Chłodzenie
Artykuł
Piotr Gontarczyk, Sobota, 10 marca 2007, 20:20
Prezentowany przez nas w grudniu cooler Scythe Infinity zrobił na nas niemałe wrażenie. Jak się okazuje, rozmiar czasem ma znaczenie. Warto zatem mieć dużego coolera. Nie upłynęło aż tak wiele czasu od tamtej pory, a do naszej redakcji zawitała podobna konstrukcja, czyli ostatni produkt firmy Primecooler - PC-HP3. Radiator ten od Inifnity jest z jednej strony mniejszy, a z drugiej waży praktycznie tyle samo. Tutaj prawie całą powierzchnię oddawania ciepła stanowi miedź. Jak powszechnie wiadomo, niklowana miedź ciepło przenosi lepiej niż aluminium. Jednakże ten ostatni metal łatwiej oddaje owo ciepło do otoczenia. Miedź zatem wymaga lepszej wentylacji dla uzyskania lepszych rezultatów. Zobaczmy jak w praktyce sprawdzi się ciężki "klocek" Primecoolera.

Primecooler PC-HP3

Firma Primecooler powstała w 1998 roku i od tamtej pory specjalizuje się w produkcji i sprzedaży coolerów dla procesorów, kart graficznych, chipsetów płyt głównych, dysków twardych, a także wentylatorów, zestawów chłodzenia wodnego, paneli wielofunkcyjnych i innych akcesoriów związanych z chłodzeniem i modyfikowaniem komputerów. PC-HP3 to jak dotąd najnowsza konstrukcja z szyldem tej firmy. Cooler ten przeznaczony jest dla miłośników podkręcania oraz ciszy. Jego wymiary to 12 cm wysokości, 11,2 cm szerokości i 9,6 cm głębokości. Od Scythe Infinity tak na dobrą sprawę odróżnia go przede wszystkim wysokość (różnica 4 cm).

O ile w przypadku Infinity stosuje się wentylator 12 cm, o tyle Primecooler PC-HP3 może korzystać z dwóch wentylatorów 8 cm. Co prawda mniejsze wentylatory cechuje mniejszy przepływ powietrza przy takich samych obrotach, ale zastosowanie dwóch w jednym coolerze może przechylić szalę przewagi.

PC-HP3, podobnie jak Infinity i np. coolery serii Arctic Cooling Freezer, od konstrukcji referencyjnych Intela i AMD odróżnia przede wszystkim kierunek przepływu powietrza. W przypadku tych ostatnich chłodzenie odbywa się poprzez tłoczenie powietrza do radiatora, w kierunku procesora. Metoda ta była absolutnym standardem przez wiele lat, ale dziś stosowana jest już tylko w najtańszych coolerach, w tym tych dołączonych do procesorów. Przechylenie kierunku przepływu powietrza o 90 stopni nie jest bowiem wymysłem jakiegoś łasego na "kasiorkę" magistra.

Powietrze tłoczone w kierunku zawiera tzw. martwą strefę. Jest to obszar znajdujący się bezpośrednio pod silnikiem wentylatora, w którym powietrze wiruje, ale tylko bardzo nieznaczna jego część jest wypychana ku brzegom radiatora. Ponadto nagrzane powietrze tłoczone w dół natrafia na poważną przeszkodę - płytę główną. Od tej przeszkody część powietrza odbija się i jest niestety ponownie zasysana przez wentylator. Obrócenie kierunku przepływu powietrza o 90 stopni eliminuje te problemy. O ile oczywiście cooler zamontujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Przyjmuje się jednak z góry, że powietrze przez taki cooler musi być tłoczone w kierunku tylnej ściany obudowy komputera. Na niej bowiem powinny znajdować się wentylatory wypychając powietrze na zewnątrz.

27 miedzianych listków, sześć miedzianych ciepłowodów (heatpipes), solidna miedziana podstawa i jej wsparcie w postaci małego, aluminiowego radiatora to ogólnie rzecz biorąc cały Primecooler PC-HP3. Całość osłania aluminiowa obudowa, stanowiąca jednocześnie stelaż, na którym możemy zamontować dwa wentylatory 8 cm - z przodu i z tyłu. Primecooler PC-HP3 to sam radiator. W wentylatory powinniśmy zaopatrzyć się sami. W pewnym sensie to nie aż tak złe wyjście. Zależnie od naszych potrzeb i zasobów finansowych możemy nabyć takie wentylatory, jakie będą nam najbardziej odpowiadać.

Primecooler PC-HP3 może nam także posłużyć jako chłodziwo pasywne - pozbawione wentylatorów. W przypadku słabszych procesorów to oczywiście świetne rozwiązanie - absolutna cisza jest warta zachodu. Aby zapewnić możliwie jak najwyższą wydajność coolera w formie pasywnej, producent umożliwia zdjęcie obudowy. Wystarczy odkręcić cztery śrubki łączące ją z podstawą.

Spód radiatora jest równy i dobrze wypolerowany. Fabrycznie dolna część radiatora zabezpieczana jest dużą naklejką. Listki z ciepłowodami połączono twardymi lutami, co zapewnia lepsze przenoszenie ciepła niż stosowane często zaginanie miedzi i wsuwanie jej na ciepłowody.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
rhqq (2007.03.10, 20:23)
Ocena: 0

0%
ale suszarka. czasy wielkich radiatorów wracają smilies/tongue.gif
*Konto usunięte* (2007.03.10, 20:30)
Ocena: 0
HEHE Jestem drugi buahha, a coolerek fajny smilies/tongue.gif
Labovsky (2007.03.10, 20:42)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Piotr Gontarczyk)
Jak powszechnie wiadomo, miedź ciepło przenosi lepiej niż aluminium. Jednakże ten ostatni metal łatwiej oddaje owo ciepło do otoczenia.
O ---- DO ---- LICHA

smilies/sad.gif smilies/shocked.gif smilies/sad.gif
Zatem niestety jest jakaś drobina prawdy w powiedzeniu "z byka spadłeś czy czytujesz PCLab?!". smilies/kwasny.gif

Proszę wybaczyć, czytam prawie wszystko w Waszym serwisie, ale choć tematyka chłodzenia mnie zajmuje ostatnimi czasy, to ja tego artykułu nie przeczytam dalej.
Mr.FrOsT (2007.03.10, 20:48)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Labovsky @ 10 marca 2007, 20:42) <{POST_SNAPBACK}>
O ---- DO ---- LICHA

smilies/sad.gif smilies/shocked.gif smilies/sad.gif
Zatem niestety jest jakaś drobina prawdy w powiedzeniu "z byka spadłeś czy czytujesz PCLab?!". smilies/kwasny.gif


smilies/scratchhead.gif

Miedz lepiej odbiera ciepła od elementu grzewczego ( w tym przypadku cpu), ale gorzej ja odaje do otoczenia. Wiec co złego tu Vega spłodził ??
yaji (2007.03.10, 20:52)
Ocena: 0

0%
CYTAT
Miedz lepiej odbiera ciepła od elementu grzewczego ( w tym przypadku cpu), ale gorzej ja odaje do otoczenia. Wiec co złego tu Vega spłodził ??Ale dla czego ? Przewodność cieplna miedzi chyba jest lepsza (?) niż w przypadku aluminium, więc miedz powinna szybciej odbierać i oddawać ciepło.
Elqie (2007.03.10, 20:53)
Ocena: 0

0%
fajny coolerek. zaleta jego jest to ze latwiej go zmiescic w budzie, bo nizsy jest. dosc atrakcyjny cenowo rowniez. mozna sie nad nim zastanowic budujac noego kompa, ale trudnosci (troch trudniejszy niz zazyczaj) z montazem mogas skutecznie zniechecic mniej doswiadczonych skladaczy kompow.
zastanawiam sie jak na tle primecoolera i infinitywypadnie titan amanda, konstrukcyjnie zblizony do primecoolera. moze jakis tescik na pclab??
cichy202 (2007.03.10, 20:56)
Ocena: 0

0%
Vega! Jest sprawa! Przetestujecie ThermalTake BigTyp 120VX na Core 2 Duo?

Recka spoko smilies/tongue.gif Nie założyłbym cegły 0.9kg
Hetman (2007.03.10, 21:08)
Ocena: 0

0%
CYTAT
Listki z ciepłowodami są zespawane, co zapewnia lepsze przenoszenie ciepła.Na zdjęciach wydają się być twarde luty. No i spawania ciepłowód by raczej nie przeżył smilies/scratchhead.gif ?
rhqq (2007.03.10, 21:11)
Ocena: 0

0%
zeby sprostowac - miedz ma swoje ciepło własciwe i aluminium tez. odsyłąm do wiki niezorientowanych. po prostu jesli jakas subs odbiera szybko ciepło to równiez oddaje je szybko. to co napisał vega jest jakas herezją smilies/szczerbaty.gif
*Konto usunięte* (2007.03.10, 21:14)
Ocena: 0
To taki mit, że miedź gorzej oddaje ciepło od aluminium... W rzeczywistości wydajność jest porównywalna, a może nawet lepsza...
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane