Spis treści
ASUS Commando – na podium wydajności
Firma ASUS wprowadziła ostatnio na rynek kilka modeli płyt przeznaczonych dla najbardziej wymagających entuzjastów. Największy nacisk położono w nich na możliwości podkręcania procesora. Jest to oczywistą konsekwencją ogromnego zapasu mocy, jakim dysponują niemal wszystkie tańsze Core 2 Duo. Nie bez znaczenia jest też ogromny sukces i możliwości ASUS P5B Deluxe, uważanej dotąd za najlepszą płytę główną do overclockingu C2D.
Chipset
Commando, najnowsza płyta główna w ofercie ASUS-a, została zbudowana w oparciu o zaprezentowany zaledwie pół roku temu, ale już owiany legendą chipset Intela – P965. Najciekawszą z jego cech jest zdolność do pracy z niewiarygodnymi wręcz częstotliwościami FSB.
Chipset Intel P965 oficjalnie obsługuje magistralę 533/800/1066 MHz (taktowanie rzeczywiste: 133, 200, 266 MHz), do dziesięciu portów USB 2.0, sześć kanałów SATA (brak obsługi starszego standardu - ATA), dwa gigabitowe łącza LAN i do 8 GB RAM (DDR2 533/667/800). Rzeczywiste możliwości układów są jednak znacznie bardziej imponujące. Dotyczy to przede wszystkim magistrali FSB. Najlepsze płyty z P965 potrafiły przełamać nieosiągalne dotąd rzeczywiste taktowanie na poziomie 500 MHz (2 GHz efektywnie!).

Odczep się
Yyy to jest jakis blad w recenzji czy mi mikrofon zajumali z pudelka?
Ja byłem blisko zrobienia u siebie 3,5GHz 438x8 po boocie na 400 @ 1,55V NB, ale jakoś mi nie wyszło
Z moich "doświadczeń" wynika, że po ruszeniu opcji fsb lub vcore w biosie (P5B-D) możesz zapomnieć o kombinowaniu vcore z poziomu os. Z FSB pod systemem też bym uważał. Kombinowałem z tym, ale szybko przestałem gdy zorientowałem się, że w magiczny sposób wraz z przestawianiem FSB zmienia mi się taktowanie usb. Na to wyglądało przy testowaniu mychy. Wyobraziłem sobie, że może to dotyczyć także taktowania PCI i PCI-E. Szybko porzuciłem takie zabawy.
Nie chciało mi się badać tematu przed tym jak sprzęt będę mieć w rękach, to co piszesz nie nastraja bardzo optymistycznie, no ale zobaczymy. Normalnie spowalnianie/przyspieszanie robi się mnożnikiem, przy czym z powodu rosnącego wtedy NBCC na P965 i tak konieczne byłoby zjechanie FSB. Ew. tryb najwyższej wydajności możnaby realizować pojechaniem FSB w górę spod OS, a tryb spowolniony mnożnikiem po zjechaniu (przy okazji w pierwszym przypadku strap się nie zmienia, może wyjdzie z tego taki a'la QuadGT, ale nie wiem jak z napięciem NB...). Nie znalazłem niczego do zmieniania napięć spod OS, szczególnie Vcore, no ale to na razie mnie mało przeraża, bo jeszcze nie szukałem. W ostateczności sam napiszę stosowny program.
Z moich "doświadczeń" wynika, że po ruszeniu opcji fsb lub vcore w biosie (P5B-D) możesz zapomnieć o kombinowaniu vcore z poziomu os. Z FSB pod systemem też bym uważał. Kombinowałem z tym, ale szybko przestałem gdy zorientowałem się, że w magiczny sposób wraz z przestawianiem FSB zmienia mi się taktowanie usb. Na to wyglądało przy testowaniu mychy. Wyobraziłem sobie, że może to dotyczyć także taktowania PCI i PCI-E. Szybko porzuciłem takie zabawy.