artykuły

Intel Core 2 Extreme QX6700: Kentsfield - próbna jazda Quadem

96 2 listopada 2006, 03:00 Ryszard Sobkowski
Jeszcze przed premierą procesorów Intel Core 2 Duo, gdy nosiły one nazwę kodową Conroe, wiadomo było, że pod kryptonimami Kentsfield i Clovertown Intel przygotowuje procesory z poczwórnym jądrem. Serwerowy Woodcrest trafił na rynek po cichu już jakiś czas temu, natomiast Kentsfield, jako Intel Core 2 Extreme QX6700, od dziś jest dostępny, przynajmniej teoretycznie, dla wszystkich którzy zechcą za niego zapłacić. Czy warto?

Spis treści

Powrót do problemów

Zanim zajmiemy się walorami użytkowymi czterojądrowego procesora, warto przez chwilę przyjrzeć się jego konstrukcji. Jeśli spojrzymy pod blaszaną pokrywkę, noszącą dumną nazwę Integrated Heat Spreader - Zintegrowany Rozpraszacz Ciepła, znajdziemy pod nią dwa osobne chipy, znane nam już jako Conroe, czyli Core 2 Duo. Uściślając dojdziemy do wniosku, że są to dwa układy Core 2 Duo E6700 - mają po 4 MB pamięci cache drugiego poziomu i pracują z tym samym, co E6700, zegarem o częstotliwości 2,66 GHz.

Kentsfield

Dwa procesory na wspólnej płytce podłoża to wśród konstrukcji Intela nic nowego - podobną budowę mają dostępne wciąż na rynku procesory Pentium D "Presler". Ale proste połączenie dwóch układów w konfigurację SMP (Symmetrical MultiProcessing), nawet jeśli zrealizowane jest w obrębie wspólnego podłoża i obudowy, pociąga za sobą dość drastyczne konsekwencje. Przede wszystkim zastosowane w konstrukcji Kentsfielda rozwiązanie przywołało na powrót problem, który został radykalnie rozwiązany w Core 2 Duo - problem zachowania spójności zawartości pamięci cache.

Wyjaśnijmy może, na czym problem polega (fachowcy mogą pominąć ten akapit). Wyobraźmy sobie, że jeden z procesorów przejmuje wykonywany wątek po drugim, dla którego system operacyjny znalazł inne zadanie. Dane, na których procesor pracował, znajdują się w jego systemie pamięci cache - drugi procesor, podejmujący kontynuację zadania, odwoła się do tych danych poprzez ich adresy w pamięci RAM. A tam dane jeszcze nie zostały przepisane z cache L2 procesora, który je ostatnio obrabiał i katastrofa gotowa - procesor kontynuowałby pracę na zupełnie nieaktualnych danych. Dlatego procesory przystosowane do działania w konfiguracjach wieloprocesorowych mają zaimplementowany protokół nadzoru spójności cache (cache coherency), zapobiegający takim sytuacjom, jak opisana powyżej. W przypadku odwołania do adresu, którego aktualna zawartość może znajdować się w cache innego procesora, zawierający ją wiersz cache jest przesyłany do procesora wykonującego odwołanie.

Nietrudno zauważyć, że uzgadnianie zawartości pamięci cache i wymiana danych pomiędzy nimi stanowi zauważalne obciążenie dla systemu, angażując część przepływności szyny FSB. Nie koniec na tym, dochodzi jeszcze strata czasu podczas oczekiwania przez procesor na uzgodnienie zawartości cache. Istne pandemonium! A Intel, który w bardzo zręczny sposób pozbył się tego problemu, stosując w układzie Conroe wspólną dla obydwu jąder pamięć cache L2, nagle do niego wrócił w makroarchitekturze Kentsfielda. Ale faktyczna dwuprocesorowość Kentsfielda to nie tylko problem spójności cache.

Strona:
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2006.11.02, 03:10
Sprawa była w sumie do przewidzenia.
A tak swoją drogą jaka jest przyszłość Core 2, podstawki LGA775 i kiedy
możemy się spodziewać chipsetów nForce5 dla Intela ?

Technikalia made by R.S. jak zwykle robi wrażenie smilies/smile.gif Ale tym razem naprawdę
dobra robota! W porównaniu do dwóch ostatnich artykułów, jasno, czytelnie i szczegółowo.
trp2006.11.02, 03:50
Swietny artykul, rzeczywiscie procesor do pracy a nie do gier - co zreszta jest logiczne smilies/smile.gif
Ale trzeba przyznac - jest bardzo ciekawie - ciekawi mnie jak sie teraz zachowa amd smilies/smile.gif
pozdrawiam, i jeszcze raz gratuluje swietnego artykulu smilies/smile.gif
zajjackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zajjack2006.11.02, 06:22
Dla mnie ten procesor to taka "sztuka dla sztuki", pokaz niewiadomo czego, co jest trudnego w sklejeniu dwóch core 2 duo(nic ale można dalej chwalić postepem i prawem Moor'a), dla mnie prawdziwym 'czterordzeniowcem' będzie dopiero układ jednordzeniowy z quadem wszystkich jednostkiem budujących procesor. A tak wogóle to dlaczego po polsku na procesor z dwoma fizycznymi rdzeniami mówi się czterordzeniowiec, a z jednym - dwurdzeniowiec(core 2 duo) tak samo jak na Pentium D (2 rdzenie-dwurdzeniowiec)?
Według mnie recenzenci powinni poslugiwać się jakimś sensownym tłumaczeniem z angielskiego np.
dual core - dwa rdzenie
core duo - podwójny rdzeń
core 2 duo - podwójny rdzeń drugiej generacji
Kentsfield- dwa rdzenie o architekturze podwójnej.
Ale trochę odbiegłem do tematu, procesor w dobie dzisiejszego softu raczej mało przydatny dla zwykłego człowieka (99% społeczeństwa), już widzę to szalęństwo jednoczesnej pracy z czterema słabo zoptymalizowanymi aplikacjami.
Jeżeli ktoś korzysta ze specjalitycznego oprgramowania i jest w stanie wykorzystać możliwości taj jednostki to jeszcze trochę jej zakup się opłaca, a jeżeli nie to i core 2 duo jest na dzisiejsze czasy aż za dobry.
smilies/lol2.gif smilies/lol2.gif smilies/lol2.gif smilies/lol2.gif , swoją drogą dlaczego dzisiejsze programy już nie są optymalizowane(Nasz kochany MS i jego VISTA czyli XP z toną niepotrzebnych bajerów dla debili lub demo nowego carbona wyciągające poniżej 30 klatek na 7900gs w 1280x1024) tylko każdy zwala na użytkownika konieczność kupna najwydajniejszej jednostki na rynku i zakup niezliczonych kW prądu?
Artykuł dobry.
ZybeksZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zybeks2006.11.02, 06:27
Zobaczylem to czego sie spodziewalem. I w sumie chyba nikt nie czekal na ten procesor z jakimis wiekszymi wypiekami na twarzy.
tygrysekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tygrysek2006.11.02, 06:37
3DMark06 CPU: "Tutaj czterojądrowy Core 2 Extreme pokazuje miażdżącą przewagę nad konkurencją, nawet z tej samej stajni Core 2. Czyli - do przyszłych gier się przyda." Czegoś nie rozumiem, bo jako Core 2 Extreme na wykresie jest opisany procesor dwurdzeniowy (nie?)
*Konto usunięte*2006.11.02, 06:45
Witam wszytskich forumowiczów smilies/bigsmile.gif Procesor zrobił na mnie największe wrażenie!!! Już widziałem testy na innych serwisach i po prostu szczęka mi opadła tylko program musi 4 wątki obciążać żeby była miażdżąca przewaga smilies/szczerbaty.gif Artykuł świetnie napisany nic tylko pogratulować smilies/wink.gif Intel znowu wykonał kawał dobrej roboty i to się chwali smilies/smile.gif Od dzissiejszego dnia Core 2 Extreme stracił koronę króla wydajności na korzyść swojego młodszego brata!!! Jeszcze raz chciałbym pogratulować świetnego artykułu aby coraz więcej takich było smilies/bigsmile.gif
poliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
poli2006.11.02, 07:11
fajny artykuł
procek to tak fajny będzie za rok jak zaczną wychodzić gry robione na ślinikach gier z x360 bo zarazie jako procek do 3dmark06 jest super smilies/smile.gif
vivaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
viva2006.11.02, 07:26
Nie jest tak źle smilies/wink.gif
SqubiiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Squbii2006.11.02, 07:36
Fajna zabawka dla bogatych dzieci smilies/szczerbaty.gif ... lub dla profesjonalistów smilies/smile.gif .

Dobry artykuł - bez pisania "na raty" - oby tak dalej smilies/thumbup.gif smilies/bigsmile.gif

Następny rok to kilka ciekawych premier jeśli idize o gry na PC - gdy wyjdą trzeba będzie sprawdzić jaki potencjał faktycznie drzemie w tym Core 2 Quad, bo na razie (jak zostało stwierdzone w artykule) gry "uczą się" wykorzystywać 2 rdzenie dopiero smilies/wink.gif smilies/smile.gif .

OT: chyba pierwszym tytułem wykorzystującym do granic mozliwości procesor i dostępne jądra będzie Crysis smilies/scratchhead.gif ...

Pozdro
mas1oZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mas1o2006.11.02, 07:43
A jakis oc i superPi?
Zaloguj się, by móc komentować
1