artykuły

Logitech MX Revolution - mysz rewolucyjna?

92
23 listopada 2006, 14:38 Paweł Pilarczyk
Nie tak dawno firma Logitech świętowała 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przygotowano produkt wyjątkowy (a tak przynajmniej zapewnia producent): mysz Logitech MX Revolution. Firma Logitech twierdzi, że to najbardziej zaawansowana mysz na świecie. Czy tak jest w istocie?

Spis treści

Według producenta, prace nad nową myszką trwały aż dwa lata. Opracowanie poprzednich modeli zajmowało inżynierom Logitecha zaledwie sześć miesięcy. Co jest zatem w MX Revolution tak wyjątkowego, że projekt pochłonął tak wiele czasu?

Celem Logitecha było opracowanie produktu rewolucyjnego, który wprowadzi nową jakość na rynek myszy komputerowych. Zadanie to nie było wcale łatwe: w sprzedaży dostępnych jest kilkadziesiąt modeli myszek różnych producentów, które - przynajmniej na papierze - wydają się być urządzeniami idealnymi. Swoje położenie rozpoznają dzięki optycznemu sensorowi, który umożliwia pracę myszy praktycznie na dowolnym podłożu (problemy występują jedynie na szkle i lustrze, chociaż i tutaj producenci czynią postępy). Z komputerem komunikują się radiowo, na odległość dochodzącą nawet do kilku metrów. Są ergonomiczne i świetnie leżą w dłoni. Wyposażone są w zestaw dodatkowych przycisków, którym można przypisać niemal dowolne funkcje. Czegóż chcieć więcej?...

Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, pracownicy Logitecha przeprowadzili ankietę wśród grupy użytkowników komputerów. Większość wskazywała na problem przewijania długich dokumentów. Znacznym ułatwieniem jest tutaj wprowadzona kilka lat temu rolka. Aby jednak przewinąć kilkaset stron dokumentu tekstowego czy kilka tysięcy wierszy w arkuszu kalkulacyjnym, trzeba rolką obracać kilkaset razy nawet przez kilka minut!

Inżynierowie Logitech zaczęli kombinować, jak rozwiązać opisany wyżej problem. Jednym z pomysłów było wbudowanie w myszkę przycisku przełączającego tryb pracy rolki: w standardowym położeniu obrót rolki przewija kilka wierszy w tekście. Po przełączeniu w tryb "Turbo" ten sam obrót przewija już kilkaset wierszy. Rozwiązanie to jednak szybko zostało porzucone.

Inny pomysł to wbudowanie w mysz dwóch rolek, jedna do tradycyjnego przewijania, a druga do przewijania szybkiego. Z tej idei również zrezygnowano.

Wreszcie ktoś wpadł na prosty, aczkolwiek genialny pomysł. A może by tak uczynić z rolki koło zamachowe, które po pojedynczym, energicznym pchnięciu samo obróci się kilkaset razy, a jednocześnie przewinie wspomniane kilkaset stron w Wordzie? Rozwiązanie wydawało się być strzałem w dziesiątkę. Problem pojawił się wtedy, gdy przypomniano sobie, że rolka nie może się swobodnie obracać, nie stawiając przy tym oporu, bo uczyni to niewygodnym precyzyjne przewijanie tylko kilku linijek tekstu lub - co gorsza - przeglądanie po kolei zdjęć z wakacji. Jak więc sprawić, by rolka mogła pracować w dwóch trybach, tradycyjnym, zapadkowym, gdy rolka "klika" i stawia wyraźny opór przy obracaniu, oraz swobodnym, gdy kółko może się obracać samo przez kilka sekund? Można zainstalować w myszy przełącznik. Rozwiązanie to jednak nie jest do końca wygodne. Najlepiej by było, gdyby mysz sama "wiedziała", czy użytkownik zamierza przewijać tylko kilka linii, czy może kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stron tekstu.

Chociaż praktyczna realizacja takiego rozwiązania początkowo może się wydawać trudna do zrealizowania, to inżynierowie Logitecha poradzili sobie w prosty sposób. W pobliżu rolki zainstalowali niewielki silniczek, który w razie potrzeby odciąga bolec hamujący obrót kółka. Uzyskano w ten sposób możliwość sterowania, w jakim trybie ma akurat pracować rolka w myszce. Oprogramowanie może wysłać do myszy drogą radiową informację, by ta zwolniła blokadę i rolka przestaje sprawiać opór przy obracaniu. A gdy zajdzie taka potrzeba, bolec znów dociskany jest do kółka.

A jak z automatycznym "domyślaniem" się przez mysz, jak szybko użytkownik chce przewijać przeglądany dokument? To również dało się zrealizować. Wystarczy badać szybkość, z jaką użytkownik przekręca rolkę. Jeżeli obraca nią powoli, to znak, że precyzyjnie przewija przeglądany dokument czy katalog z plikami. Gdy energicznie pchnie kółeczko, sygnalizuje myszce o zamiarze szybkiego obrotu. Mechanizm współpracujący z rolką zwalnia opór i kółko zaczyna się swobodnie obracać.

Skonstruowanie całego systemu zarządzającego pracą rolki utrudniło niestety budowę myszy i jej produkcję na skalę masową. Gra okazała się jednak warta świeczki. W myszy Logitech MX Revolution zastosowano opisany wyżej mechanizm z silniczkiem przełączającym rolkę między obrotem swobodnym i tradycyjnym, zapadkowym. W urządzenie wbudowano rolkę wykonaną ze specjalnego stopu metali. Rolka jest ciężka, waży aż 14 gramów, czyli - jak podaje Logitech - tyle samo, co dwie monety o nominale 1 Euro. W poprzednich modelach swoich myszy Logitech stosował formowane wtryskowo kółko ważące tylko 2,4 grama.

Rolkę w MX Revolution osadzono na podpiastach o bardzo niskim poziomie tarcia. Duża masa rolki i niskie opory przy obracaniu powodują, że może się ona swobodnie obracać nawet siedem sekund. Tak twierdzi Logitech, gdyż nam udało się ją wprawić w ruch obrotowy nawet na kilkanaście sekund.

Aby rolka nie ślizgała się pod palcem, naciągnięto na nią gumowy pasek z poprzecznymi nacięciami. Dzięki temu przyczepność palca do rolki jest znacznie lepsza - łatwiej można kręcić rolką, a także wyhamować ją w razie potrzeby podczas swobodnego obracania.

Marketingowcy z Logitech ochrzcili rolkę mianem "MicroGear Precision Scroll Wheel", a system przełaczania między obrotem swobodnym a zapadkowym - "SmartShift".

Strona:
sonic91Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sonic912006.11.23, 14:58
Bardzo fajna myszka. 400zł ? nie za dużo G7 kupisz już taniej z lepszym wyposażeniem smilies/bigsmile.gif // POzdro
*Konto usunięte*2006.11.23, 15:06
dla mnie ciekawy produkt
od zawsze byłem fanbojem myszek Logitecha i sam mam G5 smilies/tongue.gif
jeżeli będzie mi dobrze leżała w dłoni to wielce prawdopodobne, że sobie taką sprawię
*Konto usunięte*2006.11.23, 15:06
dla mnie myszka prawie idealna (oczywiście jedyny minus to cena smilies/krzywy.gif ) mało gram, wiec dla mnie byłaby idealna i chyba zacznę na nią zbierać kaskę
aha, nie doczytałem się jakie ma dpi-nie jest napisane czy mam przeczytać jeszcze raz?
edit: kosztuje 355 w komputroniku: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=31594 jeszcze nie tak strasznie dużo
Mr.FrOsTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mr.FrOsT2006.11.23, 15:11
Mysz za taka kase a akceleracje wsteczna ma ehhh....
Rolka moze i fajna ale co z tego 400zł dla mnie warta nie jest choc tez nie uzywam jakis stu stronicowych plików tekstowych etc.

Czyli i tak zostane przy moim intelimouse 4.0A smilies/smile.gif
GosiaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ModeratorGosia2006.11.23, 15:13
Tak myszka jest śliczna. smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2006.11.23, 15:16
CYTAT(Gosia @ 23 listopada 2006, 15:13) <{POST_SNAPBACK}>
Tak myszka jest śliczna. smilies/smile.gif

jest prześliczna, już się zakochałem smilies/lovin.gif
edit: znalazłem ją za 330, także z tym 400 zł w artykule to troszkę przesada smilies/tongue.gif ale sugerowana to jest
http://pc.emarket.pl/pricelist/item.aspx?PID=C8010096
GosiaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ModeratorGosia2006.11.23, 15:48
Jednak w internetowym sklepie Logitech’a myszka kosztuje 399 zł
http://www.logitech.pl/local/produkt/31594
Tak więc cena w artykule nie jest przesadzona.
*Konto usunięte*2006.11.23, 15:55
CYTAT(Gosia @ 23 listopada 2006, 15:48) <{POST_SNAPBACK}>
Jednak w internetowym sklepie Logitech’a myszka kosztuje 399 zł
http://www.logitech.pl/local/produkt/31594
Tak więc cena w artykule nie jest przesadzona.

wiem, podana jest cena sugerowana przez logitecha smilies/wink.gif
J872006.11.23, 16:24
W sobotę kupiłem za 309 peelenów. Trochę dziwne te ceny podajecie...
*Konto usunięte*2006.11.23, 16:39
Gdybym miał tą myszkę porównywać z kobietą to ta mycha wygląda jak dama z klasycznym gustownym czarnym wdzianku z tygrysim temperamentem smilies/szczerbaty.gif
O ile taka kobieta mi się marzy to ta mysz odpada. Art. jak zwykle na poziomie

Kiedy recki AMD-ATI -1650PRO ? [Tylko mi nie mówicie że jutro-za tydz )., że już kończycie art. lecz trzeba dociągnąć (wg wcześniejszych takich zapowiedzi miała być z tydz temu a były recki MoBo]
To była gorzka chwila prawdy a teraz posłodzę Wam życie - Tyle recek w ostatnim czasie smilies/shocked.gif Dobra robota smilies/thumbup.gif smilies/wink.gif smilies/biggrinsanta.gif
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1