artykuły

NVIDIA nForce 680i SLI - chipset dla entuzjastów

42
9 listopada 2006, 15:44 Paweł Pilarczyk

Podkręcanie

Nowy chipset NVIDII został specjalnie zoptymalizowany pod kątem podkręcania. Sama płyta główna EVGA udostępnia zestaw narzędzi, które mają ułatwić overclocking.


Regulatory napięć w BIOS-ie


Panel zarządzania zegarem FSB i pamięci

NVIDIA zapewnia, że na płytach z chipsetem nForce 680i SLI można uzyskać bardzo wysokie częstowliwości FSB, porównywalne z tymi, jakie dostępne są na markowych płytach z chipsetem 965P. Mowa tutaj o wartościach rzędu 500 MHz (efektywnie 2 GHz)! Przypomnijmy, że domyślna wartość FSB dla procesorów Core 2 Duo to 266 MHz. nForce 680i SLI został zoptymalizowany do pracy przy FSB 333 MHz, więc poradzi sobie z nadchodzącymi procesorami Intela.

Przewaga chipsetu NVIDII ma się ujawniać w przetaktowywaniu pamięci. Tutaj producent gwarantuje stabilną pracę z częstotliwością efektywną 1200 MHz, ale obiecuje ponadto, że nowe płyty powinny wytrzymać jeszcze wyższe częstotliwości. To właśnie na polu podkręcania pamięci ma się ujawniać główna przewaga chipsetu nForce 680i SLI nad 965P.

Jak pokazaliśmy na poprzedniej stronie, płyta EVGA bez problemu pracowała z pamięciami Corsair Dominator pracującymi w trybie DDR2 1142.

Z ciekawości przeprowadziliśmy testy podkręcania naszego procesora (Core 2 Extreme X6800). Interesowała nas najwyższa możliwa do uzyskania wartość FSB, więc obniżyliśmy procesorowi mnożnik do 6 (domyślny był 11) i rozpoczęliśmy podnoszenie FSB poczynając od standardowej wartości 266 MHz. Szybko okazało się, że chipset się potwornie grzeje - radiatorów nie dało się dotknąć, a BIOS wskazywał temperaturę mostka MCP na poziomie 90 stopni Celsjusza!

Bardzo pomógł montaż dołączonego do płyty wentylatora na radiatorze chłodzącym mostek SPP. Temperatura natychmiast gwałtownie spadła - z ponad 90 do mniej niż 50 stopni. Dopiero w takich warunkach można bezpiecznie przystąpić do overclockingu.


Temperatura mostka MCP przy pasywnym chłodzeniu chipsetu...


...i po instalacji wentylatorka dołączonego do płyty. Spadła nawet temperatura procesora.

Zegar magistrali systemowej udało nam się dość szybko podkręcić z domyślnych 266 MHz do 455 MHz, po bardzo niewielkim podniesieniu napięcia zasilającego SPP. To dobry, ale nie rewelacyjny wynik. Co ciekawe, dalsze podnoszenie częstotliwości FSB kończyło się wyświetleniem komunikatu "11" na wyświetlaczu na płycie. Co oznacza "11" nie wiadomo, bo w instrukcji do płyty komunikat opisano hasłem "Reserved". Niestety podbijanie napięć w ogóle nie pomagało. Będziemy jeszcze eksperymentować z płytą przed jej odesłaniem, ale być może problem tkwi po prostu we wczesnej wersji BIOS-u.

455 MHz umożliwia posiadaczom procesorów Core 2 Duo E6300 uzyskanie zegara 3,2 GHz (z domyślnych 1,86 GHz), a posiadaczom procesorów Core 2 Duo E6400 - 3,6 GHz.

Jesteśmy jednak przekonani, że FSB 455 MHz to nie koniec możliwości płyty EVGA. Spróbujemy wypożyczyć do testów produkt w wersji finalnej (gdy ten trafi do sklepów) i przeprowadzimy wówczas testy podkręcania ponownie.

7