artykuły

Socket AM2 - nowa podstawka procesorów AMD

429
23 maja 2006, 06:00 Paweł Pilarczyk

nForce 590 SLI

NVIDIA nForce 590 SLI to obecnie najbardziej zaawansowany chipset NVIDII kierowany do wymagających entuzastów i fanów podkręcania. Powstał przede wszystkim z myślą o użytkownikach procesorów Athlon 64 FX, Athlon 64 X2 i Athlon 64. Zwolennicy Sempronów powinni raczej wybrać płytę z tańszym chipsetem.

nForce 590 SLI składa się z dwóch układów: mostka północnego SPP (System Platform Processor) oraz południowego MCP (Media and Communications Processor). Oba mostki połączone są ze sobą łączem HT o przepustowości 8 GB/s. Mostek SPP łączy się ponadto z procesorem (również za pośrednictwem łącza HT), a także zawiera szynę PCI Express x16 przeznaczoną dla karty graficznej.

Mostek MCP udostępnia drugą szynę PCI Express x16, a także 4 linie PCI Express x1 (możliwe są konfiguracje: 4 x PCI Express x1, 1 x PCI Express x4, 2 x PCI Expres x1 + 1 x PCI Express x2 itp.).

Schemat blokowy nForce 590 SLI

W mostku MCP zawarto także dwa gigabitowe kontrolery sieciowe, 8-kanałowy kontroler dźwiękowy (zgodny ze standardem High Definition Audio), 10-portowy kontroler USB 2.0, dwukanałowy kontroler IDE i 6-kanałowy kontroler Serial ATA II.

nForce 590 SLI udostępnia dwa porty PCI Express x16 działające z pełną przepustowością po instalacji dwóch kart graficznych. Unikalną funkcją dla tego chipsetu (niedostępną w innych chipsetach rodziny nForce 500) jest technologia NVIDIA LinkBoost, która odpowiada za automatyczne podkręcanie częstotliwości pracy szyny PCI Express x16 o 25% (ze 100 do 125 MHz) w przypadku zainstalowania w komputerze dwóch kart graficznych z układem GeForce 7800 lub GeForce 7900. Tym samym zwiększana jest przepustowość na linii mostek SPP-pierwsza karta oraz mostek MCP-druga karta ze standardowych 8 GB/s (w obie strony) do 10 GB/s. Oczywiście każdy może ręcznie podkręcić szynę PCI Express, ale w przypadku nForce 590 SLI NVIDIA gwarantuje, że podkręcona platforma będzie w 100% stabilna. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by jeszcze wyżej podkręcić PCI-E.

LinkBoost podkręca ponadto szynę HT łączącą mostek południowy i północny, z 200 do 250 MHz, a zatem i na tej linii zwiększa przepustowość z 8 do 10 GB/s.

LinkBoost
LinkBoost podkręca o 25% łącze HT między układami MCP i SPP, a także obie szyny PCI Express x16

Chipset nForce 590 SLI obsługuje także nowy typ pamięci, nazwany "SLI-Ready Memory". Został opracowany wspólnie przez firmy NVIDIA oraz Corsair, a w rzeczywistości jest rozszerzeniem układu SPD (Serial Presence Detect) obecnego na wszystkich modułach DIMM. O nowych pamięciach szerzej piszemy na następnej stronie niniejszego artykułu.

Kolejną nowością jest technologia FirstPacket, zmniejszająca opóźnienia przy przesyłaniu krytycznych pakietów po sieci TCP/IP. Chipset potrafi od teraz priorytetyzować najważniejsze pakiety i przesyłać je zawsze poza kolejnością. Powoduje to, że jeśli gramy przez internet, a w tle działa klient P2P czy trwa połączenie FTP, pakiety wysyłane przez grę transmitowane będą zawsze w pierwszej kolejności, tak by zminimalizować opóźnienia ("pingi"). W ten oto sposób procesy działające w tle nigdy nie spowolnią naszej rozgrywki sieciowej, a opóźnienia będą zawsze tak niskie, jak tylko pozwala na to nasze połączenie internetowe. Technologia FirstPacket może także poprawić naszych rozmów VoIP (Voice over IP). Działające w tle programy P2P nie spowodują, że rozmowa przez Skype będzie "czkała".

FirstPacket
FirstPacket priorytetyzuje istotne pakiety w sieciach TCP/IP

nForce 590 SLI zawiera także dwa gigabitowe kontrolery sieciowe, które można tak skonfigurować, by były widziane przez system jako jedno połączenie. Ich przepustowość się zatem sumuje (technologia "DualNet with teaming"). Jeśli podłączymy dwa kabelki sieciowe do płyty głównej, a kable te wepniemy w router, możemy "pompować" w jego kierunku (lub "zasysać" z niego) dane z przepustowością nie 1, a 2 Gb/s! Dodatkowo, jeśli jeden z kabli zostanie uszkodzony, cały ruch zostanie przekierowany na drugi kabel, więc nie zostaniemy odcięci od sieci - drugi kabel Ethernet możemy zatem traktować jako połączenie redundantne.

Łączenie dwóch sieciówek jest przydatne na przykład wtedy, gdy na potrzeby LAN Party musimy skonfigurować serwer, z którym za pośrednictwem routera łączyć się będą inni gracze, a następnie będą z niego pobierać nowe mapy czy patche do gier. Serwer taki powinien zapewnić jak najwyższą przepustowość, by móc szybko obsłużyć możliwie wiele jednoczesnych połączeń. Dzięki DualNet with teaming serwer z płytą nForce 590 SLI może udostępniać łącze o teoretycznej przepustowości 2 Gb/s.

DualNet with teaming
DualNet with teaming

Wreszcie, nowością w nForce 590 SLI MCP jest 6-kanałowy kontroler SATA - dla porównania, dotychczas produkowane chipsety udostępniają jedynie cztery kanały SATA. Posiadacze płyt z nForce 590 SLI mogą podłączyć aż sześć dysków twardych, z których mogą utworzyć sześciodyskową macierz RAID 5 lub... dwie trzydyskowe macierze RAID 5. Żaden inny chipset na rynku nie umożliwia utworzenia dwóch macierzy RAID 5. Niezbędny jest dodatkowy kontroler SATA na płycie głównej.

MediaShield
MediaShield teraz obsługuje aż sześć dysków SATA

Technologie FirstPacket, DualNet with teaming oraz MediaShield z 6-kanałowym kontrolerem SATA obsługują także chipsety nForce 570.

5