artykuły

Logitech MX Revolution - mysz rewolucyjna?

92
23 listopada 2006, 14:38 Paweł Pilarczyk

Dołączone oprogramowanie

Do MX Revolution dołączono krążek CD z oprogramowaniem SetPoint 3.01 (ze strony Logitecha pobrać już można pakiet w wersji 3.1). Narzędzie zarządza pracą myszy, umożliwia bardzo rozbudowaną konfigurację jej przycisków, a nawet zaprogramowanie kilku profili pracy dla różnych aplikacji. Oprogramowanie automatycznie zmieniać będzie konfigurację myszy w zależności od tego, jaka aplikacja jest w danym momencie aktywna. SetPoint steruje także pracą mechanizmu SmartShift.

Lewego przycisku myszy (LPM) czy prawego (PPM) nie da się przeprogramować. To jedyne przyciski, którym nie można przypisać innych funkcji niż domyślne.

Pod przycisk One-Touch Search domyślnie przypisana jest funkcja szukania. Do wyboru dostajemy trzy wyszukiwarki: Google Search, Yahoo! Search oraz Yahoo! LiveWords (ta ostatnia ustawiona jest jako domyślna). Istotną wadą jest brak możliwości zdefiniowania własnej wyszukiwarki. Chętnie widzielibyśmy tutaj możliwość wyboru np. słowniczka angielsko-polskiego (ling.pl), słowniczka ortograficznego (so.pwn.pl) albo encyklopedii (portalwiedzy.onet.pl). Podczas ostatniej konferencji prasowej Logitech zaproponowaliśmy przedstawicielom firmy dodanie w oprogramowaniu możliwości definiowania własnej wyszukiwarki. Obiecali rozpatrzeć nasza prośbę. Być może więc w przyszłych wersjach oprogramowania SetPoint funkcjonalność taka zostanie dodana.

Ograniczenie do trzech z góry narzuconych wyszukiwarek to niejedyny problem. Prawdopodobnie większość z nas wybierze popularną w Polsce wyszukiwarkę Google. A tu się okazuje, że w menu, gdzie definiujemy język, zabrakło Polski na liście państw. Ponieważ Logitech dba o lokalizację oprogramowania do swoich produktów, liczymy na to, że kolejna wersja oprogramowania SetPoint będzie już bardziej przyjazna polskim użytkownikom.

Prócz domyślnej funkcji szukania, przyciskowi One-Touch Search można ponadto przypisać pracę w trybie "Przerzutnika dokumentów" (o nim za chwilę) czy np. funkcje AutoScroll (po wciśnięciu przycisku na ekranie pokazuje się ikonka kółka z umieszczonymi w środku strzałkami, po czym przesuwając mysz w górę/gół/lewo/prawo możemy przewijać dokument) lub Universal Scroll (funkcja działa niemal identycznie jak AutoScroll, tylko jest bardziej czuła na przemieszczenie myszki). Przycisk może także wywoływać odtwarzacz multimedialny. Do wyboru mamy narzędzia zainstalowane na komputerze, w naszym przypadku był to Windows Media Player 10, PowerDVD 6 oraz WinAmp 5. Nie ma możliwości dodania własnego odtwarzacza (np. popularnego Media Player Classic).

Guzikowi One-Touch Search możemy ponadto przypisać dowolną sekwencję klawiszy. Mogą to być nawet karkołomne kombinacje (jak - przykładowo - CTRL+SHIFT+ALT+H). Nie da się jednak przypisać skrótów zawierających znaczek Windows, jak "Windows+D" (minimalizuje wszystkie okna) czy "Windows+E" (pokazuje okno "Mój komputer").

Wreszcie, omawianemu przyciskowi można przypisać "Inną" funkcję - do wyboru dano opcje jak "Kopiuj", "Maksymalizuj", "Cofnij" czy "Pokaż pulpit". Szkoda, że nie ma możliwości wywołania okna "Mój komputer". Próbowaliśmy obejść problem przez przypisanie przyciskowi One-Touch Search skrótu "Windows+E", ale metoda ta - o czym pisaliśmy przed chwilą - nie zadziałała. Mimo wielu prób nie udało nam się zmusić przycisku One-Touch Search do tego, by wywoływał okno "Mój komputer".

Wciśnięcie głównej rolki myszy MX Revolution powoduje przełączenie jej z trybu obrotu swobodnego do trybu zapadkowego lub odwrotnie. Wciśnięcie pokrętła owocuje cichym "chrupnięciem", po czym rolka zmienia tryb pracy. Cieszy tak łatwe przełączanie trybów, zwłaszcza w porównaniu do VX Revolution, którą wyposażono w miniaturowy i trudny w użyciu przełącznik (specjalnie dla niego trzeba hodować długie paznokcie!), umieszczony w dodatku od spodu myszki. Zmiana trybu pracy rolki jest więc dość kłopotliwa w przypadku notebookowej myszki Logitecha.

Gdy spróbujemy przypisać rolce MX Revolution inną funkcję, pozornie może się wydawać, że się nie da. Przynajmniej na pierwszy rzut oka, gdyż pole "Wybierz zadanie" w oknie SetPoint jest puste.

A jednak da się przeprogramować funkcję rolki. Trzeba w oddzielnej zakładce, dedykowanej tylko pokrętle MicroGear, wyłączyć ręczne przełączanie trybów pracy rolki. Wówczas otrzymamy możliwość przeprogramowania przycisku pod kółkiem, wliczając w to przypisanie mu "środkowego przycisku myszy".

Rolkę myszy MX Revolution można pochylać na boki - podobnie jak w myszkach MX1000 czy G5/G7. Domyślnie wychylana rolka powoduje przewijanie dokumentów w lewo/w prawo (analogicznie do przewijania w górę/w dół przy kręceniu rolką), co jest chyba najbardziej intuicyjną funkcją. W razie potrzeby można jednak przeprogramować tę funkcjonalność rolki, wliczając w to przypisanie sekwencji klawiszy czy przypisanie któregoś z zadań z listy "Inne".

W podobny sposób można przeprogramować także działanie przycisków Wstecz/Dalej, operowanych kciukiem. Tym razem funkcja "Inne" obejmuje inne operacje niż przy przycisku "One-Touch Search".

Pod kółko pod kciukiem domyślnie przyporządkowano funkcję "Przerzutnika dokumentów". Przekręcenie lub wciśnięcie kółka powoduje pokazanie się niewielkiego okienka, w którym wypisana jest lista działających programów (ta sama lista, inna graficznie, dostępna jest po wciśnięciu na klawiaturze ALT+TAB). Obracając rolkę wybieramy interesującą nas aplikację, po czym wybór zatwierdzamy wciśnięciem kółka lub lewego przycisku myszy. Narzędzie ułatwia przełączanie się pomiędzy wieloma aktywnymi aplikacjami, chociaż równie dobrze można je wybrać z paska zadań czy wspomagając się wspomnianą kombinacją ALT+TAB.

Pod boczną rolkę przypisać można także funkcję "Powiększenie", która szczególnie przydać się może w przeglądarkach internetowych czy edytorach tekstu. Obracanie rolką powodować będzie powiększanie/zmniejszanie tekstu. Funkcjonalność "Powiększenia" definiujemy w oddzielnej zakładce. Definiujemy tam, jak ma się rolka zachowywać w zależności od wybranego programu (inaczej działać będzie w Wordzie, inaczej w Firefoksie).

W panelu SetPoint dano także użytkownikowi możliwość regulacji szybkości wskaźnika, zostawianie przez niego śladu czy włączenie/wyłączenie przyspieszenia.

Zwolennikom gier udostępniono funkcję przełączania funkcjonalności przycisków myszy po uruchomieniu gry.

Oddzielną zakładkę aplikacji SetPoint przeznaczono na definiowanie funkcjonalności rolki MicroGear. Można tu ustalać szybkość przewijania w pionie i poziomie, a także zdefiniować tryb działania mechanizmu SmartShift. Domyślnie wciśnięcie rolki przełącza ją z trybu przewijania swobodnego do trybu zapadkowego i odwrotnie. Także przy energicznym obróceniu rolką zostaje automatycznie wyłączany tryb zapadkowy i rolka zaczyna się swobodnie obracać, a po zatrzymaniu się, ponownie przestawia się w tryb zapadkowy. To taka "inteligentna" funkcja rolki, która "domyśla" się, czy użytkownik zamierza przewijać dokument powoli lub szybko. Możemy zdefiniować szybkość, powyżej której dezaktywowany jest zapadkowy tryb obrotu rolki.

W razie potrzeby można wyłączyć technologię SmartShift i wymusić na rolce zawsze działanie w trybie zapadkowym lub swobodnego obrotu, a także wyłączyć automatyczne przełączanie się między trybami (można je wybierać tylko ręcznie przez wciśnięcie rolki).

Wspomnieliśmy wcześniej, że możliwe jest tworzenie profili konfiguracji przycisków myszy w zależności od aktywnej aplikacji. Sterownik SetPoint wykrywa aktywną aplikację (po nazwie pliku uruchamialnego) i automatycznie wybiera przypisany jej profil. Domyślnie zdefiniowano dziewięć profili dla popularnych programów (Outlook, Outlook Express, Word, PowerPoint, Excel, Internet Explorer, Adobe Reader 7.0, Adobe Photoshop CS2, MS Office Picture Manager), ale można dodać kolejne, własne profile.

4