Obudowy i zasilacze
Artykuł
Piotr Gontarczyk, Sobota, 7 października 2006, 21:27
Powstała latem 2003 roku firma SilverStone kontynuuje zasypywanie rynku kolejnymi obudowami, przeznaczonymi dla wymagających użytkowników komputerów. Temjin i Lascala to jej najważniejsze serie produktów tego typu. Obudowy SilverStone przykuwają uwagę przede wszystkim dzięki wysokiej jakości wykonania, nietypowej, czy wręcz egzotycznej stylistyce i materiałom, w oparciu o które te są produkowane. Metalem, na który SilverStone kładzie główny nacisk jest aluminium - dobry i lekki przewodnik ciepła, a zarazem skuteczny izolator hałasu. Dziś przyjrzymy się kolejnej obudowie SilverStone serii Temjin, a konkretnie modelowi TJ05S-T stworzonemu głównie z myślą o konstruowaniu stacji roboczych czy serwerów. Litera "T" w przypadku serii Temjin oznacza, że dana obudowa wyposażona została w co najmniej jeden czujnik temperatury. Obok litery "T" pojawić się może także "W" oznaczająca, że obudowa ma zamontowane okno na ścianie bocznej.

SilverStone Temjin TJ05S-T

Wymiary obudowy wynoszą 50,4 x 21,0 x 61,7 cm, a waga 13,45 kg. Dostarczony do nas egzemplarz jest w kolorze srebrnym, podczas gdy w sprzedaży znajdują się jeszcze obudowy czarne - TJ05B. Jak już zapewne zauważyliście, obudowa jest zauważalnie większa niż większość obudów dostępnych na rynku, choć tylko niewiele większa niż obudowy Antec serii SX1000. Biorąc pod uwagę jej niebagatelne wymiary, należy zwrócić uwagę na fakt, iż TJ05 wcale nie jest ciężka.

Obudowa nie jest oczywiście w całości wykonana z aluminium. Tego materiału użyto w tym przypadku do wykonania całego panelu przedniego. Korpus oraz pozostała część "karoserii" wykonana jest z litej stali. Jak widać na poniższym zdjęciu, owa karoseria ma jeszcze jedną, dość istotną cechę. Mianowicie lakier, którym została pokryta, jest wysokopołyskowy. Aluminium z przodu jest natomiast matowe i zarazem przyjemne dla oka.

Wewnątrz do dyspozycji mamy osiem wewnętrznych i dwie zewnętrzne zatoki 3,5" oraz cztery zewnętrzne zatoki 5,25". W obudowie zmieścić możemy płyty główne mATX (micro ATX), ATX, EATX (Extended ATX) oraz SSI, a zamontowane wewnątrz urządzenia chłodzić pięcioma wentylatorami - trzema o średnicy 80 mm i dwoma 120 mm (dostarczane razem z obudową). Dzięki swoim sporym wymiarom i możliwości zamontowania płyt głównych Extended ATX obudowa może służyć przede wszystkim jako serwerowa czy do stacji roboczych (np. stacji graficznych).

Przód obudowy jest zimny. Wszechobecne aluminium, opływowy kształt drzwiczek i wykończenie dolnej części obudowy sprawiają, że przypomina ona niejedną lodówkę ;-). Nie zrozumcie mnie źle. To oczywiście nie jest wadą, zwłaszcza że lodówki bywają różne. Przyglądając się stylistyce przedniego panelu obudowy trudno nie zauważyć podobieństwa do popularnych obudów Thermaltake Mambo. Drzwiczki skrywające za sobą zewnętrzne komory napędów zamykają się automatycznie dzięki samozatrzaskującemu zamkowi. Otwieranie i zamykanie drzwiczek jest proste i wygodne - zatrzask reaguje łatwo i cechuje się bardzo małym oporem.

W środkowej części ulokowano wyświetlacz LCD, a wraz z nim układ sterujący trzema czujnikami temperatury, prędkością obrotową trzech wentylatorów i zegarkiem z budzikiem. Zabawce tej więcej uwagi poświęcimy później. Pod wyświetlaczem umieszczono ponadto aluminiowe przyciski włącznika i resetowania komputera i dwie świecące niebieskim światłem diody.

Ciężkie, masywne drzwiczki, jak już pisaliśmy, zakrywają zewnętrzne komory napędów - cztery 5,25" i dwie 3,5". Aby móc dostać się do samych komór nie wystarczy jednak otwarcie samych drzwiczek. Jeśli chcemy zamontować lub zdemontować napęd, musimy otworzyć cały przedni panel.

Aby to uczynić, musimy użyć dołączonego do zestawu kluczyka, pasującego do zamka blokującego cały przedni panel przed dostępem osób niepowołanych. Dopiero teraz możemy przystąpić do pracy z napędami.

Spora plątanina kabli widoczna na zdjęciu poniżej to kable sygnałowe gniazd Audio, USB, FireWire oraz zestaw czujników termicznych i kabli zasilających wentylatory wewnątrz obudowy. Czujnik termiczny, regulator prędkości obrotowych wentylatorów oraz zegarek zasilany jest przez małą baterię umieszczoną na wewnętrznej stronie drzwi panelu przedniego.

Pod panelem znajduje się także wymienny filtr powietrza, który w razie zabrudzenia możemy łatwo zdjąć i wypłukać.

Przy montażu napędu 5,25" (np. optyczne czy panele specjalistyczne) niestety trzeba zdjąć obie boczne klapy obudowy celem odkręcenia śrub mocujących zaślepki. Rozwiązanie to raczej niefortunne, zwłaszcza że producent twierdzi, że obudowa do obsługi nie wymaga narzędzi ("Tool-less design").

Z lewej strony obudowy, u dołu umiejscowiono otwory wentylacyjne. Pod nimi znajdują się dwa wentylatory, ale tymi zajmiemy się za chwilę. Brak otworów na tubę wentylacyjną "Prescott AirDuct" może trochę dziwić, ale przy takich rozmiarach i odpowiednio dobranym wentylatorom przedmuchującym wnętrze obudowy, takowy jest po prostu zbędny.

O dziwo w dostarczonej nam do testów i dostępnej w sprzedaży na terenie Europy obudowie brakuje dwóch zatrzasków zamykających boczną klapę komputera. SilverStone chwali się, że TJ05 może być obsługiwana bez wykorzystania narzędzi. Brak owych zatrzasków sprawia, że hasło to nie ma przełożenia na rzeczywistość. Aby zamknąć boczną klapę, posługiwać się musimy śrubkami (a więc także śrubokrętem). To już kolejny przypadek potwierdzający fakt, iż producent wprowadza klientów w błąd.

Z prawej strony obudowy, u dołu umieszczono otwory wentylacyjne, pod którymi skrywa się klatka na wentylator 80 mm mający zapewnić dobrą wentylację wokół dysków twardych. Niestety wraz z obudową otrzymujemy dwa wentylatory - jeden montowany z przodu i drugi z tyłu. W wentylatory boczne zaopatrzyć się musimy sami.

Znajdujący się na boku panelu przedniego zestaw gniazd obejmuje: port FireWire, cztery porty USB, gniazdo mikrofonu oraz słuchawek. Warto zauważyć że nie umieszczono ich, jak to zwykle bywa, w dolnej części obudowy, a pośrodku. Dzięki temu dostęp do gniazd w obudowie stojącej na przykład pod biurkiem jest przynajmniej trochę łatwiejszy.

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
Xtreme Addict (2006.10.07, 21:39)
Ocena: 0

0%
O 350 zł przynajmniej za droga...

Taka typowa obudowa, ot co
THG_tomecki (2006.10.07, 21:47)
Ocena: 0

0%
Za tyle już lepiej kupić Antca P180...
pila (2006.10.07, 21:53)
Pamiętajcie, że to obudowa serwerowa lub do stacji roboczych. Do Anteca P180 nie włoży się płyty głównej E-ATX...
THG_tomecki (2006.10.07, 21:56)
Ocena: 0

0%
Tja, ale jeżeli chodzi o zwykłego "usera" to zdecydowanie lepiej kupić coś innego (niekoniecznie wspomnianego Antca) lub coś tańszego.
Vega (2006.10.07, 21:56)
Ocena: 0

0%
CYTAT(THG_tomecki @ 7 października 2006, 21:47) <{POST_SNAPBACK}>
Za tyle już lepiej kupić Antca P180...


Do domowego peceta,nawet dla OCerów+miłośników ciszy jak najbardziej. Temjin TJ05 do tego typu zastosowań jest o wiele za drogi. Nawet jak na oibudowię serwerową, jego cena powinna być niższa. TJ05 ma raczej łączyć te różne typy zastosowań.

Niebawem zaprezentujemy recenzje kolejnych obudów. Bacznie obserwuję wątek nt. najładniejszych wg. Forumowiczów obudów i właśnie wśród tych, które "obrabiamy" większość to te, które najbardziej interesują naszych czytelników. smilies/smile.gif
Mr.FrOsT (2006.10.07, 21:57)
Ocena: 0

0%
Fajna jest, szkoda tylko ze ma taka cene.
GieniaS (2006.10.07, 23:08)
Ocena: 0

0%
No bardzo fajna obudowa ;] ładnie zrobiona i pożądnie wie nie ma sie głowic nad nią...
Opracowana na bardzo dobrym poziomie smilies/wink.gif

A co do ceny.. mogło byc gorzej smilies/tongue.gif
Lupierz (2006.10.07, 23:47)
Ocena: 0

0%
E tam panowie, ja wole Asusy smilies/smile.gif
wyszedl jzu nowy model Vento jakis czas temu , porownywalna cena , ale jaka stylistyka
MuMineQ (2006.10.07, 23:52)
Ocena: 0

0%
nie ujęła mnie niczym, przerabiałem obudowy od najbardziej badziewnych tracerów i megabajtów po troche lepsze modecomy i te za wieksze sumy, i szczerze... wolałbym big towera za 20 zł który kurzy sie na moim strychu bo nie mam czasu go odmalować i odświerzyć... jak na serwerówke za bardzo tam namieszane, a do zwykłych zastosowań są lepsze/tańsze/ładniejsze, tym razem silverstone sie nie popisało, 3+
*Konto usunięte* (2006.10.08, 02:12)
Ocena: 0
fajny piesek smilies/szczerbaty.gif
obudowa tez spoko... choc widzialem ladniejsze...
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane