artykuły

NVIDIA nForce 680i SLI - chipset dla entuzjastów

42
9 listopada 2006, 15:44 Paweł Pilarczyk
Początek listopada jest dla firmy NVIDIA niezwykle ważny. Oto zadebiutowały właśnie dwa istotne produkty: układ graficzny GeForce 8800 GTX, znany wcześniej pod nazwą kodową G80, jak również nowa rodzina chipsetów dla płyt głównych, nForce 600i. Mała literka "i" sugeruje, że rodzina dedykowana jest procesorom Intel (wcześniejsze chipsety NVIDII nosiły przyrostek "Intel Edition"). Edycję AMD zobaczymy zapewne niebawem. nForce 600i obejmuje trzy produkty: przeznaczony dla entuzjastów chipset nForce 680i SLI, jego tańszą odmianę nForce 650i SLI oraz zestaw układów dla zwolenników pojedynczej karty graficznej - nForce 650i Ultra. W naszej redakcji przyjrzeliśmy się z bliska "wypasionej" płycie głownej EVGA nForce 680i SLI.

Spis treści

Rodzina chipsetów nForce 600 zastępuje linię nForce 500. Co ciekawe, "pięćsetka" nie zdobyła szczególnie wielkiej popularności, zwłaszcza na tle rodziny nForce4. Chociaż może się poszczycić świetnymi parametrami, zadebiutowała trochę w niewłaściwym czasie - na dwa miesiące przed premierą procesorów Core 2 Duo. W efekcie wielu konsumentów postanowiło wstrzymać się z zakupami nowej platformy (pierwsze płyty nForce 500 współpracowały wyłącznie z procesorami AMD z podstawką AM2), by przekonać się, co też potrafi Conroe. Na niską sprzedaż płyt głównych AM2 narzekali producenci podczas targów Computex, które odbyły się w czerwcu. Przedstawiciele wielu firm informowali nas, że użytkownicy niepewnie podchodzą do platformy AM2, więc sprzedaż odpowiednich płyt głównych także jest niższa niż oczekiwano.

Co ciekawe, NVIDIA w ogóle nie wykorzystała rozgłosu, jaki towarzyszył premierze Core 2 Duo. Jedynymi chipsetami dla tego procesora były w dniu premiery jedynie Intela - 965P oraz 975X. Dopiero miesiąc po debiucie Conroe udało nam się wypożyczyć do testów płytę główną z chipsetem nForce4 SLI X16 Intel Edition oraz płytę z chipsetem nForce 570 SLI Intel Edition, którą musieliśmy specjalnie ściągać z Tajwanu.

Z niecierpliwością czekaliśmy na płyty z chipsetem nForce 590 SLI Intel Edition. Na pytanie o nie, producenci płyt głównych odpowiadali, że wciąż nie są gotowi. I dopiero teraz, gdy debiutuje nForce 600, do naszego laboratorium dostarczono pierwszą płytę nForce 590 SLI dla procesorów Intela...

Rodzina nForce 600i - co nowego?

Linia chipsetów nForce 600i debiutuje początkowo wyłącznie w wersji "Intel Edition" (co ujęto pod postacią literki "i"). Procesory Core 2 Duo cechują się świetną wydajnością i to właśnie te układy przede wszystkim wybierają dzisiaj entuzjaści komputerów. Z tego też względu NVIDIA wybrała platformę Intel jako pierwszą, która otrzyma nowy chipset. Na nForce 600 dla AMD musimy zaczekać także z tego względu, że topowa wersja nForce 680a SLI wspierać będzie zapowiadaną od jakiegoś czasu platformę 4x4.

Nowa rodzina chipsetów składa się z trzech modeli: nForce 680i SLI to chipset najbardziej zaawansowany, przeznaczony dla najbardziej wymagających. Zastąpi nForce 590 SLI. nForce 650i SLI to następca nForce 570 SLI. Z kolei nForce 650i Ultra nie udostępnia technologii SLI, chociaż oferuje komplet cech nForce 650i SLI.

Nowe chipsety wspierają wszystkie obecne na rynku procesory Intel przeznaczone dla komputerów biurkowych, w tym najnowsze Core 2 Extreme (dwu- i czterordzeniowe), Core 2 Quad oraz Core 2 Duo. Na nowych płytach głównych instalować można też procesory Pentium D, Pentium 4 i Celeron D. Chipsety składają się z dwóch mostków, północnego SPP (system platform processor) oraz południowego MCP (media and communication processor). Zawierają zintegrowany kontroler pamięci. W mostku SPP zawarto ponadto układ DASP (dynamic adaptive speculative preprocessor), stanowiący usprawnioną wersję DASP obecnego w poprzednich chipsetach nForce. DASP to układ pobierania wyprzedzającego, który analizuje wątki wykonywane przez procesor i stara się pobrać potrzebne dane do pamięci, zanim CPU sam o nie poprosi. Sprawia to, że wydajność podsystemu pamięci jest w przypadku chipsetów NVIDIA bardzo wysoka.

