Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Michał Reinholz, Piątek, 23 lutego 2007, 08:35
Klęska urodzaju dotyka ostatnio osoby stojące przed problemem wyboru płyty głównej. Dostępnych jest mnóstwo modeli, wielu firm i zbudowanych na bazie różnych chipsetów. Na papierze najbardziej imponująco wyglądają te, przy których budowie użyto najnowszych układów NVIDII – nForce 680i SLI.

W założeniu miały one stanowić sam szczyt chipsetowej elity. Stworzone do overclockingu, obsługujące mnóstwo funkcji, bardzo skomplikowane i - co za tym idzie - drogie. Być może świat wyglądałby inaczej, gdyby nie pojawił się na nim P965 Intela. Ten przeciwnik okazał się dla NVIDII za mocny - zwłaszcza jeśli chodzi o podatność na podkręcanie.

Niemniej to właśnie nForce 680i SLI pozostaje najdoskonalszym chipsetem obsługującym technologię SLI. Przy obecnej sytuacji wśród kart graficznych, ma to znaczenie bardziej prestiżowe niż praktyczne, ale wystarcza, aby rozpocząć kolejny wyścig zbrojeń i zdobyć całkiem spore grono klientów, dla których najdoskonalszym wyznacznikiem jakości i możliwości jest cena. Można mieć sporo zastrzeżeń do filozofii „drożej równa się lepiej”, ale istnienie takiej grupy docelowej to fakt i z punktu widzenia producentów płyt głównych, niezaspokojenie ich potrzeb byłoby grzechem. Stąd obserwowany właśnie wysyp płyt ze wspomnianym wyżej układem NVIDII – może nie najlepszych, ale z pewnością najdroższych na rynku.

Na łamach PCLab.pl prezentowaliśmy już recenzje wielu płyt głównych z chipsetem nForce 680i SLI, w tym płyty EVGA, ASUS Striker Extreme czy ASUS P5N32-E SLI Dziś opiszemy najgroźniejszego rywala Strikera – płytę Gigabyte GA-N680SLI-DQ6.

To kolejny członek rodziny DQ6 – płyt stworzonych do podkręcania, budowanych w oparciu o najlepsze komponenty, wyróżniających się wysoką jakością... i ceną.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2007.02.23, 08:50)
Ocena: 0
lepiej i taniej kupić Asusa Commando, chyba że ktoś koniecznie SLI potrzebuje
5hogun (2007.02.23, 08:53)
Ocena: 0

0%
CYTAT
lepiej i taniej kupić Asusa Commando, chyba że ktoś koniecznie SLI potrzebuje

True...
mars83 (2007.02.23, 08:57)
Ocena: 0

0%
Gigabyte dal ciala OC
Satyavan (2007.02.23, 08:59)
Ocena: 0

0%
O w cholerę, kto kupi tak droga płytę, wiedząc, że są inne nieco tańsze i lepsze.
5hogun (2007.02.23, 09:01)
Ocena: 0

0%
CYTAT
O w cholerę, kto kupi tak droga płytę, wiedząc, że są inne nieco tańsze i lepsze.

Odpowiedz poniekąd autor starł się wyjaśnić w treści artykulu;

"Niemniej to właśnie nForce 680i SLI pozostaje najdoskonalszym chipsetem obsługującym technologię SLI. Przy obecnej sytuacji wśród kart graficznych, ma to znaczenie bardziej prestiżowe niż praktyczne, ale wystarcza, aby rozpocząć kolejny wyścig zbrojeń i zdobyć całkiem spore grono klientów, dla których najdoskonalszym wyznacznikiem jakości i możliwości jest cena. Można mieć sporo zastrzeżeń do filozofii „drożej równa się lepiej”, ale istnienie takiej grupy docelowej to fakt i z punktu widzenia producentów płyt głównych, niezaspokojenie ich potrzeb byłoby grzechem. Stąd obserwowany właśnie wysyp płyt ze wspomnianym wyżej układem NVIDII – może nie najlepszych, ale z pewnością najdroższych na rynku."
staffer (2007.02.23, 09:10)
Ocena: 0

0%
art spoko, płyta niestety nie... no chyba ż ktoś mieszka na syberii i dodatkowo potrzebuje podgrzewacza w pokoju...

Co do artykułu mam jedno zastrzeżenie. Na początku autor pisze:
"Na łamach PCLab.pl prezentowaliśmy już recenzje wielu płyt głównych z chipsetem nForce 680i SLI, w tym płyty EVGA, ASUS Striker Extreme czy ASUS P5N32-E SLI Dziś opiszemy najgroźniejszego rywala Strikera – płytę Gigabyte GA-N680SLI-DQ6."

Natomiast porównanie osiągów jest z płytą Abit IN9. Rozumiem że w danym momencie mogło nie być jej w redakcji, ale w takiej sytuacji wypadałoby lekko przeredagować wypowiedź, bo prawdę mówiąc chciałbym zobaczyć porównanie ze strikerem.
*Konto usunięte* (2007.02.23, 09:17)
Ocena: 0
pomijajac juz cene tej plyty (nazwijmy ja nieadekwatna), to nadal nie rozumiem polityki gigabyte z ta cala plytka pod laminatem. niby plyta do oc a montaz tam jakiegokolwiek nie boxowego wentyla doprowadza do bialej goraczki. zreszta wspominal o tym autor arta.
jeszcze jedna sprawa z ktora sie powtorze, ilosc "smieci" ktore gigabyte dodaje, kpina.
a art bardzo ciekawy, tylko to porownanie do abita jakies takie wziete z "nikad"!
Zahariash (2007.02.23, 09:33)
Ocena: 0

0%
Dopiero zaczalem czytac. Pierwsza uwaga: blur na fotkach jest meczacy. Jakos ja nigdy nie patrze punktowo tylko widze caly obrazek, a tu sie tak nie da, bo czyje sie jakbym patrzyl przez mgle... To jest fajny efekt na miniaturce do arta, ale nie na kazdym zdjeciu. Blagam :|
krzysiak (2007.02.23, 09:49)
Ocena: 0

0%
No za tę kasę to faktycznie mobo takie sobie...Takie fsb (wcale nie za wysokie) to prawie mój Abit robi, a nie należy on do jakiś super płyt do OC...A kosztuje połowe tego co ten giguś smilies/szczerbaty.gif
Firekage (2007.02.23, 09:52)
Ocena: 0

0%
CYTAT(mars83 @ 23 lutego 2007, 08:57) <{POST_SNAPBACK}>
Gigabyte dal ciala OC

Serio?? A moze Lab smilies/Up_to_something.gif
FSB 500 na E6300


FSB 525:


CYTAT(staffer @ 23 lutego 2007, 09:10) <{POST_SNAPBACK}>
Natomiast porównanie osiągów jest z płytą Abit IN9. Rozumiem że w danym momencie mogło nie być jej w redakcji, ale w takiej sytuacji wypadałoby lekko przeredagować wypowiedź, bo prawdę mówiąc chciałbym zobaczyć porównanie ze strikerem.

smilies/thumbup.gif

CYTAT
Tymczasem najlepsze chłodzenie zapewnia im zwykły, standardowy cooler z Core 2 Duo....roblem w tym, że tego coolera raczej nie stosuje się podczas podkręcania procesora. Zmiana BOX-owego układu na inny odbija się fatalnie na temperaturze elementów płyty...


Dlatego Scythe ma w ofercie Andiego. Ten wejdzie na bank mimo oetsow itd.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane