne ograniczenie mocy - w tym mieszczą się już athlony X2 z numerami rzędu 5000+. Ja wróżę powodzenie i sam rozważę wskoczenie na ten standard.

Cieszyłbym się gdyby standard się przyjął i zachęcił producentów do tworzenia kart graficznych, o ograniczonym poborze mocy. Kierunek wyznaczany w tej materii przez G80 i R600 mnie przeraża!

Fajny art:)
Zaloguj się, by móc komentować
1