artykuły

Creative Zen Aurvana - słuchawki dla audiofila?

86
22 grudnia 2006, 23:05 Paweł Pilarczyk
O firmie Creative z pewnością słyszał każdy nasz czytelnik. I nie dziwne, producent ten zasłynął z niezwykle popularnej linii kart dźwiękowych Sound Blaster, chociaż w ostatnim czasie niemniej popularne są jego odtwarzacze MP3 serii MuVo czy Zen. Produkty te kierowane są na rynek masowy. Dziś prezentujemy Wam jednak wyrób przeznaczony dla tych najbardziej wybrednych. Przed Wami audiofilskie (jak je klasyfikuje Creative) słuchawki douszne Zen Aurvana. Malutkie i lekkie, z łatwością mieszczą się w zamkniętej dłoni. A chętnych na ich kupno zubożą o 300 złotych.

Spis treści

Aurvana z bliska

Creative Zen Aurvana to tzw. słuchawki dokanałowe - mają postać niewielkich koreczków wtykanych głęboko w ucho, do kanału słuchowego. Na tyle głęboko, że falę akustyczną wprowadzają prosto na błonę bębenkową, a przy tym same zatykają nam uszy na tyle, że nie słyszymy dźwięków dobiegających z zewnątrz. Przynajmniej w teorii.

Słuchawki dokonałowe znane są też pod akronimem IEM - In-Ear Monitor, czyli "monitory wtykane w ucho". "Monitory" (często towarzyszy im przyrostek "studyjne") to określenie kolumn głośnikowych czy słuchawek stosowanych przez muzyków czy inżynierów dźwięku w studiach nagraniowych. IEM-y są więc słuchawkami przeznaczonymi dla osób mających zawodowo do czynienia z dźwiękiem. Często widzimy je u muzyków podczas koncertów. Te słuchawki, zwane też scenicznymi monitorami dźwięku, muzycy mają wetnięte głęboko w uszy, a ich cechą szczególną jest także to, że kabelki biegną za uszami, a potem po plecach, dzięki czemu nie plączą się z przodu. Najważniejszą ich zaletą (istotniejszą nawet od samego brzmienia) jest tłumienie hałasu otoczenia. Dobre IEM-y cechują się tłumieniem nawet na poziomie 25 dB. Najbardziej znani producenci słuchawek typu IEM to Westone, Shure, Etymotic czy Ultimate Ears. Niektórzy oferują nawet słuchawki o kształcie formowanym pod konkretnego odbiorcę. Wpierw musi on wykonać odlew swojego kanału słuchowego (często wraz z małżowiną uszną) u protetyka słuchu, a następnie na podstawie odlewu producent wykonuje dla niego idealnie dopasowane słuchawki (np. Westone serii ES).

Creative Zen Aurvana nie są typowymi IEM-ami. Nie są to bowiem słuchawki przeznaczone dla zawodowych muzyków. Sam producent określa je mianem In-Ear Earphones (IEE). Ich głównym odbiorcą ma być wymagający amator muzyki, który zabierając ze sobą w podróż przenośny odtwarzacz audio nie chce, by dołączone do tego odtwarzacza tanie słuchawki warte kilka złotych psuły mu całą radość ze słuchania.

Osoba taka wybierać może albo pomiędzy dużymi słuchawkami "nausznymi", które zapewniają świetną jakość dźwięku, ale jednocześnie są duże i rzucają się w oczy, albo między słuchawkami dokanałowymi, wtykanymi płyciej lub głębiej do kanału słuchowego, zapewniającymi nie gorsze walory akustyczne, a jednocześnie będącymi o wiele dyskretniejszymi. Obu typów słuchawek nie powinno się ze sobą bezpośrednio porównywać, bo kierowane są do różnych odbiorców. Niektórym bardziej pasują słuchawki "nauszniki", inni wolą "dokanałówki", których używają nie tylko w podróży, ale nawet w domowym zaciszu.

