artykuły

Test siedmiu past termoprzewodzących

136
23 stycznia 2007, 11:23 Piotr Gontarczyk

Arctic Silver Ceramique

Pasta ta jest z nami już od trzech lat i do dziś znajduje się w czołówce najlepiej sprzedających się past termoprzewodzących. Dlaczego, spytacie? Powodów jest kilka. Po pierwsze, Ceramique jest produktem firmy, której pasty tak na dobrą sprawę rozkręciły cały ten lepki biznes. Ponadto pasta ta nie przewodzi prądu i jest stosunkowo tania. Nie grzeszy też wydajnością, ale o tym później. Tymczasem warto skupić się na jej składzie, bo to właśnie specyficzna mieszanka elementów tablicy Mendelejewa sprawia, że Ceramique obrosła już w piórka.

Podobnie jak MX-1, Ceramique także nie zawiera ani grama srebra czy silikonu. Zamiast tego jej głównym spoiwem są specjalne mieszanki olejowo-ceramicznych składników polisyntetycznych spajających oraz mikrocząstek tlenku glinu, azotku boru i tlenku cynku doskonale przenoszących ciepło.

Według przedstawicieli firmy Arctic Silver, czas wygrzewania pasty to od 24 do 48 godzin. Po wstępnym wygrzaniu konsystencja pasty rozrzedza się, aby po około stu godzinach ponownie zgęstnieć. W czasie do stu godzin pasta rozrzedza się, aby dokładniej wypełnić wszelkie ubytki na powierzchni radiatora czy rozpraszacza ciepła na procesorze.

Poziom trudności nakładania pasty, zgodnie z ustaloną wcześniej skalą, określamy na 3. Ceramique jest dość rzadka, choć w trakcie nakładania na procesor, dzięki swojej pełnej gładkości, łatwo się rozprowadza i poddaje wyrównywaniu. Jednakże jej konsystencja sprawia, że pasta dość łatwo rozlewa się po bokach procesora i jego podstawki w trakcie wyrównywania. Ponadto musimy zwrócić uwagę na fakt, iż kilkukrotnie już spotkaliśmy się z przypadkami zapowietrzonych strzykawek z pastami Ceramique. To czasami sprawia, że podczas wyciskania pasta nie wychodzi ze strzykawki. Wtedy odruchowo dociskamy ją mocniej, by nagle ze strzykawki "wypluta" została zdecydowanie zbyt duża, niż wymagana, ilość pasty.

Poziom trudności usuwania pasty jest łatwiejszy i dlatego tutaj stawiamy piątkę. Usunięcie Ceramique to kwestia przetarcia procesora i radiatora papierową szmatką lub ręcznikiem, i tyle!

Pasta dostarczana jest w strzykawkach mieszczących 2,5 g substancji (dostępne są także opakowania 20 g). Jedna tubka powinna starczyć na co najmniej 10 użyć.

2