artykuły

Test 13 płyt głównych dla Intel Core 2 Duo

534
31 sierpnia 2006, 02:20 Piotr Gontarczyk

Gigabyte GA-945P-S3

Gigabyte posiada w swojej ofercie płytę bardzo podobną do poprzedniczki. GA-945P-S3 od modelu S2 różni się przede wszystkim formatem. Obie płyty skierowane są do podobnej grupy nabywców - klientów niezbyt zasobnych w gotówkę. GA-945P-S3 niczym specjalnie się nie wyróżnia, ale z drugiej strony nie można jej zbyt wiele zarzucić. Przyjrzyjmy się jej z bliska.

Płyta przystosowana jest do obsługi najnowszych procesorów Intel Core 2 Duo i oparta o chipset Intel 945P. Na płycie zamontowano cztery sloty pamięci DDR2. Można w nich zainstalować moduły DDR2 533/667/800, o maksymalnej pojemności 1 GB każdy, co daje nam łączną pojemność równą 4 GB. Na karty rozszerzeń przeznaczono jeden slot PCI Express x16, trzy pracujące trybie x1 i trzy sloty starszego interfejsu PCI.

Do dyspozycji mamy także cztery porty Serial ATA 3,0 Gb/s, dwa kanały ATA 133, jeden gigabitowy kontroler sieciowy oraz przetwornik dźwięku HD Realtek ALC883. Na płycie nie znajdziemy żadnego portu FireWire (jedynie gołe wyprowadzenie) ani eSATA. Pod względem funkcjonalności płyty tej od poprzedniczki nie odróżnia dosłownie nic.

W tym przypadku jednak - na szczęście - nie będziemy mieli żadnych problemów z instalacją dowolnych kart graficznych. Sloty pamięci RAM są umiejscowione w odległości bezpiecznej, nawet dla otyłych kart graficznych. Bardzo dobre lokalizacje wybrano także na gniazda zasilające - tuż pod slotami pamięci RAM i drugie (12V) obok podstawki procesora. Wokół tej ostatniej mamy naprawdę dużo miejsca na nawet pokaźnych rozmiarów system chłodzący. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż mostek północny chłodzi aluminiowy radiator, a mostek południowy pozostaje bez jakiegokolwiek elementu odbierającego ciepło. Identyczną sytuację mieliśmy w przypadku płyty GA-945GM-S2.

Panel We/Wy z jednym wyjątkiem zawiera dokładnie to samo, co płyta Gigabyte GA-945GM-S2. Wyjątek stanowi brak gniazda VGA. Wynika to oczywiście z braku zintegrowanego kontrolera grafiki na płycie.

Wraz z płytą otrzymujemy identyczny zestaw dodatków jak ten, który widzieliśmy przy poprzedniej płycie. Także tutaj mamy instrukcję obsługi, płytę CD-ROM ze sterownikami i programem Symantec Norton Internet Security...

zaślepkę na panel tylny obudowy, dwa kable sygnałowe Serial ATA, taśmę ATA i FDD.

Niespodziankę robi nam BIOS płyty GA-945P-S2. O dziwo do dyspozycji mamy tu całkiem pokaźny zestaw regulatorów, które mogą nam się przydać podczas podkręcania. Oto one:

  • Regulacja zegara FSB: 100 - 600 MHz
  • Regulacja zegara PCI Express: 100 -150 MHz, Auto
  • Regulacja zegara pamięci RAM: mnożniki 1,5, 2, 2,5, 2,66, 3,33
  • Regulacja napięcia pamięci RAM: 1,8 - 2,4 V
  • Regulacja timingów pamięci
  • Regulacja napięcia FSB: 1,2 - 1,5 V
  • Regulacja napięcia procesora: 1,2 - 2,0 V

W zakładce PC Health Status ma dokładnie ten sam zestaw wskaźników, co w przypadku BIOS płyty GA-945GM-S2. Również w tym przypadku możemy wykorzystać system automatycznej regulacji prędkości obrotowej wentylatora chłodzącego radiator procesora.

9