artykuły

Czy PCLab.pl zostanie zamknięty?

118
26 lutego 2003, 21:51 Paweł Pilarczyk
Na naszym forum pojawił się wczoraj wątek (którego autorem jest zresztą jeden z nowych członków naszej redakcji...) na temat sposobów blokowania reklam na PCLab.pl. Sądząc po ilości odpowiedzi na zadane pytanie wnioskować można, że bardzo wielu naszych Czytelników blokuje wyświetlanie reklam ukazujących się na naszym serwisie. Dodatkowo, dziś Adrian Wong z serwisu Adrian's Rojak Pot, autor słynnego przewodnika po BIOSie, ogłosił, iż jego serwisowi grozi zamknięcie. Koszty utrzymania Adrian's Rojak Pot w przyszłym miesiącu przekroczą wpływy z reklam. Czy w związku z wciąż rosnącą liczbą osób blokujących wyświetlanie się reklam, to samo czeka PCLab.pl?

Najwyraźniej wielu naszych Czytelników nie zdaje sobie sprawy z tego, że dzięki banerom istnieją w internecie takie serwisy, jak PCLab.pl. Wszystkie utrzymują się właśnie z reklam. Jeśli uaktywnicie na swoich komputerach oprogramowanie blokujące reklamy, nasze przychody ze sprzedaży reklam spadną poniżej kosztów utrzymania serwisu i... będziemy musieli go zamknąć. Chyba nie muszę przypominać, jak zakończył żywot poprzedni prowadzony przeze mnie wortal, PC.com.pl. Był to jeden z największych (o ile nie największy) serwis o komputerach w Polsce. Jak myślicie, dlaczego już go nie ma?...

Miesięczny koszt utrzymania serwisu takiego, jak ten, waha się od około 250 zł za serwer wirtualny aż po 3000 zł za serwer dedykowany podpięty do wydzielonego łącza 2 Mbps. Aby jak najbardziej zminimalizować koszty prowadzenia naszego serwisu, co w efekcie ma zminimalizować ryzyko jego zamknięcia, korzystamy w tej chwili z serwera wirtualnego.

Oznacza to, że nasz wortal działa obecnie na serwerze wraz z wieloma innymi serwisami. Niestety oglądalność PCLab.pl rośnie z miesiąca na miesiąc o kilkadziesiąt procent (chociaż powinniśmy się z tego faktu cieszyć...). Obecnie doszło do sytuacji, że nasz serwis już w ponad 90-procentach obciąża komputer, na którym pracuje, a 10% przypada na pozostałe witryny. Nasz serwer działa już na granicy swoich możliwości. Zauważyliście na pewno, że w godzinach roboczych strona główna i podstrony PCLab.pl otwierają się dużo wolniej, niż w nocy.

W najbliższym czasie będziemy musieli przenieść PCLab.pl na serwer dedykowany. Wiązać się to będzie ze wzrostem opłat za utrzymanie serwisu. Na pewno mówimy tu o kwocie co najmniej tysiąca złotych miesięcznie. Jeśli utrzymamy tendencję wzrostową, to za jakiś rok serwer ten będzie trzeba podpiąć do dedykowanego łącza. Łącze takie kosztuje już co najmniej dwa tysiące złotych miesięcznie.

Same koszty serwera i łącza to nie wszystko. Nad serwisem pracują obecnie dwie osoby na pełen etat. Piotr Bulski, szef działu aktualności i ja. Pozostali członkowie naszej redakcji poświecają PCLab.pl tylko swój wolny czas - po pracy (większość z nich pracuje w różnych firmach).

Piotr rok temu skończył studia, ja właśnie je kończę (jak się uda, to w najbliższy poniedziałek złożę moją pracę dyplomową :-)). Obaj sami się utrzymujemy z tego, co sami zarobimy. Musimy zapłacić czynsz za mieszkanie, rachunek za prąd czy za telefon, w końcu - musimy sobie kupić coś do jedzenia. Sami policzcie, jakie każdy z nas musi mieć przychody, by pokryć podstawowe wydatki. Bo nie mówimy tu o kupowaniu sobie samochodów czy wypadach na zagraniczne wycieczki.

W chwili obecnej udało nam się doprowadzić do sytuacji, gdy reklamy pojawiające się na PCLab.pl (MSI, Camino) prawie w całości pokrywają podstawowe koszty. Oglądalność serwisu wciąż rośnie i jeszcze przed wakacjami na pewno będziemy musieli przenieść go na serwer dedykowany. Koszty jego utrzymania wzrosną. Czy przychody z reklam będą na tyle wysokie, by pokryć te koszty? Jeśli nie, będziemy zmuszeni zamknąć PCLab.pl, tak samo jak zmuszeni byliśmy zamknąć PC.com.pl.

Apeluję zatem do wszystkich naszych Czytelników: nie blokujcie wyświetlania się reklam. Rozumiem, że denerwujące mogą być wyskakujące okienka - tzw. pop-upy. Tych jednak nie serwujemy i na te raczej rzadko napotkacie się na serwisach o podobnej tematyce. Pop-upy najczęściej wyświetlają strony o tematyce erotycznej. Jest to bowiem reklama najlepiej płatna. Jeśli zatem naprawdę denerwują Was wyskakujące okienka, to te zablokujcie.

Nie blokujcie jednak banerów wkomponowanych na samej stronie. To dzięki nim istnieje ten serwis, czy wiele innych serwisów w internecie.

Niestety nic na świecie nie jest za darmo. My serwujemy Wam codziennie ogromną porcję aktualności, co kilka dni prezentujemy na naszych łamach wnikliwe recenzje, organizujemy dla Was konkursy z nagrodami - dostajecie to wszystko za darmo. Za możliwość czytania artykułów nie płacicie Wy, lecz reklamodawcy. Jeśli uniemożliwicie im docieranie do Was z reklamami, wysokie koszty utrzymania serwisu spowodują konieczność jego zamknięcia.

Oczywiście będziemy się wtedy starali do tego nie dopuścić. Jest na to parę sposobów. Po pierwsze, możemy zacząć wyświetlać reklamy, których nie da się blokować. Ale po co mamy się z Wami przepychać? My serwujemy reklamy, Wy je blokujecie, my wyświetlamy reklamy inną techniką, Wy też na pewno będziecie w stanie ją obejść...

Po drugie, możemy dogadać się z jakimś sklepem internetowym, by w zamian za hosting serwera wyświetlać jego reklamy. Niestety często wiąże się to z utratą niezależności serwisu. Być może musielibyśmy pójść na układ, iż wszystkie recenzje artykułów pochodzących z tego sklepu byłyby pozytywne... A tego chyba nikt z nas nie chce... Żeby nie było nieporozumień: nie chcemy, by ktokolwiek stwierdził, że mamy tu na myśli serwis prowadzony przez Wojtka Kiełta. Jego recenzje sprzętu są naprawdę obiektywne.

Trzecie rozwiązanie to wprowadzenie opłat za dostęp do serwisu. Zauważcie, że coraz więcej portali zaczyna już pobierać opłaty za dostęp do pewnych działów czy do skrzynek pocztowych, które wcześniej były darmowe. Użytkownicy stosują oprogramowanie blokujące reklamy, zatem jedynym sposobem na utrzymanie się przez owe portale, jest wprowadzenie przez nie opłat. Sami zdecydujcie: albo oglądacie reklamy, albo wykładacie z własnej kieszeni gotówkę za dostęp do treści na serwisach internetowych, takich jak choćby PCLab.pl...

Oczywiście samo oglądanie reklam to nie wszystko. Firmy reklamują się po to, by coś sprzedać. Jeśli nikt nie będzie klikać w banery, firmy nie będą chciały się po prostu reklamować w internecie. Zapoznajcie się zatem z ich ofertą - może coś znajdziecie tam ciekawego. Zamiast iść do sklepu czy na giełdę po nowy procesor, może kupcie go w sklepie internetowym?... Bardzo często ceny w sklepach internetowych są nawet niższe od cen w sklepach tradycyjnych, gdyż te pierwsze nie muszą wynajmować biur czy zatrudniać rzeszy pracowników. Miejcie ponadto świadomość tego, że przyczynicie się w ten sposób do wzrostu zainteresowania reklamą w internecie, co pociąga za sobą utrzymanie się przy życiu serwisów takich, jak nasz.

Chciałbym, byście to sobie przemyśleli. Mam nadzieję, że podejmiecie słuszną decyzję. To bowiem od Was zależy przyszłość naszego serwisu. A zresztą nie tylko naszego.
HansZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hans2003.02.26, 22:32
Reklamy z boku czy z góry rewelacyjnie omija się wzrokiem - jest to tylko kwestia wprawy. Wy wyświetliliście - ja nie zauważyłem, wszyscy zadowoleni ?Ale pop-upów i pół/pełno-ekranowych flashy niestety nie strawię.H.
ToudiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Toudi2003.02.26, 22:33
... aż mi łezka pociekła smilies/sad.gif ide kliknąć w baner smilies/smile.gif
PitreckZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pitreck2003.02.26, 22:47
Strasznie pesymistyczny artykul, ale jasno przedstawia obraz sytuacji. Nie wiem jak Piotr Bulski ale ty piszesz czasami cos dla Entera i za to kase dostajesz(jaka to suma zapewne sie nie przyznasz), niemniej jednak PCLab.pl to twoje glowne zrodlo dochodu. Drugiego takiego jak PC.com.pl upadku bym chyba nie zniosl wiec rowniez sie przylaczam do prosby o nie blokowanie obrazkow i bannerow pochodzacych z pecelaba. Ja mam w mozi wlaczone jedynie blokowanie pop-upsow i chociaz sa tam opcje blokowania obrazkow to z nich nie korzystam, ale na reklamy raczej zadko klikam smilies/sad.gif

Co do desperackich form ratunku to jezeli zajdzie taka koniecznosc jestem w stanie placic za korzystanie z servisu pod warunkiem ze nie bedzie to wiecej jak 2 zeta/miesiac i jezeli bylo by to mozliwe poprzez SMS pod numer 72xx.
nightlifeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nightlife2003.02.26, 22:52
No jak na razie nie udaje sie blokowac reklam we Flashu. Trzeba jednak pamietac ze dzialaja one slabiutko na kompach klaty pentiummmx. Pamietam reklame z pewnego czatu ktora kiedys moja k6.233 prawie zawieszala. Wyskakujące nowe bajery takie we flashu (chyba) z kolei w mozilli nie daja sie zamknac i zaslaniaja strone.

W przypadku PcLab'a minusem jest to ze wchodzacy tu ludzie wiedza jak omijac reklamy.Mozliwosc1: Może byłoby rozwiązaniem wstawianie tekstów reklamowych - z wyraznym zaznaczeniem "tekst sponsorowany". Mnie osobiści strasznie denerwuja migajace banery - rozpraszaja...Mozliwosc druga: po jednej stronie rubryka z cenami ze sklepu internetowego, opłacona oczywiście. Albo z cenami giełdowymi z danego stoiska. Naprawde myśle ze nie tylko tematyka reklamy ale i tez jej rodzaj powinien byc dostosowany do czytelnika (raczej stonowany i tekstowy niz wyzywajacy i migajacy - to nie bravo girl).Mozliwosc3. Może jakaś hurtownia komputerowa podpisala by umowe na testowanie nowego sprzetu i prawa do "przedruku" artykułów na swoją www. Plus prezentacja cen..
*Konto usunięte*2003.02.26, 22:54
Nie uważam aby ta drobna niedogodność jaką są banery reklamowe na waszej stronie ( najlepszej o tematyce komputerowej) mogła kogokolwiek denerwować, bo cóż tam, taki drobny banerek. Dopiero zacznę blokować banery na PCLab jak będą wyskakiwały gołe baby, tego nie ścierpię chociaż lubię kobitki.
*Konto usunięte*2003.02.26, 23:00
Osobiście nie blokuje wyświetlania reklam, ale jeżeli pclab wprowadzi rodzaj reklam flashowych stosowanych nagminnie na wielkich portalach tj. onet czy wp, to je wtedy będe wyłączał. Nigdy nie zapomne, jak słuchając muzyki na trochę rozkręconych głośnikach, po wejściu na wp, odpaliła mi się pełnoekranowa reklama pewnej kawy (po złości jej nie pije od tej pory smilies/wink.gif) z efektem dźwiękowym podobnym do tego jak obraz w TV zanika. No 3 godziny huczało mi w uszach.

Co do opłat, popieram wprowadzenie opłat za korzystanie z serwisu, nawet 2-5 złotych tygodniowo, ale bez reklam. Korzystam już z tego rodzaju udogodnień (via SMS) na cronixie, więc dodatkowy wydatek mnie nie zubozy (i tak firma płaci za komórkę;-))
VerbatinoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Verbatino2003.02.26, 23:10
Trzy słówka dla kochanego rednacza : PIŁA NIE ŚWIRUJ !!! smilies/bigsmile.gif
*Konto usunięte*2003.02.26, 23:28
Pila co rozumiesz pod pojeciem server z dedykowanym łaczem?? komp na którym stoi tylko pclab i ma dostep do np 10Mbit/s ??
*Konto usunięte*2003.02.26, 23:40
popieram w 100% hansa, bo mnie tez nie denerwuja reklamy na pclab.pl, ale niestety ni mozna tych usunac a innych nie , majac wlaczona opcje ad blocking myslaem glownie otych reklamach z portali flash itp. One mnie po prostu wkurwiaja i nic na to nie poradze. Jak chcesz to umiesc liki tekstowe gdzies z boczku, a ja z chcęcią poklikam:)

tylko nie wiem czy bedziesz mogl tak zrobic
ITI2003.02.26, 23:48
Na roznych zagranicznych serwisach zauwazylem, ze maja tam takie cos, ze kto chce, ten moze dofinansowac dana strone wplacajac pare groszy na odpowiednie konto. Moze i tutaj tak zrobic? Zastanowcie sie nad tym.

Mozecie takze zrobic serwis SMS, np. naglowki newsow beda wysylane na komorke, jak sie wysle SMSa pod numer 79xx lub jakis tanszy smilies/smile.gif
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1