artykuły

Test siedmiu past termoprzewodzących

136
23 stycznia 2007, 11:23 Piotr Gontarczyk

Arctic Silver 5

Kolejna pasta to już prawdziwa legenda. Seria past Arctic Silver zaprezentowana ponad pięć lat temu bezustannie utrzymuje się na rynku, z bardzo dobrymi wynikami sprzedaży. Arctic Silver 5 jest praktycznie tą samą pastą, co Ceramique. Ich podstawowe składniki są dokładnie takie same. W przypadku tej drugiej stanowią nie mniej niż 88% jej składu. Arctic Silver 5 w swoim składzie zawiera jednak dodatkowo sproszkowane srebro o czystości na poziomie 99,9%. Sprzedawana w małych strzykawkach, w których znajduje się 3,5 g pasty.

Pomimo iż producent informuje, że Arctic Silver 5 nie przewodzi prądu, to jednocześnie przestrzega, aby tej deklaracji nie wykorzystywać jako wymówki, gdy najdzie nas chęć trochę napaćkać pastą wokół podstawki procesora. Pasta co prawda zawiera sproszkowane srebro, ale dzięki polisyntetycznym olejom ceramicznym metal ten praktyczni nie ma szans wejść w bezpośredni kontakt z innym metalem. Jednakże producent nie daje 100% gwarancji bezpieczeństwa podzespołów, których metalowe wyprowadzenia (nóżki) zostaną połączone pastą Arctic Silver 5.

Proces wygrzewania pasty przebiega tak samo, jak w przypadku Ceramique. Może być jednak trochę krótszy. Po wstępnym wygrzaniu pasta może zacząć gęstnieć już po 50 godzinach. Maksymalny czas tego procesu, w ekstremalnych przypadkach (według producenta) nie przekracza 200 godzin. Arctic Silver 5 jest troszkę gęstsza od Ceramique, ale jednocześnie także bardzo gładka i plastyczna.

Poziom trudności nakładania jest troszkę łatwiejszy, niż ma to miejsce w przypadku Arctic Ceramique i dlatego też Silver 5 otrzymuje czwórkę. Pasta bardzo łatwo daje się rozprowadzać po powierzchni procesora i dzięki troszkę gęstszej konsystencji sprawia bardzo mało kłopotów. Podczas jej nakładania powinniśmy jednak pamiętać o bezpieczeństwie podzespołów komputera, a konkretnie o tym, aby nawet palcami nie zostawić na czymś śladów pasty.

Z usunięciem Arctic Silver 5 nie jest już tak łatwo jak z Ceramique. Po usunięciu pasty papierowym ręcznikiem powierzchnia rozpraszacza ciepła na procesorze może wymagać dokładniejszego wyczyszczenia. Mimo to usuwanie pasty przebiega szybko i raczej bez zbędnych komplikacji. Należy się czwóreczka.

3