Słuchawki dokanałowe zapewniają zupełnie odmienne wrażenia podczas odsłuchu. Dźwięk jest bardzo wyrazisty i czytelny, także ze względu na tłumienie hałasu z zewnątrz. Jednocześnie scena dźwiękowa jest węższa niż w przypadku "nauszników", a instrumenty grają jakby "w środku" głowy. Jak jednak napisaliśmy wcześniej, jest już kwestią gustu, który typ słuchawek komu bardziej pasuje.

Strona:
*Konto usunięte*2006.12.22, 23:13
CYTAT(pila @ 22 grudnia 2006, 23:05) <{POST_SNAPBACK}>
O firmie Creative z pewnością słyszał każdy nasz czytelnik. I nie dziwne, producent ten zasłynął z niezwykle popularnej linii kart dźwiękowych Sound Blaster, chociaż w ostatnim czasie niemniej popularne są jego odtwarzacze MP3 serii MuVo czy Zen. Produkty te kierowane są na rynek masowy. Dziś prezentujemy Wam jednak wyrób przeznaczony dla tych najbardziej wybrednych. Przed Wami audiofilskie (jak je klasyfikuje Creative) słuchawki Zen Aurvana. Malutkie i lekkie, z łatwością mieszczą się w zamkniętej dłoni. A chętnych na ich kupno zubożą o 300 złotych.<br/><br/><a href='http://pclab.pl/art23944.html'>Pełna treść publikacji</a>

Ciekawe jak grają ma je może ktoś z was smilies/question.gif
bartoszmilewskiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bartoszmilewski2006.12.22, 23:23
ku... a czemu nie przetestowliscie tego na iPodzie? całkiem zapomnieliscie o nim nie wiem jak można zapomniec o tak popularnym playerze.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2006.12.22, 23:24
Mi byłoby szkoda uszu na słuchawki dokanałowe smilies/sad.gif i nie w tej cenie smilies/thumbdown.gif
Bartosz, tu chodzi o jak najlepsze źródło, a niestety iPoda wyprzedza pierwszy lepszy iAudio.
cassius777Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cassius7772006.12.22, 23:24
ja bym jednak postawil na e2 (chociaz auvarany tez mnie kusza smilies/kwasny.gif )

stoje przed dylematem smilies/scratchhead.gif

edit u
sonic91Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sonic912006.12.22, 23:34
Bardzo fajnie słuchawki POLECAM smilies/smile.gif
ZeusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zeus2006.12.22, 23:36
audiofilskie - douszne ??, coś nie kapuje idei,

szkoda uszu
RogiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rogi2006.12.22, 23:39
Do dokanałówek rzeczywiście trzeba się przyzwyczaić, bo słychać w nich swoje kroki, przełykanie śliny czy nawet mruganie powieką jak jest cicho. smilies/szczerbaty.gif Piszę o EP-630, bo za taką kasę tych bym raczej nie kupił. Przy dłuższym używaniu trochę męczą ucho, ale są lekkie i dobrze trzymają się w uszach.

W teście mogły się jednak znaleźć inne playerki, bo LG czy Zen V nie są najwyższych lotów. Krotko mówiąc dla tych, którym pchełki się w uchu nie trzymają, słuchawki tego typu będą wybawieniem, dla mnie przynajmniej są.
obcyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
obcy2006.12.22, 23:43
Ja nadal nie moge sie przekonać do pchełek... takich czy innych... od 3 lat używam Senhajzerów PDX200 i niezależnie od prób przesiadki zawsze do nich wracam...
*Konto usunięte*2006.12.22, 23:44
ech i znow ktos chce sluch stracic na dobre, sluchawki dokanalowe powoduja wzrost temeratury wewnatrz ucha, co sie przeklada na 800x wieksza produkcje bakterii powodzenia przy dluzszym sluchaniu ....,
jak znajde artykuł o tym dam znac ...
RogiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rogi2006.12.22, 23:50
Trzeba częściej czyścić uszy ot co. smilies/wink.gif
Zaloguj się, by móc komentować
1