artykuły

VIA C3 - "cichy" procesor

18 lutego 2002, 14:37 Marek Chmielarz
Rynek procesorów dla biurkowych pecetów prawie niepodzielnie opanowały dwie firmy: Intel i AMD. Nie możemy jednak zapomnieć o trzecim obecnym tu podmiocie. Firmie, do której należy co prawda jedynie około jeden, może dwa procent tego sektora, ale która wciąż stara się zmienić ten niekorzystny stan rzeczy. Ponieważ rywale dysponują dużym potencjałem, a ich produkty są znacznie potężniejsze, firma ta postanowiła postawić na inną taktykę. Skupiła się bowiem nie na produkcji najszybszego CPU, ale takiego procesora, który wydziela mało energii cieplnej, a przez to nie wymaga skomplikowanych systemów chłodzenia. Firmą tą jest oczywiście VIA, a procesorem jaki trafił do naszego laboratorium jest VIA C3.

Spis treściTrzy razy C3

Na początek mała retrospekcja, gdyż może nie każdy wie, skąd C3 wzięło się na rynku. Historia procesorów VIA zaczyna się w roku 1999, kiedy to VIA przejęła firmę Cyrix. Firma ta próbowała konkurować z Intelem i AMD, lecz rezultaty były raczej mierne. Konsumenci jakoś nie mogli przekonać się do procesorów, które nie dość, że były mało wydajne, to jeszcze miały pewne kłopoty z kompatybilnością. Zaraz po przejęciu Cyriksa, pojawiły się zapowiedzi procesora VIA Cyrix III, bazującego na jądrze Joshua. Jednak wraz z przejęciem kolejnej firmy - Centaur, VIA nabyło prawa do rdzenia Samuel, który stał się podstawą VIA Cyrix III Samuel, a następnie Samuel 2 i wreszcie Ezra. Po drodze VIA zdecydowała się zarzucić źle kojarzącą się nazwę Cyrix, i tak z VIA Cyrix III zrobiło się VIA C3.

Gdy jakiś czas temu dotarła do naszej redakcji paczka od VIA Technologies, zdziwiła nas jej objętość - dość duża, jak na pojedynczy procesor. Po rozpakowaniu paczki wszystko stało się jasne - zawierała nie jeden, ale aż trzy procesory VIA C3:Oprócz VIA C3 800A MHz, VIA C3 866A MHz oraz VIA C3 933A MHz, w pudełku znaleźliśmy jeszcze płytę główną ASUS CUV4X-V, bazującą na chipsecie VIA ProSavage PM133 ze zintegrowanym jądrem grafiki Savage4.

W tym momencie wypadałoby podać trochę teorii o testowanym procesorze, a także o chipsecie VIA PM133, który jeszcze nie gościł w naszym laboratorium. Tak właśnie zwykle wyglądają nasze recenzje, lecz tym razem zerwiemy z tą tradycją i na sam początek zaserwujemy Wam porcję testów.

Testy te przeprowadziliśmy na następującym zestawie:Warto zwrócić uwagę, że procesor chłodzony był pasywnie, samym radiatorem! Nie wymaga on chłodzenia aktywnego (wiatraczkiem).

Użyty system operacyjny to Windows XP. Zastosowane przez nas sterowniki to Detonator 21.81 oraz VIA 4-in-1 4.37. Platformą referencyjną jest procesor Pentium III o identycznym taktowaniu (866 MHz), osadzony na tej samej płycie głównej oraz procesor Duron 866 MHz, osadzony na płycie Jetway z chipsetem KT133A. Oczywiście nie ma, nigdy nie było i nigdy nie będzie takiego procesora jak Duron 866 MHz. Jest to po prostu Duron 650 MHz (6.5 x 100) podkręcony przez zmianę FSB do szybkości 866 MHz (6.5 x 133). Zintegrowane jądro grafiki Savage4 porównaliśmy z kartą GeForce2 MX.

Jak zapewne zauważyliście, oba referencyjne CPU taktowane są zegarem 866 MHz. Dlatego też do porównania wybraliśmy środkowy z otrzymanych przez nas procesorów, czyli VIA C3 866A MHz.

Strona:
*Konto usunięte*2005.07.29, 00:58
Hehe, widze że to Twój pierwszy temat na PCLabie.

Widzę że z poczatku cięzko musiało być, ale teraz PCLAb to potęga.
pilaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pila2005.07.29, 10:48
CYTAT(EXTREME-BRABUS @ Jul 29 2005, 00:58)
Hehe, widze że to Twój pierwszy temat na PCLabie.

Widzę że z poczatku cięzko musiało być, ale teraz PCLAb to potęga.

Żeby było śmieszniej, wygrzebałeś komentarz do artykułu, który został przeniesiony z poprzedniego serwisu (PC.com.pl), a powstał jeszcze gdy PCLaba nie było na świecie smilies/wink.gif Ruszyliśmy 1 września 2002.
Jacek1991Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Jacek19912009.06.02, 19:09
to ja zrobię kolejny odkop:p w sumie teraz o via mało się słyszy...
BitrateZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bitrate2012.12.26, 22:09
-1#4
Tez dokopię się do tematu i dodam, że nie wiele się zmieniło. Wciąż cicho o via, a czas minął. Pamiętam te procesory. Nikt nie wpadłby na pomysł, żeby je kupić.
Zaloguj się, by móc komentować
1