artykuły

Pentagram Silent Force - test dwóch zasilaczy ATX o mocy 620 i 460 W

54 19 stycznia 2007, 19:28 Sebastian Stolarczyk

Pentagram Silent Force PSF-620-A12S - okablowanie

Zasilacz ma bardzo długie kable. Na pewno nie będzie problemu z ich zasięgiem w dowolnej obudowie. Oplot znalazł się na wszystkich wiązkach. Jest to estetyczne rozwiązanie, które sprawia, że kable nie rozszczepiają się i nie powodują dodatkowego zamieszania w obudowie. Producent twierdzi, że system okablowania jest elastyczny - i rzeczywiście, wszystkie wiązki bardzo łatwo się zginają i formują w różne pozycje.

Pentagram Silent Force PSF-620-A12S

Zasilacz ma 24-pinową wtyczkę ATX i 8-pinowy, rozłączalny wtyk dodatkowego zasilania (można go zatem używać w płytach z gniazdkiem 4-pinowym). Wtyczka ATX również jest rozłączalna, co umożliwia zastosowanie zasilacza także w starszych płytach głównych. Główny kabel zasilający ma 60 cm długości, podobnie jak kabel z wtyczką 8-pinową.

Urządzenie wyposażono w dwa kable zakończone wtyczkami typu molex, które służą wyłącznie do podłączenia dodatkowych wentylatorów obudowy. Na drugim zdjęciu widać też kabelek wentylatora zasilacza (po podłączeniu do płyty głównej będziemy znać jego prędkość obrotową). Kable z wtyczkami molex mają po 57 cm długości, natomiast 3-pinowy kabelek wentylatora jest trochę dłuższy - jego długość wynosi 63 cm.


Zasilacz ma dwa 6-pinowe kable PCI Express, dzięki czemu może być używany w konfiguracjach z dwoma kartami graficznymi (SLI lub CrossFire). Długość obu wiązek to około 60 cm. Z zasilacza wychodzą trzy wiązki o długości 78 cm; dwie z nich mają po dwie wtyczki zasilania napędów SATA, pozostała zakończona jest zaś dwoma wtykami molex. Odległość do pierwszego wtyku to 58 cm, następny znajduje się w odległości 20 cm od wtyku pierwszego.


Ostatnie dwie wiązki to najdłuższe kable - sumaryczna długość tej pary to aż 120 cm. Każda z nich zakończona jest trzema wtyczkami molex i jedną do podłączenia stacji dyskietek. Do pierwszego wtyku molex mamy 60 cm, kolejne są od siebie oddalone o 20 cm.


Naszym zdaniem zasilacz udostępnia trochę za mało kabelków Serial ATA. Ostatnio producenci stosują nawet po 6 czy 8 wtyków SATA, jednocześnie zmniejszając liczbę standardowych "moleksów" do np. 4 (zwłaszcza, jeśli zasilacz udostępnia dedykowane wtyki do podłączenia wentylatorów). W zasilaczu tej klasy, o tej mocy, wtyków SATA powinno być trochę więcej - choćby dla zasady, bo w praktyce raczej niewiele osób ma ponad 4 napędy SATA zainstalowane w komputerze.

2