artykuły

NVIDIA nForce 680i SLI - chipset dla entuzjastów

42
9 listopada 2006, 15:44 Paweł Pilarczyk

Testy wydajności

Jak już wielokrotnie wykazywaliśmy, płyty główne z różnymi chipsetami raczej rzadko różnią się wydajnością. Najczęściej różnice wahają się na poziomie poniżej 1 proc. NVIDIA zapewnia jednak, że jej nowy chipset jest najszybszym na rynku dla płyt pod układy Intel. Postanowiliśmy się o tym przekonać. Wyniki zmierzone na płycie EVGA nForce 680i SLI porównaliśmy do rezultatów pomiarów przeprowadzonych na płycie ASUS P5N32-SLI Premium z chipsetem nForce 590 SLI, a także Intel D975XBX z chipsetem Intel 975X. We wszystkich przypadkach użyliśmy tych samych komponentów testowych.

Aby jednak niniejsza część recenzji Was nie zanudziła, testy płyty EVGA przeprowadziliśmy w dwóch trybach: przy pamięciach pracujących jako DDR2 800 5-5-5-15 1T, a także po włączeniu SLI-Ready Memory, gdy pamięci automatycznie przestawiły się w tryb pracy DDR2 1142 5-5-5-15 2T. Przekonamy się, czy dodatkowa przepustowość, ale przy tym mniej agresywne ustawienie parametru Command Rate (2T zamiast 1T) wpłynie pozytywnie na wydajność całej platformy.

Przy pomocy narzędzia CPU-Z sprawdziliśmy, jaką wartość szyny FSB ustawiają porównywane płyty głowne. Na szczęście żadna ani nie podbijała, ani nie zaniżała częstotliwości FSB. Nasz testowy procesor pracował z domyślną dla siebie częstotliwością 2933 MHz. Zapewni nam to bardzo precyzyjne porównanie wydajności płyt.

Testy zaczynamy od popularnego benchmarku SiSofware Sandra 2007 SP1, przy pomocy którego ocenimy teoretyczną wydajność procesora, pamięci czy dysku twardego.

Syntetyczne testy procesora wykazują, że ten pracuje na porównywanych płytach z identyczną wydajnością.

Ciekawiej prezentuje się natomiast test przepustowości pamięci. Nawet przy standardowych ustawieniach (DDR2 800, 5-5-5-15) płyta EVGA z chipsetem nForce 680i SLI uzyskała troszkę wyższe wyniki niż porównywane płyty ASUS i Intel z chipsetami nForce 590 SLI oraz 975X. Przy pamięciach DDR2 1142 przepustowość pamięci jeszcze wzrosła, ale... dość nieznacznie.

Test wydajności dysku twardego zwrócił na wszystkich czterech porównywanych platformach takie same wyniki. Kontrolery SATA w chipsetach Intela i NVIDII cechują się taką samą wydajnością. Nic więcej producenci nie są już w stanie wycisnąć.

Kolejny test to PCMark05. Mierzy on wydajność procesora, pamięci, dysku twardego i podsystemu graficznego, a wynik testu przelicza na ostateczny rezultat - PCMark05 Score.

Wszystkie porównywane platformy uzyskały zbliżony wynik PCMark05 Score. To znak, że cechują się niemal identyczną wydajnością. A jak z testami najbardziej interesujących nas komponentów?

Ponownie, test procesora zwrócił niemal takie same wyniki. Różnice są praktycznie pomijalne.

Ciekawszy jest test pamięci. Tutaj minimalnie lepiej wypadły chipsety NVIDII. Pamięci DDR2 1142 pozwoliły chipsetowi nForce 680i SLI wysunąć się na czoło stawki.

W teście 3DMark05 głowny nacisk położono na wydajność komputera w zastosowaniach graficznych (głównie grach). W porównywanych platformach użyliśmy tej samej karty graficznej, więc uzyskany rezultat ponownie jest taki sam.

Dość dziwne wyniki uzyskaliśmy natomiast w teście procesora.

Z powyższego wykresu wynika, że procesor pracuje najwydajniej na płycie Intela. Co ciekawe, wynik ten jest zupełnie odmienny od tego, jaki przedstawiały testy Sandra 2007 czy PCMark05. Przeprowadziliśmy pomiary w 3DMark05 parokrotnie, jednak za każdym razem uzyskiwaliśmy wyżej przedstawione rezultaty.

NVIDIA zapewnia, że nForce 680i SLI to najwydajniejsza platforma do gier. Przeprowadziliśmy także pomiar w Far Cry, tytule bardzo czułym na przepustowość pamięci.

Ponownie, wszystkie platformy uzyskały bardzo zbliżone rezultaty. Szybsza pamięć nie dała nowemu chipsetowi przewagi nad konkurencją.

Wreszcie ostatni test to benchmark wbudowany w narzędzie WinRAR 3.61. Jak już się wcześniej parokrotnie przekonaliśmy, test również jest czuły na przepustowość pamięci.

Tutaj ponownie bardzo dobrze wypadła płyta Intel D975XBX. Uzyskała nawet wyższy wynik niż nForce 680i SLI z pamięciami DDR2 800. Dopiero przetaktowanie pamięci do DDR2 1142 umożliwiło płycie EVGA przegonienie konkurencji.

6