artykuły

Sound Blaster Audigy 2 Platinum eX - czy warto było czekać?

9
16 lutego 2003, 19:37 Paweł Pilarczyk
We wrześniu ubiegłego roku firma Creative zaprezentowała nową rodzinę kart dźwiękowych - Sound Blaster Audigy 2. Rodzina ta jednak była niepełna. Reprezentowały ją tylko dwa produkty - niszowy Audigy 2 i kierowany do zamożniejszych klientów Audigy 2 Platinum. Brakowało modelu flagowego, przeznaczonego dla tych najbardziej wymagających. Oto jest. Prezentujemy pierwszą na świecie recenzję karty Sound Blaster Audigy 2 Platinum eX. Zapraszamy.

Spis treści
Audigy 2 Platinum eX vs Audigy 2 Platinum vs Audigy Platinum eX

Sound Blaster Audigy 2 Platinum eX to produkt aspirujący do miana "profesjonalnej karty muzycznej". Jego parametry wskazują na to, że zasługuje na to miano - przynajmniej teoretycznie. Zanim sprawdzimy, czy rzeczywiście można Platinum eX nazwać kartą profesjonalną, odeślemy Czytelnika do dwóch naszych archiwalnych artykułów.

W niniejszej recenzji odwoływać się będziemy do dwóch powyższych tekstów, więc podkreślamy, że bez lektury przynajmniej opisu Audigy 2, Czytelnik nie uzyska pełnego obrazu Audigy 2 Platinum eX z aktualnego artykułu.

Myśląc o Sound Blaster Audigy 2 Platinum eX, przypomina nam się Audigy Platinum eX, którego opisywaliśmy tutaj. Jak pamiętamy, we wszystkich trzech odmianach Audigy, a więc Player, Platinum i Platinum eX, sama karta SB Audigy była identyczna. W przypadku Sound Blastera Audigy 2 sytuacja jest podobna jedynie dla modeli Audigy 2 Player i Audigy 2 Platinum.

Tymczasem Audigy 2 Platinum eX jest już nieco inny:


Karta jest nieco krótsza od opisywanego przez nas w październiku Audigy 2, na śledziu widzimy tylko trzy zamiast sześciu gniazd mini-jack, za to pojawiło się dodatkowe, szerokie gniazdko.

Porównajmy sobie teraz Audigy 2 Platinum eX i zwykłego Audigy 2:


Na powyższej fotce u góry leży karta Audigy 2 Platinum eX, u dołu - "zwykły" Audigy 2.

Jak widać, na Platinum eX zniknęły złącza umożliwiające podłączenie wewnętrznego panelu Audigy 2 Drive. Pojawiło się za to gniazdo dodatkowego zasilania, takie samo, jakie znajduje się na kartach graficznych ATI RADEON 9700 czy 9500.

Rzut okiem na blaszkę mocującą ("śledzia") wykazuje, że znajdują się na niej tylko wyjścia dla głośników: przednich (gniazdko mini-jack po lewej), tylnych (gniazdko środkowe) oraz dla głośnika centralnego przedniego, centralnego tylnego i niskotonowego (subwoofera). Zamiast gniazdek odpowiadających za wejścia dźwięku widoczne jest płaske złącze opisane "AD_LINK 1". Gniazdo FireWire, opisane tutaj "AD_LINK 2", obecne było już na innych kartach Audigy 2 oraz Audigy.


Strona:
wiegulZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wiegul2003.02.16, 20:12
nareszcie jakaś dźwiękówka
matteoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
matteo2003.02.16, 20:31
Reasumując: wiele hałasu o nic ... smilies/wink.gif

Karta nie nadająca się dla profesjonalistów, droga i ... i jest to kolejny krok rozwojowy firmy Creative smilies/tongue.gifOt tak - droga zabawka!
*Konto usunięte*2003.02.16, 22:00
hmm mam takie wrazenie ze Creative stara sie nowymi produktami na sile zapychac rynek. Sterowniki dalej pewno slabe a karta poprostu sredniak ale za to cene ze scislej czolowki. W kazdym badz razie ja juz wiecej tego bledu nie zrobie i nie kupie karty dzwiekowej z pod znaczka Creativa (wbrew pozorom jest duzo kart konkurencyjnych - lepszych i tanszych od Creativa)
wiegulZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wiegul2003.02.17, 00:26
Reasumując: wiele hałasu o nic ... smilies/wink.gifjak to chałasu? jabym powiedział że dźwięków;)
rafaelloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rafaello2003.02.18, 12:45
bug na pierwszej stronie opisu-

Gniazdo FireWire, opisane tutaj "AD_LINK 2", obecne było już na innych kartach Audigy 2 oraz Audigy.

-

brakuje dzialajacego linka
rafaelloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rafaello2003.02.18, 12:47
ble - sam siem kopnalem :/
*Konto usunięte*2003.02.19, 22:56
a ja wole nForce2 tamten kodek jest leprzy od kazdego blastera...
*Konto usunięte*2003.02.26, 14:59
Coś się nie zauważyło, że model Platinum eX różni się też od Platinum brakiem wewnętrznych gniazdek do podłączania innych źródeł sygnałów analogowych i cyfrowych, chociażby CD ... :-|Ciekawe jak ktoś kto kupi A2P eX podłączy sygnały audio ze swoich CD?Pozdrawiam,

Pioth
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjipila2003.02.27, 15:16
Teraz już nie trzeba łączyć napędów optycznych z kartami dźwiękowymi kablem. Muzyka z płyt CD-Audio jest przesyłana cyfrowo - po kablu IDE. Każdy nowszy Windows to obsługuje - Millennium czy XP.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1