Nowe chipsety zostały specjalnie zoptymalizowane pod kątem podkręcania. Jak zapewnia NVIDIA, to właśnie na płytach z chipsetam nForce 600i można uzyskać najlepsze rezultaty w overclockingu.

nForce 680i SLI

nForce 680i SLI to chipset stworzony z myślą o entuzjastach i zoptymalizowany pod kątem ekstremalnego podkręcania. Chipset wytrzymuje bardzo wysokie częstotliwości FSB (nawet do 525 MHz - według NVIDII), a podkręcanie ułatwia NVIDIA NV BIOS oraz narzędzie NVIDIA nTune dla Windows. Nowością jest obsługa pamięci DDR2 1200, chociaż same moduły na razie są trudno dostępne na rynku.

Chipset jest zgodny z technologią SLI i umożliwia łączenie dwóch kart graficznych z układami GeForce w tandem. Na płytach głównych z nForce 680i SLI znajdziemy jednak nie dwa, a trzy złącza PCI Express x16. Dwa (o pełnej przepustowości x16) przeznaczone są dla kart graficznych pracujących w trybie SLI, natomiast w trzecim (elektrycznie x8) zainstalować można... także kartę graficzną, jednak ta może się zajmować przetwarzaniem fizyki! Platformę z trzema kartami graficznymi, z których dwie przetwarzają obraz, a trzecia fizykę zademonstrowała firma ATI podczas czerwcowych targów Computex (ATI Physics).

Oczywiście trzecia karta graficzna w komputerze może też służyć jako... karta graficzna, więc do komputera z płytą nForce 680i SLI i trzema akceleratorami grafiki można podłączyć aż sześć monitorów jednocześnie.

nForce 680i SLI wspiera ponadto pamięci SLI-Ready z profilami EPP (Enhanced Performance Profiles). O pamięciach EPP pisaliśmy przy okazji naszej recenzji chipsetu nForce 590 SLI.

Chipset udostępnia także technologię automatycznego podkręcania zegara łącza HyperTransport oraz magistali PCI Express dzięki funkcji LinkBoost. Podobnie jak w przypadku nForce 590 SLI, LinkBoost działa tylko z kartami GeForce 8800 i GeForce 7900 GTX.

W nowym chipsecie zaimplementowano znaną z nForce 590 SLI technologię priorytetyzacji pakietów sieciowych FirstPacket. Udostępniono także dwa gigabitowe kontrolery sieciowe z możliwością łączenia ich w jedno szybkie łącze (DualNet Technology). Mostek południowy MCP zawiera kontroler SATA o sześciu portach (MediaShield Technology), co umożliwia tworzenie dwóch macierzy RAID 5 (każda po trzy dyski). Oczywiście, nie zabrakło też kontrolera High Definition Audio - ośmiokanałowego, zdolnego przetwarzać potoki audio o częstotliwości do 192 kHz i rozdzielczości nawet 32 bitów.

nForce 650i SLI

Chipset nForce 650i SLI, podobnie jak nForce 570 SLI, udostępnia tylko 16 linii PCI Express dla karty graficznej, które mogą być rozdzielone na dwa sloty PCI Express x16 pracujące w trybie 8x. Oczywiście wpływa to na niższą wydajność konfiguracji SLI w porównaniu do platform z chipsetem nForce 680i SLI. 650i SLI obsługuje pamięci DDR2 800, udostępnia cztery kanały Serial ATA i zawiera tylko jeden kontroler Gigabit Ethernet (wspierający technologię FirstPacket).

nForce 650i Ultra

Chipset nForce 650i Ultra przeznaczony jest dla płyt z niższej i średniej półki. Obsługuje już tylko jedną kartę graficzną PCI Express x16, natomiast resztę cech ma identyczną, jak nForce 650i SLI (4 kanały SATA, obsługa pamięci DDR2 800, jeden kontroler GbE).

nForce 680a SLI - coś dla zwolenników AMD

Jak już wspomnieliśmy, na początek NVIDIA zdecydowała się na debiut chipsetów z nowej rodziny wyłącznie w wersji dla procesorów Intel. Jednak chyba ciekawiej prezentować się będą chipsety dla procesorów AMD. Te otrzymają przyrostek "a" w nazwie. Najsilniejszy, nForce 680a SLI, wspierać będzie technologię AMD 4x4. Na płytach z tym chipsetem znajdą się dwie podstawki pod procesory (Socket 1207 - typu LGA, czyli procesor pozbawiony będzie już nóżek). Chipset nForce 680a SLI składać się będzie z dwóch takich samych układów. Każdy oferuje 6-kanałowy kontroler SATA, 2 kontrolery sieci Gigabit Ethernet (GbE), 10 portów USB 2.0 i port PCI Express x16. Na płytach z chipsetem nForce 680a SLI producenci mogą zatem umieścić aż 12 złącz Serial ATA, cztery gniazda RJ-45, 20 gniazd USB 2.0 (!) i 4 sloty PCI Express x16 (dwa o pełnej przepustowości, dwa elektrycznie x8)! To robi wrażenie!

Kiedy nForce 680a SLI zostanie zaprezentowany? Tego jeszcze nie wiadomo. Czekamy na premierę platformy AMD 4x4.

Strona:
DirtZZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DirtZ2006.11.09, 15:49
Zabieram się do czytania...chociaż nadmienię, że wolałbym czytać o g80 smilies/wink.gif
vivaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
viva2006.11.09, 15:50
CYTAT(DirtZ @ 9 listopada 2006, 15:49) <{POST_SNAPBACK}>
Zabieram się do czytania...chociaż nadmienię, że wolałbym czytać o g80 smilies/wink.gif

Podobnie ... smilies/tongue.gif
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2006.11.09, 15:51
CYTAT(DirtZ @ 9 listopada 2006, 15:49) <{POST_SNAPBACK}>
Zabieram się do czytania...chociaż nadmienię, że wolałbym czytać o g80 smilies/wink.gif

Jeszcze kończymy artykuł, ale dziś go opublikujemy! smilies/smile.gif
DirtZZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DirtZ2006.11.09, 15:55
CYTAT(pila @ 9 listopada 2006, 15:51) <{POST_SNAPBACK}>
Jeszcze kończymy artykuł, ale dziś go opublikujemy! smilies/smile.gif

Wierze.

Recenzja płyty...faktycznie bez rewelacji i cena ostro wyśrubowana...nie dałbym tyle za mobo pod C2D. PRzy takich cenach i niczym nie wyróżniającej się konstrukcji (chociaż pci-e pod karte do obliczania fizyki intryguje) nie warto i tyle.
juniorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
junior2006.11.09, 16:06
CYTAT(DirtZ @ 9 listopada 2006, 15:49) <{POST_SNAPBACK}>
Zabieram się do czytania...chociaż nadmienię, że wolałbym czytać o g80 smilies/wink.gif


No ja też ale ten test też pewnie bedzie ciekawy smilies/bigsmile.gif

CYTAT(pila @ 9 listopada 2006, 15:51) <{POST_SNAPBACK}>
Jeszcze kończymy artykuł, ale dziś go opublikujemy! smilies/smile.gif


No mam nadzieję że dzisiaj smilies/Up_to_something.gif
lukaspl21Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukaspl212006.11.09, 16:07
e płyta raczej nei zrobi furory ,jest droga a do tego nie jest lepsza od intelowskich choć przydalo by się porównać te chipsety z niżej półki dla kowalskiego smilies/szczerbaty.gif no i w końcu core 2 duo w redkacji smilies/bigsmile.gif
POZDRO
*Konto usunięte*2006.11.09, 16:17
Ciekawe kiedy wreszcie trafi SAS na płyty dla "entuzjasty".
Kontroler i tak obsłuży dyski SATA.
SleevZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sleev2006.11.09, 16:21
łądnie trzyma taktowanie pamięci :good:
*Konto usunięte*2006.11.09, 16:38
Nie wiem czemu nie wspomnieliscie, ze taktowanie pamieci jest niezalezne od magistrali, a widze, ze jest (opcja unlinked). To jest chyba najlepsza opcja dla overclockerow jaką daje ten chipset.
C642006.11.09, 16:39
Co się z Wami dzieje? Recenzja G80 miała być w dniu premiery smilies/sad.gif Na konkurencyjnym portalu pojawiła się po ok. minucie od zniesienia embargo nV na publikacje, mogę się założyć, że większość 'napaleńców' już ją przeczytała... Jak coś piszecie, to starajcie się dotrzymywać słowa.
Zaloguj się, by móc komentować
1