artykuły

AMD DTX - nie tylko obcinanie płyty

54
4 kwietnia 2007, 11:59 Ryszard Sobkowski

Reguły obcinania

Jako punkt wyjścia do projektu DTX przyjęto płytę micro ATX, którą jednym zręcznym cięciem zredukowano do 20 cm szerokości, pozostawiając zarazem długość micro ATX.

Tak przycięta płyta, w rozmiarze Full-DTX, ma szerokość mniejszą niż flex ATX i umożliwia zmniejszenie gabarytów popularnych „kostek”. Gniazda PCI Express x16 i PCI to ukłon w stronę tych nabywców, którzy obawiają się, że wbudowana grafika i dźwięk nie zaspokoją ich potrzeb.

Kolejny krok to skrócenie płyty do 17 cm, bez zmniejszania szerokości. Uzyskana w ten sposób płyta Mini-DTX zachowuje pełną funkcjonalność Full-DTX przy znacznym zmniejszeniu powierzchni.

Bardzo ważną cechą DTX jest zachowanie zgodności położenia otworów służących do mocowania płyty z dotychczasowymi standardami ATX, micro ATX i flex ATX. Dzięki temu możliwe jest nawet zamontowanie płytki Mini-DTX w obudowie Big Tower ATX, jeśli ktoś będzie miał taką fantazję. Dla dociekliwych – norma wymiarów DTX.

Co równie istotne, pozostawiono zgodne z ATX 12 V gniazda zasilania – 24- i 4-pinowe, więc i z zasilaczem nie będzie kłopotów – można korzystać nawet ze standardowego.

2