artykuły

Spire Pininfarina: obudowa z powiewem Italii

50
19 czerwca 2006, 10:08 Piotr Gontarczyk

Otwieramy

Po naciśnięciu klamki z lewej strony, oparta na zawiasach klapa otwiera się umożliwiając nam dostęp do płyty głównej i wszystkich kart rozszerzeń. Montaż i demontaż wszystkich podzespołów na płycie głównej oraz jej samej jest wyjątkowo łatwy. Jednakże aby doświadczyć zalet takiego rozwiązania, musimy zapewnić z lewej strony obudowy co najmniej pół metra wolnej przestrzeni.

Po odłączeniu klapy od obudowy mamy wolną rękę. Łatwy dostęp mamy do wszystkich podzespołów montowanych na płycie głównej. W ten sposób możemy bezstresowo dokonywać zmian w konfiguracji.

Aby uzyskać dostęp np. do napędów, otwieramy klapę z drugiej strony. Tutaj także musimy pamiętać o tym, że otwarcie klapy "poszerza" obudowę o prawie pół metra. W razie potrzeby lub z braku wolnej przestrzeni wokół obudowy obie klapy możemy odczepić.

Na przednim panelu u góry znajduje się trzecia, mała klapka, na której znajdują się przyciski włącznika i resetowania komputera i obok diody sygnalizujące stan pracy komputera i dysków twardych. Po jej otwarciu uzyskujemy dostęp do gniazda słuchawek, mikrofonu, dwóch USB i jednego FireWire (IEEE 1394).

 

Za przednimi drzwiczkami kryją się cztery zatoki 5,25" i dwie 3,5". Niestety tutaj wykorzystano niezbyt estetycznie wyglądający plastik, całkowicie burzący spójność z pozostałymi elementami obudowy. Same drzwiczki aluminiowe też nie są. W rzeczywistości wykonane są z plastiku, do którego za pomocą śrubek przymocowano płat aluminium. Ogromną wadą tych drzwiczek jest dodatkowo fakt, iż podtrzymywane są przez plastikowe zawiasy i jednocześnie nie posiadają żadnego systemu zamykania, nawet prostego zatrzasku. Drzwiczki są dość ciężkie i nawet minimalne odchylenie obudowy do przodu powoduje, że te otwierają się. Brak jakiegokolwiek systemu blokującego powoduje, że wystarczy lekko zahaczyć o drzwiczki, np. nogą, aby je wyrwać z małych, plastikowych zawiasów.

2