artykuły

Logitech G5, Razer Copperhead, Creative Fatal1ty 1010, A4Tech X-718 - test myszek dla graczy

107
24 stycznia 2006, 05:42 Paweł Pilarczyk

Podkładki testowe

Specjalnie na potrzeby tego testu od firmy Multimedia Vision wypożyczyliśmy trzy profesjonalne (i niestety drogie) podkładki dla graczy: Steelpad 5L, Icemat 2nd Edition oraz Razer Mantis Control. Do kompletu dorzucamy stosunkowo niedrogą podkładkę Media-Tech G@mer Pad oraz podkładkę ABIT Fatal1ty. Właściwości jezdne testowanych myszek sprawdziliśmy także bezpośrednio na zwykłym biurku (płyta MDF z okładziną drewnopodobną) oraz tanich podkładkach "reklamówkach".

Steelpad 5L

Steelpad to jedne z najpopularniejszych podkładek dla graczy na rynku. Najnowszy model należący do rodziny Steelpad oznaczony jest symbolem 5L. Podkładka jest dość duża - jej rozmiary to 38 × 28 cm. Przy tak dużych gabarytach raczej nie narażamy się na to, że mysz spadnie nam z podkładki podczas gry.

Steelpad 5L

Steelpad 5L składa się z pięciu warstw: trzech rodzajów plastiku, tkaniny (z wierzchu) i specjalnej gumy. Podkładka jest sztywna - nie wygina się jak inne "szmacianki".

Steelpad 5L

Steelpad 5L kosztuje 149 złotych.

Icemat 2nd Edition

Icemat to bardzo charakterystyczna linia podkładek. Charakterystyczna dlatego, że wykonano je... ze szkła. Pierwszy Icemat (Icemat Original) jest zupełnie przezroczysty. Druga edycja podkładki (Icemat 2nd Edition) jest nieco większa, w dodatku szklana płyta została odpowiednio zmatowiona, tak by pracowały na niej poprawnie myszki optyczne. Wierzchnia strona podkładki jest lekko chropowata, więc stawia większe opory myszkom niż Icemat Original. Dużo mniejszy opór stawia podkładka Steelpad 5L. Do Icemata dołączono jednak zestaw specjalnych ślizgaczy - Mice Skatez, które po przyklejeniu do stopek myszki sprawiają, że ta zaczyna ślizgać się po podkładce jak po lodzie.

Icemat 2nd Edition

Icemat 2nd Edition

Od spodu podkładki umieszczono sześć gumowych stopek, dzięki którym podkładka nie będzie się przesuwać po biurku.

Icemat 2nd Edition wyceniono na 149 złotych.

Razer Mantis Control

Razer Mantis Control to największa podkładka, jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Jej wymiary to - uwaga - 43,5 × 35,5 cm! Trzeba dla niej zrobić naprawdę dużo miejsca na biurku! :-)

Razer Mantis Control

Tu, dla porównania, porównanie rozmiarów podkładki Razera do Steelpada 5L, Icemata czy typowej podkładki "reklamowej" (iiyama).

Razer Mantis Control

Mantis Control wykonana jest ze specjalnej pianki, pokrytej z wierzchu cienką tkaniną Fibertek. Niestety faktura materiału jest dość chropowata, więc przy dociśnięciu myszy do podkładki czujemy wyraźny opór przy poruszaniu gryzoniem. Mantis Control to na pewno podkładka dla posiadaczy bardzo lekkich myszek, którymi w dodatku powinni oni sterować przy pomocy opuszków palców. Zwolennikom przykrywania myszy całą dłonią Mantis Control może nie przypaść za bardzo do gustu.

Razer Mantis Control

Mantis Control została specjalnie przygotowana dla tych graczy, którzy lubią grać przy niskich ustawieniach czułości. Specjalna faktura tkaniny ma zapewnić niezwykle wysoką precyzję przy celowaniu.

Cena podkładki to 109 złotych.

Media-Tech G@mer MousePad

O podkładce G@mer MousePad wspomnieliśmy już wcześniej przy okazji naszej recenzji myszki Logitech G7. Podkładka jest znacznie mniejsza od opisanych przed chwilą (jej rozmiary to 27,5 × 22,5 cm), ale i zarazem znacznie tańsza (30 złotych).

Media-Tech G@mer MousePad

G@mer MousePad to podkładka trzywarstwowa. Spodnia warstwa wykonana jest z gumy i zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Środkowa warstwa też jest gumowa, zaś wierzchnia to tworzywo przystosowane do współpracy z myszkami optycznymi i laserowymi.

Media-Tech G@mer MousePad

ABIT Fatal1ty (prawdopodobnie podkładka reklamowa)

Podkładka ABIT Fatal1ty, podobnie jak Razer Mantis Control, wykonana jest z pianki przykrytej materiałem. Tym razem jednak materiał jest bardzo gładki, więc myszki idealnie ślizgają się po podkładce. Rozmiary ABIT Fatal1ty to 37 × 25 cm.

ABIT Fatal1ty

ABIT Fatal1ty

Niestety nie wiemy, ile kosztuje podkładka ABIT i czy w ogóle jest dostępna w sprzedaży. Dostaliśmy ją jako gadżet reklamowy, więc być może rozdawana jest po prostu za darmo.

Creative Sound Blaster X-Fi (podkładka reklamowa)

Podczas testów wszystkie porównywane myszy sprawdziliśmy także na podkładkach "reklamówkach". Ta reklamująca karty dźwiękowe Sound Blaster X-Fi jest podkładką trzywarstwową. Spodnią warstwę wykonano z gumy. Wierzchnia to kawałek przezroczystej folii. Między tymi warstwami umieszczono karteczkę z grafiką.

Podkładka Creative

Rozmiary podkładki to 24 × 19 cm.

Czerwona teczka na dokumenty ATI - koszmar myszek optycznych

Jak się okazało, przetestowane przez nas myszki bez problemu działały na wszystkich opisanych powyżej podkładkach. Postanowiliśmy jednak utrudnić im zadanie. Jako podkładkę wykorzystaliśmy czerwoną teczkę na dokumenty, firmowaną przez ATI. Teczka jest tekturowa, śliska z wierzchu i zawiera wiele różnych odcieni czerwonego. Myszy optyczne nie znoszą czerwonych podkładek, bo podłoże podświetlają sobie właśnie diodą emitującą czerwone światło. Może się więc zdarzyć, że na czerwonych podkładkach będą się po prostu gubiły.

Teczka ATI

Przejdźmy do opisu głównych bohaterek tego testu.

2