artykuły

AMD DTX - nie tylko obcinanie płyty

54
4 kwietnia 2007, 11:59 Ryszard Sobkowski

Własny kawałek rynku

Własny, energooszczędny chipset, własny energooszczędny procesor i własny standard płyt głównych – w ten sposób AMD zamierza zdobyć „własny” kawałek rynku komputerów SFF. Wcale niemały – w 2009 roku ma to być już 45 milionów komputerów. AMD będzie mieć w tym czasie szanse na opanowanie lwiej części rynku SFF dzięki Fusion – integracji procesora z GPU.

Plany ambitne, ale patrząc z historycznego punktu widzenia, dość ryzykowne. Próby stworzenia i opanowania segmentu miniaturowych, tanich PC, podejmowały już dwie firmy. Pierwszą z nich był Cyrix, ze swoim układem Media GX, który skądinąd egzystuje do dziś pod nazwą Geode. Ale sam Cyrix – odszedł do przeszłości...

Kolejną firmą z ambicjami do tego segmentu rynku jest VIA Technologies, której strategia prawie do złudzenia przypomina obecną politykę AMD – własny energooszczędny procesor C3, własne chipsety i nawet przejęta na własność poważna firma projektująca procesory graficzne – S3. VIA Technologies stworzyło także własny standard wymiarowy – ITX i mini ITX, a można mu przypisać także poważną rolę w powstaniu komputerów klasy Media PC.

Opracowany w 2002 roku projekt studialny VIA HiFi PC, o wymiarach 19x19x33 cm, stał się protoplastą popularnych „kostek” PC, sprzedawanych jako komplety barebone (obudowa z zamontowaną płyta główną), a także późniejszych „komputerów salonowych”, ale VIA Technologies nie odniosło z niego żadnych wymiernych korzyści. Jak to będzie w przypadku AMD i DTX?

5