Obudowy i zasilacze
Artykuł
Sebastian Stolarczyk, Poniedziałek, 12 marca 2007, 07:47

Testy

Zasilacze zostały przetestowane na platformie sprzętowej:

Zasilacze testowane były zarówno w trybie spoczynku (WWW, praca biurowa), jak i obciążenia (3DMark06 + Prime95 w dwóch instancjach). Nasza platforma kładzie główny nacisk na linię +12 V; zasilany jest z niej procesor oraz w głównej mierze karty graficzne. Linie +5 V oraz +3,3 V nie są zbyt mocno obciążone.

Napięcia zostały zmierzone miernikiem cyfrowym, podłączonym do wolnych wtyczek molex i SATA (+12 V i +5 V), a także PCI-E (+12 V), napięcie +3,3 V mierzyliśmy dołączając miernik do wtyku ATX 24-pin. Wykresy przedstawiają wartości maksymalnie odbiegające od wzorcowych. Oto, jak się prezentowały:

850 W - wyniki testów

Napięcie zmierzone na kablu PCI-E jest w przypadku obu zasilaczy nieznacznie podniesione w stosunku do wzorcowej wartości. W spoczynku zasilacze mają dość podobne wyniki - 12,05 V w przypadku modelu SilverStone i 12,1 V w jednostce marki Cooler Master. Większe różnice widoczne są w trybie obciążenia. Zasilacze zachowują się w tym przypadku odmiennie - zasilacz SilverStone obniża napięcie o 0,02 V (bardzo nieznacznie), a jego konkurent - podnosi o 0,03 V (również niewiele).

850 W - wyniki testów

Na wtyczce SATA w spoczynku odnotowaliśmy napięcie o 0,01 V niższe niż na wtyku PCI-E. W czasie obciążenia napięcie w zasilaczu SilverStone ponownie spada zaledwie o 0,02 V, a w drugim modelu zwiększa dokładnie o taką samą wartość.

850 W - wyniki testów

Najmniejsze różnice w podawanych napięciach zmierzone zostały na 4-pinowym wtyku molex, który podłączany jest między innymi do dysków twardych PATA i napędów optycznych. Oba zasilacze wykazały różnice na poziomie zaledwie 0,01 V. Schemat jest podobny jak w powyższych sytuacjach - w urządzeniu SilverStone mamy spadek, w produkcie Cooler Master - wzrost.

850 W - wyniki testów

Napięcie +5 V na kablu SATA jest dość stabilne. Obie jednostki praktycznie nie reagują tutaj na obciążęnie (zmiany wynoszą tylko 0,01 V).

850 W - wyniki testów

W przypadku wtyczki molex model SilverStone zachował się idealnie - brak tutaj najmniejszego wahania napięcia. Zasilacz Cooler Master tym razem obniżył napięcie o 0,1 V (czyli odmiennie niż na wtyku SATA, gdzie zauważyliśmy wzrost o 0,1 V).

850 W - wyniki testów

Napiecie +3,3 V w obu jednostkach jest niemal idealne. Co prawda w zasilaczu SilverStone zauważyliśmy niewielkie wahania, jednak były one tylko czasowe - przez większość czasu napięcie w spoczynku i w "stresie" było identyczne.

Pomiary głośności

Test przeprowadziliśmy za pomocą miernika ciśnienia akustycznego w całkowicie bezgłośnym komputerze (odłączony wentylator procesora). Dokonaliśmy dwóch pomiarów: pierwszy z nich polegał na zanotowaniu poziomu hałasu, gdy miernik umieszczony był w odległości 10 cm od głównego wentylatora zasilaczy (znajdującego się w na spodzie w modelu Cooler Master i na jednej ze ścianek w zasilaczu SilverStone). Drugi pomiar był również przeprowadzany w odległości 10 cm, lecz tym razem z tyłu zasilacza - czyli od strony, która "wystaje" na zewnątrz obudowy komputera.

850 W - wyniki testów

Z przeprowadzonego testu jednoznacznie wynika, że zasilacz Cooler Master jest znacznie cichszy. SilverStone SST-ST85ZF był niestety cały czas wyraźnie słyszalny - i to praktycznie tak samo z przodu, jak i z tyłu. Zastosowany w nim wentylator jest niewielki, więc musi się jednak trochę "nakręcić", żeby zapewnić rozgrzanym komponentom odpowiednie warunki pracy. Z kolei Cooler Master RS-850-EMBA zachowywał się relatywnie cicho. Może nie pracował tak cichutko, jak opisany przez nas niedawno zasilacz Yesico SC560-AS12CF (tam mieliśmy ok. 40 dBA), ale jak na jednostkę o mocy 850 W wyniki są bardzo dobre. Warto zwrócić uwagę, że zasilacz ma wentylator w spodniej części, więc świst powietrza z tyłu nie jest tak duży jak w zasilaczu SilverStone, gdzie wiatrak bezpośrednio dmucha na tylną kratkę.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane