Zestawy komputerowe
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Czwartek, 20 kwietnia 2006, 13:09
Komputery typu Media Center PC, zwane też Home Entertainment PC zyskują coraz większą popularność. Od zwykłych pecetów tak naprawdę nie różnią się tak wiele, ale wyróżnia je pewien charakterystyczny zestaw cech. Przede wszystkim to "salonowa" obudowa, często przypominająca swymi gabarytami magnetowid, najczęściej o srebrnym lub czarnym kolorze (a nie szarym, typowym dla tradycyjnych pecetów). Po drugie, standardowo zainstalowana karta tunera telewizyjnego. Po trzecie, możliwość kontroli przy pomocy pilota zdalnego sterowania. Po czwarte, preinstalowany system Windows XP Media Center Edition 2005. W naszej redakcji przetestowaliśmy dziewięć komputerów tego typu.


Cechy komputera salonowego

Komputer salonowy to najnowszy pomysł na rozruszanie rynku komputerów domowych. Te ostatnio sprzedają się coraz gorzej. Posiadaczy w miarę wydajnych maszyn nie odczuwają potrzeby ich modernizacji, bowiem pecet nawet sprzed paru lat z powodzeniem wystarczy do internetu czy pisania listów w Wordzie. Po nowoczesne komponenty sięgają przede wszystkim gracze, dla których żaden komputer nie jest dostatecznie wydajny. Ale co zrobić z typowymi użytkownikami komputerów? Jak namówić ich do wymiany swojej maszyny na najnowszy model? A także jak zachęcić do kupna komputera osoby, które do dziś kojarzą komputer z tajemniczym pudełkiem wyświetlającym magiczne, zielone literki na ekranie? Tu właśnie z pomocą przychodzi komputer salonowy, Media Center PC, zwany też "domowym multimedialnym centrum rozrywki".

Komputer salonowy jest przede wszystkim elegancki. Przypomina swym wyglądem odtwarzacz DVD, od którego jest jednak trochę grubszy (chociaż zdarzają się naprawdę płaskie komputery). Jest czarny lub srebrny, bo to kolory stosowane przez producentów sprzętu audio. Ma najczęściej 43 cm szerokości, a więc tyle, ile standardowe wieże HiFi. Postawiony w pobliżu telewizora nie będzie przynosił swemu właścicielowi wstydu. Wręcz przeciwnie, na pewno przyciągnie uwagę gości.

NTT Sonata M 300

Komputer salonowy często na przedniej ściance ma alfanumeryczny wyświetlacz, na którym potrafi wyświetlać np. tytuły aktualnie odtwarzanych utworów czy nazwę oglądanego kanału telewizyjnego. Ma też komplet złączy audio, USB, jak również czytnik kart pamięci flash.

Obowiązkowym wyposażeniem komputera salonowego jest też tuner telewizyjny. Umożliwia odbiór telewizji (w tym kablowej), a także - najczęściej - radia.

Większość typowych komputerów salonowych raczej nie nadaje się do grania, co może trochę dziwić. Główną przyczyną jest ograniczanie się do powolnego układu graficznego zintegrowanego na płycie głównej. Układ taki umożliwia komfortową grę jedynie w niektóre gry strategiczne, ale o trójwymiarowych strzelankach trzeba niestety zapomnieć. Cieszy fakt, że niektórzy producenci komputerów Media Center PC coraz częściej instalują w nich dość wydajne akceleratory grafiki 3D. Na razie jednak komputer salonowy nie zastąpi jeszcze w salonie tradycyjnej konsoli do gier wideo.

Komputer salonowy byłby urządzeniem mało wygodnym w obsłudze, gdyby trzeba nim było sterować przy pomocy tradycyjnej klawiatury i myszy (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć tych peryferiów!). Dlatego komputer tego typu kontrolować można przy pomocy pilota zdalnego sterowania, z poziomu sofy czy wygodnego fotela. Pilot daje nam pełną kontrolę nad filmami DVD, telewizją czy radiem. Z jego pomocą możemy również przeglądać zdjęcia, pliki MP3 czy filmy zgromadzone na dysku twardym. W efekcie korzystanie z komputera salonowego przypomina raczej obsługę tradycyjnego odtwarzacza DVD niż obcowanie z typowym pecetem.

Windows XP MCE Remote

Oczywiście klawiatura czy mysz są często niezbędnymi dodatkami, jednak te dołączone do komputerów salonowych są - oczywiście - bezprzewodowe. Niektóre klawiatury wyposażone są w trackball lub specjalny, miniaturowy joystick, przy pomocy którego możemy sterować kursorem myszy. Wówczas tradycyjna myszka praktycznie nie jest potrzebna (chociaż jest o wiele wygodniejsza).

Komputer salonowy z założenia ma stać w salonie, więc został skonstruowany tak, by móc go podłączyć do zwykłego telewizora. Telewizor musi mieć jednak wejście S-Video lub Composite, względnie złącze SCART ("Eurozłącze"), jednak wówczas niezbędne będzie dokupienie odpowiedniego kabla, zakończonego wtyczką S-Video z jednej strony (podłączanej do wyjścia TV z tyłu komputera) oraz wtyczką SCART z drugiej.

Znacznie lepsze efekty uzyskamy jednak podłączając komputer salonowy do telewizora plazmowego lub LCD (posługujemy się wtedy kablem D-Sub lub DVI). Ekrany tego typu zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu, więc komputer nadaje się równie dobrze do pisania tekstów czy przeglądania internetu przy pomocy zwykłej przeglądarki internetowej. W przypadku starych telewizorów z lampą kineskopową obraz jest rozmyty i małe literki są po prostu nieczytelne.

Niezbędnym uzupełnieniem "domowego centrum multimedialnej rozrywki" jest też odpowiedni zestaw głośnikowy. Oczywiście może się składać z pary głośników, ale najlepsze efekty dają zestawy typu 5.1 lub 7.1.

Ocena artykułu:
Ocen: 2
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2006.04.20, 13:33)
Ocena: 0
Super recenzja! Sam zastanawiam sie nad kupnem takiego sprzetu, jeszcze w tym roku. smilies/smile.gif
Flora (2006.04.20, 13:45)
Ocena: 0

0%
Przydałaby się tabelka z porównaniem dostępnych funkcjonalności.
Gosia (2006.04.20, 13:46)

0%
CYTAT(Flora @ 20 kwietnia 2006, 13:45) <{POST_SNAPBACK}>
Przydałaby się tabelka z porównaniem dostępnych funkcjonalności.


Tabelka jest gotowa!!! Za chwilkę się pojawi. smilies/smile.gif
pila (2006.04.20, 13:56)
Dodałem tabelkę! Zapomniałem ją wstawić na początku, przepraszam! smilies/sad.gif

Tabelka jest na ostatniej stronie artykułu.
*Konto usunięte* (2006.04.20, 14:18)
Ocena: 0
te komputery poza jednym - najdrozszym - sa wręcz obrzydliwe smilies/smile.gif

wyobraża sobie ktoś postawienie takiego potworka obok (lub na) slicznego NADA czy Rotela albo innego sprzetu Hi-fi? smilies/smile.gif

czy ktos wie czy obudowe od tego całęgo Yamo mozna dostac w wersji bez LCD a z np. drugim slotem na naped 5,25?
Robbol (2006.04.20, 14:24)
Ocena: 0

0%
Chyba sam sobie bym taki komp złożył (np na bazie takiej obudowy: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=9717 ) i byłby tańszy. Inna sprawa czy bym chciał tak uzywać kompa -jestem starym tradycjonalistą - stacjonarny odtwarzacz do filmów i normalny komp (ew. laptop) do reszty.
Mimo wszystko recanzja pożyteczna i dobrze, że jest - im więcej różnorodnych recek tym lepiej smilies/smile.gif
Camillo (2006.04.20, 14:52)
Ocena: 0

0%
Artykuł rewelacyjny. Jedynie bardzo drobne i bardzo sporadyczne błędy stylistyczne i literówki, ale to tak drobne, że nie ma znaczenia, zwłaszcza, że liczy się treść w takich artykułach, a nie pierdoły. Widać, że dużo pracy włożyliście, również naprawdę doskonała rzecz ta tabelka. A co do samych Media Center PC to nie dla mnie. Ja wolę tradycyjnie, osobno zwykłego peceta, wieżę stereo i telewizorek, hehe.
pila (2006.04.20, 15:03)
CYTAT(Camillo @ 20 kwietnia 2006, 14:52) <{POST_SNAPBACK}>
Jedynie bardzo drobne i bardzo sporadyczne błędy stylistyczne i literówki

Wskaż mi je proszę, to je poprawię.
bartoszmilewski (2006.04.20, 15:45)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Robbol @ 20 kwietnia 2006, 14:24) <{POST_SNAPBACK}>
Chyba sam sobie bym taki komp złożył (np na bazie takiej obudowy: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=9717 ) i byłby tańszy. Inna sprawa czy bym chciał tak uzywać kompa -jestem starym tradycjonalistą - stacjonarny odtwarzacz do filmów i normalny komp (ew. laptop) do reszty.
Mimo wszystko recanzja pożyteczna i dobrze, że jest - im więcej różnorodnych recek tym lepiej smilies/smile.gifJestem tego samego zdania cholernie drogie takie komputery są. Nigdy bym nie dał tyle kasy za taki szmelc, wolałbym kupic drugiego kompa np za 1200 zł i miałbym dokladnie to samo smilies/smile.gif
Gosia (2006.04.20, 15:51)

0%
Ja jestem w Media Center zakochana. smilies/tongue.gif Uważam, że to fantastyczne rozwiązanie, szczególnie bardzo podoba mi się system prezentacji zdjęć. smilies/thumbup.gif
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane