Chłodzenie
Artykuł
Piotr Gontarczyk, Piątek, 6 kwietnia 2007, 14:22
Dwa miesiące temu przygotowaliśmy porównanie siedmiu past termoprzewodzących i przeprowadziliśmy ich testy jako przewodników ciepła pomiędzy procesorem a jego radiatorem. Wśród testowanych produktów mogliśmy zobaczyć w akcji nowatorskie rozwiązanie - Coollaboratory Liquid MetalPad - w postaci przypominających folię aluminiową przekładek. Firma Coollaboratory oferuje te same przekładki, przeznaczone także dla kart graficznych. Firma Cooling.pl zaopatrzyła nas w egzemplarz testowy, który oczywiście poddaliśmy testom. Wydajność Coollaboratory Liquid MetalPad GPU porównaliśmy z pastą nakładaną fabrycznie na karty Radeon X1800 XT oraz popularną Arctic Silver 5.

Coollaboratory Liquid MetalPad GPU

Przekładkom MetalPad przyświecają dwa cele: zapewniać jak najwyższą wydajność przewodzenia ciepła i zajmować jak najmniej czasu potrzebnego na ich zaaplikowanie. Firma Coollaboratory ma w swojej ofercie dwa typy produktów serii "Liquid", czyli opartych na ciekłej mieszance metali bez dodatku silikonu, czy na przykład olejowo-ceramicznych składników polisyntetycznych. Jeden z nich sprzedawany jest w postaci cieczy. Jego wydajność to bezsprzecznie najwyższa liga. Problem stanowi kwestia aplikowania Coollaboratory Liquid Pro. Bardzo dobre przewodnictwo prądu oraz sprzyjająca pryskaniu konsystencja i nienajlepszy sposób aplikacji wyeliminować można było tylko w jeden sposób.

Tak powstały produkty serii MetalPad. Skład Liquid Pro zmieniono tak, aby z cieczy przypominającej rtęć zrobić ciało stałe, rozpuszczające się pod wpływem ciepła. Liquid MetalPad GPU sprzedawane są w postaci cieniutkich płatków o wymiarach 20x20 mm. Możemy je kupić pojedynczo lub w zestawach:

  • 3x MetalPad GPU + zestaw czyszczący
  • 3x MetalPad GPU + 3x MetalPad CPU + zestaw czyszczący

Do testów Coollaboratory Liquid MetalPad GPU wykorzystaliśmy kartę graficzną firmy Gigabyte opartą na układzie ATI Radeon X1800 XT i wyposażoną w 512 MB pamięci lokalnej.

Karty te oparte są na układach ATI R520. Ich dobrą cechą (dla nas, na potrzeby testów ;-)) jest wytwarzanie ogromnych ilości ciepła. Do ich transportu wykorzystywany jest dwuslotowy system chłodzenia zaopatrzony w głośną turbinę, o niemałej wydajności.

Przekładka Coollaboratory Liquid MetalPad GPU ma bok o długości 2 cm. To nieco więcej, niż długość boku obecnych rdzeni układów graficznych. Ta niewielka nadwyżka to oczywiście swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa na przyszłość. Większość rdzeni ma wymiary mniejsze niż MetalPad GPU. Montaż Coollaboratory Liquid MetalPad GPU sprowadza się do wyjęcia go z papierowej osłonki i położenia na rdzeniu układu graficznego. W trakcie aplikowania przekładki starajmy się nie zabrudzić jej palcami. Aby ułatwić jej montaż, producent pozostawił w jednym rogu zagięcie, za które powinniśmy ją trzymać. Zagięcie oczywiście i tak trzeba usunąć, więc my proponujemy raczej przenoszenie przekładki w papierowej osłonce, w której była przed wyjęciem z opakowania. No dobra... To już? Wszystko? A jednak nie.

Aby nie doprowadzić do uszkodzenia karty graficznej, co spowodować może założenie na układ graficzny przekładki większej niż jego rdzeń, musimy ją najpierw zmniejszyć. Do tego celu potrzebujemy nożyczek, którymi po prostu obcinamy boki tak, aby przekładka miała boki krótsze o mniej więcej 1 mm niż rdzeń układu graficznego.

Następnym etapem (chyba najtrudniejszym) jest założenie radiatora. Wykonując tą czynność cały czas musimy mieć na uwadze fakt, iż przekładka bez problemów ślizga się po powierzchni rdzenia. Dlatego też radiator musimy nałożyć jednym, zdecydowanym ruchem. Od chwili dociśnięcia go do układu, pod żadnym pozorem nie możemy dopuścić do tego, by radiator nam się obracał, wykrzywiał itp. Może to doprowadzić do uszkodzenia delikatnej przekładki lub po prostu do jej przemieszczenia. Skutki mogą być opłakane, albowiem - jak już pisaliśmy - pod wpływem temperatury przekładka przechodzi w stan cieczy i może spłynąć na płytkę otaczającą rdzeń układu i doprowadzić do zwarcia.

Jeśli jednak zachowaliśmy te chyba bardzo proste zasady ostrożności, pozostaje nam już tylko spokojnie zainstalować kartę graficzną w slocie i dokonać wygrzania przekładki. Proces ten jest krótki, aczkolwiek konieczny. Tuż po pierwszym uruchomieniu komputera możliwie jak najszybciej powinniśmy uruchomić dowolną grę (3D) lub benchmark typu 3DMark. Najbezpieczniej jednak najpierw uruchomić program pozwalający monitorować temperatury na karcie graficznej (np. Everest czy ATI Tray Tools) i dopiero wtedy grę, najlepiej w oknie. W ten sposób będziemy widzieli temperaturę układu graficznego. Jeśli wszystko podczas montażu poszło dobrze, temperatura rdzenia powinna być niższa bądź w najgorszym przypadku taka sama jak przy paście nałożonej fabrycznie na kartę (czyli przy fabrycznie zainstalowanym chłodzeniu). Wygrzanie Liquid MetalPad GPU następuje w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Dlatego też uruchomiona gra powinna działać tak długo, aż taką właśnie temperaturę układ graficzny osiągnie. Wtedy pozostawmy grę uruchomioną jeszcze przez minutę, dwie... i gotowe.

No ale czy w ogóle warto? No właśnie. Zobaczmy, czy zmiana pasty nakładanej fabrycznie na kartach ATI Radeon serii X1800/X1900 na Coollaboratory Liquid MetalPad w ogóle ma sens. Do porównania zaprosiliśmy także popularną pastę Arctic Silver 5.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2007.04.06, 14:30)
Ocena: 0
Za tą cenę to produkt prawie idealny

Nie drogi, temp ładnie spadły, łatwo nałożyć
DirtZ (2007.04.06, 14:33)
Ocena: 0

0%
JMKS i promian - coś dla was! Nie popsujecie GPU ani pcb - nie da rady żeby wam pasta spłynęła na socet - bo go nie ma ! smilies/tongue.gif
wikktor (2007.04.06, 14:34)
Ocena: 0

0%
Świetny produkt !!!!
Na jescze cieplejszych produktach powinien tylko powiększyć swoją przewagę:)
Tylik (2007.04.06, 14:36)
Ocena: 0

0%
Bardzo fajna sprawa, bardzo dobra cena, user friendly - nic dodać nic ująć smilies/smile.gif

Natomiast co do Arctic Silver to wcale bym się nie zdziwił, gdyby to ona była pastą stosowaną "seryjnie" smilies/wink.gif
Bayzell (2007.04.06, 14:36)
Ocena: 0

0%
witam
ja za to uderzę z innej beczki - zakładka "grzejemy, czyli testy!" - czy w okienkach z wykresami nie powinno być [mniej=lepiej] zamiast [wiecej=lepiej]??

pozdrawiam
anubis01 (2007.04.06, 14:37)
Ocena: 0

0%
na wykresach temperatury jest napisane "wiecej=lepiej" a powinno byc odwrotnie

co do tej "pasty" to temperatury spadly ale ja osobiscie nie bede sie bawil w to smilies/tongue.gif
xolox (2007.04.06, 14:37)
Ocena: 0

0%
JKMS i Promian już mają nauczkę nie przypominaj im tego. (DirtZ)
Vega (2007.04.06, 14:39)
Ocena: 0

0%
Ajjj, racja. Pardon. smilies/szczerbaty.gif Będzie poprawione!

Dzięki serdeczne, skorom aż tak ślepy. smilies/shocked.gif

edit: Poprawione. smilies/smile.gif
Adventure184 (2007.04.06, 14:56)
Ocena: 0

0%
CYTAT(anubis01 @ 6 kwietnia 2007, 14:37) <{POST_SNAPBACK}>
na wykresach temperatury jest napisane "wiecej=lepiej" a powinno byc odwrotnie

co do tej "pasty" to temperatury spadly ale ja osobiscie nie bede sie bawil w to smilies/tongue.gif


Cos wlasnie nie tak mi sie wydawało- co to za pasta a raczej "ciesz" ze lepiej jest jak ma wiecej *C
DirtZ (2007.04.06, 15:01)
Ocena: 0

0%
CYTAT(xolox @ 6 kwietnia 2007, 14:37) <{POST_SNAPBACK}>
JKMS i Promian już mają nauczkę nie przypominaj im tego. (DirtZ)

Wiem, że dostali. Jestem naprawdę pełen podziwu dla nich, są naprawdę pełni godności panowie! Jestem pewien, że mój poprzedni post w tym temacie potraktują równie groteskowo, jak ja, gdy go pisałem. Nie mam im nic do zarzucenia, zdarzyło się i tyle. Można to wspominać jako dowcipna historyjke smilies/smile.gif
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane