artykuły

Logitech Z-5450 Digital i Creative GigaWorks G550W - porównanie bezprzewodowych zestawów głośnikowych

64
29 września 2006, 11:47 Paweł Pilarczyk

Logitech Z-5450 Digital

Logitech Z-5450 Digital to również zestaw głośników typu 5.1 – pięć satelitek plus subwoofer. Satelitki tym razem nie są identyczne, chociaż ich moce oraz zastosowane głośniki są takie same. Wymusiły to wymagania certyfikatu THX (z którym Z-5450 Digital są zgodne).

Logitech Z-5450 Digital

Logitech Z-5450 Digital

Konstrukcja satelitek jest jednodrożna. Wykorzystano w nich pojedynczy głośnik o 6,5-centymetrowej membranie, z aluminiowym korektorem fazy. Kolumienki przednie (z wyjątkiem środkowej) oraz tylne mają pojedynczy, profilowany otwór wentylacyjny, znajdujący się powyżej głośnika. Satelitka środkowa, która najczęściej będzie odtwarzać dialogi w filmach, ma dwa otwory, po obu stronach głośnika. Wszystkie satelitki wyposażone zostały w stopki. Niestety regulować można tylko położenie kolumienki środkowej – pozostałe są "sztywne" – nie można ich ani pochylać, ani przekręcać. W razie potrzeby można odkręcić stopkę.

Logitech Z-5450 Digital

Kolumienki wyposażono ponadto w ochronne maskownice, które niektórzy zapewne zdemontują, bo bez nich głośniki naprawdę ładnie się prezentują (zwraca uwagę zwłaszcza aluminiowy, stożkowy korektor fazy).

Logitech Z-5450 Digital

Trzy przednie satelitki (lewa, środkowa, prawa) wyposażone są w standardowe zaciski dla kabli sygnałowych.

Logitech Z-5450 Digital

Konstrukcja obu tylnych satelitek jest jednak odmienna. Chociaż sama budowa kolumienek jest z pozoru identyczna, to jednak we wnętrzu każdej schowano kilka dodatkowych elementów: wzmacniacz, zasilacz i odbiornik radiowy. Zarówno lewa, jak i prawa tylna kolumna wyposażona została we własny kabel zasilający, który należy wetknąć do gniazdka 220 V. Kabel zamocowany jest na stałe. Kolumienki oznaczone są wyraźnie "lewa" i "prawa", i nie należy zamieniać ich miejscami. Jak zapewnia Logitech, satelitki mogą pracować w odległości nawet ośmiu metrów od nadajnika.

Logitech Z-5450 Digital

Rozwiązanie zastosowane przez Logitech jest zatem odmienne od tego, jakie widzieliśmy w zestawie Creative GigaWorks G550W. Zamiast osobnego odbiornika radiowego, każda kolumienka została w takowy wyposażona. O jedno urządzenie mniej, ale jednocześnie wymagane jest o jedno gniazdko zasilające więcej.

Do swojego zestawu Logitech dołącza panel Digital SoundTouch Control Center. Znacznie się różni od panelu z zestawu Z-5500 Digital. Na pierwszy rzut oka przypomina... punkt dostępowy WLAN, z racji antenki z tyłu urządzenia (SoundTouch pełni także rolę nadajnika). Na przedzie panelu umieszczono dwurzędowy, alfanumeryczny wyświetlacz, kilka przycisków, którymi można sterować funkcjami panelu, pokrętło głośności oraz podświetlany przycisk Power (świeci na czerwono, gdy zestaw jest wyłączony oraz na niebiesko, gdy działa).

Logitech Z-5450 Digital

Na tylnej ściance panelu Digital SoundTouch znajdziemy zestaw gniazd wejściowych: trzy złącza mini-jack 3,5 mm (wejście analogowe 5.1), dwa cyfrowe wejścia optyczne oraz jedno cyfrowe wejście elektryczne S/PDIF. To nawet bogatszy zestaw gniazd (o jedno optyczne złącze cyfrowe) niż w panelu SoundTouch wchodzącym w skład zestawu głośnikowego Z-5500 Digital.

Na tylnej ściance jest też przełącznik, którym możemy regulować, czy wejścia analogowe pracują w trybie 6-kanałowym (5.1) czy jako trzy niezależne wejścia stereofoniczne.

Po lewej stronie umieszczono dwie diody, które sygnalizują nawiązanie połączenia radiowego z tylnymi głośnikami.

Na bocznej ściance Digital SoundTouch znajduje się też gniazdko słuchawkowe oraz wejście liniowe, do którego podłączyć można np. odtwarzacz MP3.

Logitech Z-5450 Digital

Panel Digital SoundTouch komunikuje się z głośnikami tylnymi również na częstotliwości 2,4 GHz, wykorzystując algorytm adaptacyjnego skakania po częstotliwościach z transmisją nadmiarową (adaptive channel hopping with redundant transmission). SoundTouch monitoruje 38 kanałów i na bieżąco odświeża listę kanałów "czystych", na których nie istnieje ryzyko interferencji z innym urządzeniami radiowymi. W przypadku zaistnienia takowej interferencji na aktualnie wykorzystywanym przez zestaw Logitecha kanale, następuje automatyczne przełączenie na inny, czysty kanał.

Logitech Z-5450 Digital

Jeśli częstotliwość sygnału dźwiękowego jest wyższa niż 48 kHz (wynosi np. 96 kHz – przy odsłuchu płyty DVD Audio), SoundTouch dokonuje konwersji częstotliwości próbkowania do 48 kHz i dopiero w takiej postaci wysyła sygnał dla głośników tylnych. Powoduje to lekki spadek jakości, na szczęście praktycznie nie do usłyszenia na głośnikach tej klasy.

Sygnał dla głośników przednich nie jest poddawany modyfikacjom i także w trybie 96 kHz odtwarzany jest z pełną jakością.

Wreszcie dochodzimy do pierwszej przewagi zestawu Logitech Z-5450 Digital nad zestawem Creative GigaWorks G550W. Panel Logitech Digital SoundTouch wyposażony został w dekoder sygnału Dolby Digital 5.1, DTS oraz DTS 24/96. Możemy zatem podłączyć do zestawu źródła dźwięku, które nie są wyposażone w sześciokanałowe analogowe wyjście, ale za to wyposażono je w wyjście cyfrowe, na którym podają sygnał zakodowany w jednym z wymienionych formatów.

Kolejna przewaga to obecność dodatkowych trzech cyfrowych złącz wejściowych. Do głośników Z-5450 Digital możemy podłączyć nie tylko komputer, ale także konsolę do gier wideo, stacjonarny odtwarzacz DVD czy odtwarzacz Super Audio CD – na dodatek wszystkie te urządzenia jednocześnie! Dla porównania, zestaw Creative wyposażony został tylko w jeden komplet analogowych złączy wejściowych – brak jest wejść cyfrowych.

Także Z-5450 Digital potrafi konwertować stereofoniczny sygnał (np. pochodzący z odtwarzacza MP3) do sygnału sześciokanałowego, z wykorzystaniem algorytmów Dolby Pro Logic II.

Subwoofer wchodzący w skład zestawu Z-5450 Digital to dwukomorowa konstrukcja, w której głośnik jest schowany i niewidoczny z zewnątrz. Tłoczone przez niego powietrze wypychane jest przez pojedynczy otwór bass-reflex. W swoim subwooferze Logitech wykorzystał głośnik o przekątnej 16,5 cm. Dwukomorowa konstrukcja subwoofera zapewnia mu jednak możliwość reprodukcji dźwięków o naprawdę niskich częstotliwościach, chociaż sygnał traci nieco na konturowości. Ale o tym napiszemy szerzej przy testach odsłuchowych.

Logitech Z-5450 Digital

Na tylnej ściance subwoofera zlokalizowano zestaw gniazdek dla głośników przednich (lewy, środkowy, prawy), a także złącze dla panelu Digital SoundTouch. Zwraca też uwagę masywne użebrowanie – to radiator chłodzący wzmacniacz zintegrowany w obudowie subwoofera.

Logitech Z-5450 Digital

Logitech Z-5450 Digital

W zestawie znajdziemy oczywiście komplet niezbędnych kabelków – trzy kable sygnałowe umożliwiające podłączenie głośników przednich, kabel zakończony z obu stron trzema wtyczkami mini-jack 3,5" umożliwiający analogowe połączenie zestawu Z-5450 z komputerem, a także kabel zasilający.

Logitech Z-5450 Digital

Oczywiście nie zabrakło też instrukcji obsługi i instrukcji instalacji – obie książeczki przygotowano w 16 wersjach językowych, w tym polskiej.

Logitech Z-5450 Digital

Pracą zestawu Z-5450 Digital można sterować zdalnie przy pomocy dołączonego pilota. Jest nieco większy niż ten z zestawu GigaWorks G550W, ale niechcący kapnęła nam kropelka słodkiego soku między klawisze pilota i od tamtej pory przycisk zmniejszania głośności "przykleja się" po wciśnięciu (nie wraca do pierwotnej pozycji).

Logitech Z-5450 Digital

Według danych Logitech, całkowita moc RMS zestawu Z-5450 Digital to 315 W, z czego 116 W przypada na subwoofer, 2 x 38 W na satelitki przednie prawą i lewą, 42 W na satelitkę środkową oraz 2 x 40,5 W na satelitki tylne.

3