Procesory
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Piątek, 10 marca 2006, 02:00
Podczas forum IDF przedstawiono nową architekturę procesorów Intel Core Microarchitecture. Nowe układy będą znacznie wydajniejsze od produkowanych obecnie, a przy tym będą pobierać o wiele mniej energii. Procesory oznaczone kodowo Merom, Conroe i Woodcrest pojawią się na rynku już w trzecim kwartale tego roku. Przedstawiamy najważniejsze cechy ich architektury oraz pierwsze, przeprowadzone przez nas testy: Conroe taktowany zegarem 2,66 GHz kontra Athlon 64 FX-60 podkręcony do 2,8 GHz. Benchmarki przeprowadziliśmy w aplikacjach, w których do tej pory układy Pentium radziły sobie wyraźnie gorzej od Athlonów - w grach. Teraz sytuacja jest zgoła odmienna. Conroe spuścił wyżej taktowanemu od siebie Athlonowi lanie.

Intel Core to dla Intela niezwykle ważny projekt. Architektura umożliwiła zbudowanie procesorów, które cechują się wydajnością wyższą od tak samo taktowanych procesorów Pentium M czy AMD Athlon 64, a które konsumują jednocześnie nawet dwukrotnie mniej energii niż układy Pentium serii Extreme Edition. Przedstawiciele Intela podczas konferencji IDF (Intel Developer Forum) sugerowali, jakoby układy Conroe (przeznaczone dla komputerów biurkowych) były o 40% szybsze od odpowiadających im procesorów Pentium D (odpowiadający w sensie tej samej kategorii cenowej; Conroe jest taktowany znacznie niższym zegarem), a przy tym samym konsumowały o 40% mniej energii. Serwerowe układy Woodcrest są jeszcze szybsze - nawet do 80% wydajniejsze od obecnie sprzedawanych Xeonów (przy o 35% niższej konsumpcji energii). Z kolei notebookowy Merom to układ konsumujący tyle samo energii, co opisywany przez nas niedawno Yonah, a przy tym o 20% wydajniejszy.

Conroe

Intel Core to zupełnie nowa architektura procesorów, zbliżona do architektury układów Yonah (sprzedawanych pod marką Core Duo i Core Solo), a sięgająca swymi korzeniami chipów Banias - czyli pierwszych notebookowych Pentium M. Architektura Core udostępnia jednak szereg nowości, niespotykanych w Pentium M czy nawet Core Duo. Przede wszystkim jest to technologia Wide Dynamic Execution, obejmująca 14-etapowy potok wykonawczy i umożliwiająca procesorowi wykonywanie 4 instrukcji na cykl zegara. Dla porównania, układy Pentium czy Core Duo/Core Solo wykonują "tylko" 3 instrukcje na cykl zegara. 4 instrukcje w porównaniu do 3 wydaje się niewielkim wzrostem, ale zauważcie, że to o 33% więcej.

Nowością w architekturze Core jest technologia Macro-fusion (obok istniejącej już we wcześniejszych procesorach Micro-fusion) umożliwiająca sklejanie pewnych instrukcji w "paczki" i wykonywanie ich w jednym cyklu zegara. Przykładowo, funkcja "if" w językach programowania wysokiego poziomu interpretowana jest na instrukcje asemblerowe CMP (compare) oraz JNE (jump). Dotychczasowe procesory musiały obie instrukcje wykonywać w oddzielnych cyklach zegarowych. Core wykonuje je w jednym cyklu zegara.

Kolejną nowością w architekturze Core jest technologia o marketingowej nazwie Intel Advanced Media Boost, a oznaczająca, że procesor wykonuje wszystkie operacje SSE w jednym cyklu ze 128-bitową precyzją.

Procesory Core dostępne będą z dwoma, a w przyszłym roku już z czterema rdzeniami. Zawierają współdzieloną pamięć cache L2 (Intel Advanced Smart Cache), podobnie jak układy Yonah. Oznacza to, że każdy rdzeń procesora może wykorzystać dla siebie pełną pojemność pamięci L2, w dodatku nie ma potrzeby dublowania stron, co miało miejsce w przypadku układów o dedykowanej pamięci pamięci cache L2 dla każdego rdzenia (np. Pentium D).

Core udostępnia ponadto technologię Intel Smart Memory Access przyspieszającą odwołania do pamięci. Składają się na nią technologie Advanced Pre-fetch oraz Memory Disambiguation, o których szerzej napiszemy w weekend.

Jak wspomnieliśmy, bardzo duży nacisk postawiono na niski pobór mocy przez nowe procesory. Architektura Core obejmuje zatem technologię Intel Intelligent Power Capability, która po prostu oznacza umiejętność wyłączania nawet bardzo drobnych bloków procesora, gdy te w danej chwili nie są potrzebne (Advanced Power Gating). Podobną technologię udostępniają już teraz np. procesory Yonah.

Jesteśmy w posiadaniu bardzo szczegółowych i bardzo technicznych materiałów na temat architektury Core, więc postaramy się w najbliższych dniach opublikować szerszy materiał na jej temat. Przejdźmy do wyników pierwszych testów.

Ocena artykułu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
Michael1916 (2006.03.10, 01:18)
Ocena: 0

0%
Co tu duzo mowic - wydajnosc robi wrazenie! Tak sobie tylko mysle kto teraz kupi jakiegos PentiumaD albo ekstremalnie drogiego XE jesli za pol roku dostepny bedzie taki "killer" wydajnosciowy!?
21szpak (2006.03.10, 01:18)
Ocena: 0

0%
nikt smilies/smile.gif
nevrlander (2006.03.10, 01:20)
Ocena: 0

0%
Tak...tylko gdzie haczyk ? Te procki wyjdą dopiero za pół roku. Do tego czasu AMD spokojnie opracuje konkurecyjne rozwiązanie. Ot czysty marketing.
smile (2006.03.10, 01:22)
Ocena: 0

0%
no widziałem już pierwsze testy na zachodnich serwisach baardzo niedawno i aż się zdziwiłem smilies/smile.gif Intel w końcu pognał do przodu, tak, jak powinien zrobić już dawno temu. Teraz AMD niech kombinuje co i jak... Aczkolwiek AMD nadal lideruje w rankingu cena/wydajność, bo podkręcone A64 za kilkaset PLN jest naprawdę szybkie.

Jak opisywane procesory powstaną w wersjach nieco oszczędniejszych finansowo (tak przynajmniej 5-krotnie) to ja bardzo chętnie kupię sobie Intela.
Michael1916 (2006.03.10, 01:23)
Ocena: 0

0%
CYTAT(nevrlander @ 10 marca 2006, 01:20) <{POST_SNAPBACK}>
Tak...tylko gdzie haczyk ? Te procki wyjdą dopiero za pół roku. Do tego czasu AMD spokojnie opracuje konkurecyjne rozwiązanie. Ot czysty marketing.Oj wydaje mi sie ze nie opracuje. Intelowi zajelo duzo czasu zanim zaprezentowal ta technologie to i AMD nie bedzie w stanie odpowiedziec z dnia na dzien. Mysle ze bedzie tak jak bylo kiedys - Intel drozszy i wydajniejszy a AMD mniej wydajne ale duzo tansze. Zawsze ceny sa dostosowane do wydajnosci i nikt nie daje userom mocy za darmo.
Anon (2006.03.10, 01:36)
Ocena: 0

0%
Mam nadzieje, że pojawią się wydajne procesory, które będzie można chłodzić w sposób pasywny. I nie chodzi mi o mobilny chipset na atx'owej mobo z mobilnym procem, tylko o oszczędny proc pod większość płyt. Idzie lepsze...
tehehe (2006.03.10, 01:40)
Ocena: 0

0%
2-2,5k za proca? I kto to kupi? Czekam na osiagi procow do 700zl, czyli tyle ile jest w stanie wydac max. przecietny Kowalski.
GreDi (2006.03.10, 01:45)
Ocena: 0

0%
CYTAT(tehehe @ 10 marca 2006, 01:40) <{POST_SNAPBACK}>
2-2,5k za proca? I kto to kupi? Czekam na osiagi procow do 700zl, czyli tyle ile jest w stanie wydac max. przecietny Kowalski.

dokładnie
co z tego ze ten procesor jest tak wydajny... kto za niego tyle zapłaci ? smilies/scratchhead.gif
Hetman (2006.03.10, 02:12)
Ocena: 0

0%
Ups, no to amd ma skuchę... I to szybciej niż się wszyscy spodziewali, skoro pokazali procka tak szybko to pewnie do sklepów też trafi wcześniej.

Ja tam się cieszę, wreszcie będą procki, które pozwolą kartom graficznym rozwinąć skrzydła smilies/bigsmile.gif bo od jakiegoś roku taka masakra... Już się obawiałem że ati i nv będą musiały się zabrać za produkcję cpu.

PS: gdzie jest raport z targów? Coś się obijamy smilies/tongue.gif ...

PS2: że ten art to niby jest relacja z targów a nie z Waszego laba?

PS3: było coś na targach o PS3?
Verbatino (2006.03.10, 03:13)
Ocena: 0

0%
Intel rzeczywiście zrobił krok do przodu, ale nie zapominajmy o s. AM2 i co się z nim wiąże zapewne nowych taktyk ze strony AMD...
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane