artykuły

Coś się kończy, coś się zaczyna...

21 stycznia 2003, 01:49 Maciek "Crash" Luszawski
Coś się zaczyna…

Przez długi czas wiele osób, osieroconych przez PC.com.pl, tułało się po sieci, w nadziei, że natrafią w końcu na jakąś czarną dziurę, która wessie ich do swego wnętrza, stronę, która zapełni pustkę powstałą po stracie ulubionego serwisu. Koszmar, z którego nie sposób się było przebudzić, wciąż trwał. Czekano na cud i… doczekano się.

1 września 2002 roku tryby machiny puszczono w ruch. Uruchomienie nowego wortalu poświęconego komputerom i tematom okołotechnicznym, który ochrzczono mianem PCLab.pl, stało się faktem. Na horyzoncie pojawił się więc ów upragniony przez wielu zagubionych w sieci internautów punkt, ku któremu zaczęli odtąd zmierzać z niekłamaną radością w sercu.

Za tym wszystkim stał nie kto inny jak… Paweł Pilarczyk – ostatni Redaktor Naczelny PC.com.pl (funkcję tę pełnił od kwietnia 2001 roku do ostatnich dni serwisu) i przeważająca część dawnej jego ekipy, do której dołączyło kilka nowych postaci. Taki to właśnie „Dream Team” postawił sobie za cel stworzenie serwisu, który mógłby w stanie śmiało konkurować na tym, jakże trudnym terenie z licznym gronem rywali. Powstała idea zbudowania serwisu, który stałby się łącznikiem pomiędzy chlubną tradycją swego poprzednika a możliwościami, jakie roztacza przed nim samym przyszłość.

Te jakże chlubne postanowienia poczęto przekuwać w czyny. Na nowym wortalu powstało to, czego tak brakowało na PC.com.pl – pojawiło się wreszcie forum, na którym każdy zainteresowany może szukać pomocy i rozwiązań swoich problemów, wyrazić wszystko to, co mu w duszy gra... Z założenia novum to stanowić miało jedynie miły dodatek, urozmaicenie podstawowej oferty, którą stanowić miały newsy i sprzętowe recenzje. Szybko się jednak okazało, że i samo forum zyskało uznanie w oczach swych użytkowników, którzy bardzo aktywnie udzielają się na jego łamach. Ponad 1600 tematów, blisko 20000 wypowiedzi i przeszło 1600 osób, które biorą czynny udział w życiu forum – te liczby mówią chyba same za siebie. Dodatkowo serwis wzbogacono o wyszukiwarkę oraz moduł rejestracji użytkowników, pozwalający każdemu zarejestrowanemu internaucie dokonać kilku zmian wg własnego uznania w jego osobistym profilu. Małe, a cieszy.

Serwis wciąż ewoluuje. Pojawiają się kolejne recenzje wypuszczanego co i rusz na technologiczny rynek sprzętu. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza tak zwane „recenzje na żywo”, oparte na pomyśle otrzymanym w spadku po PC.com.pl, a polegające na recenzowaniu sprzętu i zdawaniu relacji z tego procesu w czasie rzeczywistym. Nie brak również artykułów poświęconych przeróżnym tematom, poczynając od tak ważkiego „problemu”, jakim jest uzależnienie od komputera czy internetu, a kończąc na relacji z Media Workshop – konferencji AMD, która odbyła się w ostatnich dniach w Dreźnie. Same newsy pojawiają się niemal bez przerwy: w dzień - dla tych, którzy w nocy mają dość komputera, jak i również pośrodku nocy, a nawet bardzo wczesnym rankiem - dla tych, którzy już dawno przestawili swój zegar biologiczny o 180 stopni. Dzięki temu każdy i o każdej porze znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.

Jeden ze stałych bywalców PCLab.pl, kryjący się pod ksywką drkn, zauważył kiedyś ciekawą zależność, którą podzielił się z innymi na łamach forum. Pisał on, co następuje:

Wstaję rano... Włączam kompa, robię herbatę, myję się. Siadam przy kompie - sprawdzam pocztę i ... wchodzę na PCLaba coby posty poczytać. Kurde ... co jest w tym portalu takiego, że nie mogę z niego wyjść?? Jakby na stronie głównej była jakaś wyszukiwarka to bym ją sobie ustawił jako główną... TAK TRZYMAĆ!!

Pamiętam, że czytając powyższy tekst i kilka mu podobnych, zacząłem nabierać coraz to większego przekonania, że taka inicjatywa, jaką jest PCLab.pl, tworzona przez grono zapaleńców, chcących wnieść coś nowego, interesującego i przyciagąjącego do siebie coraz to większą rzeszę internautów, ma sens! Doszedłem do wniosku, że owe Digital Community, które jest oficjalnym hasłem tegoż wortalu, staję się z wolna prawdziwym wyznacznikiem tego, do czego PCLab.pl zmierza. Powoli staje się on takim dziwnym, acz bardzo ciekawym konstruktem – taką cyfrową społecznością ludzi, którzy identyfikują się z tym właśnie miejscem w globalnej sieci powiązanych ze sobą wirtualnie elementów. Większość z nas nie zna się nawzajem, mieszkamy w różnych zakątkach Polski, często nawet poza jej granicami, a mimo wszystko jest coś, co tworzy z nas zgraną całość… Oby nigdy nie odebrano nam tego czegoś!

Będzie dobrze? Musi być!

Arthur Schopenhauer, znany niemiecki filozof, prekursor filozofii życia stwierdził kiedyś, że wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli…

Nowy polski wortal komputerowy, PCLab.pl, liczy sobie dopiero nieco ponad cztery miesiące, a już zdołał przebić się na rodzimym rynku i zainteresować sobą całkiem pokaźne grono osób. Czy utrzyma tendencję wznoszącą? Czy kolejne miesiące przyniosą mu jeszcze większą popularność? Trudno jest w pełni autorytatywnie odpowiedzieć na te pytania. Wydaje się jednak, że przed tym właśnie serwisem przyszłość stoi otworem. A to, czy szansa ta zostanie wykorzystana w najlepszy z możliwych sposobów, zależy już od nas samych – zarówno samych twórców wortalu, jak i tych wszystkich, którzy go odwiedzają.

Historia PC.com.pl winna być dla nas wyraźną przestrogą – winniśmy wiedzieć, że nie ma rzeczy wiecznych i niezniszczalnych, gdy staje się w obliczu czasu i jego kolejnych namiestników, że nawet najsilniejsi mogą polec w tej nierównej walce.

Wierzmy jednak w to, że będzie dobrze! Że dane nam będzie przeżyć wspólnie ten obecny rok i w coraz to większym gronie przyjdzie nam zdmuchiwać kolejne świeczki na urodzinowym torcie naszego serwisu. Oby stał się on dla wielu internautów symbolem mitycznej Itaki – portu, do którego podświadomie zmierza każdy zagubiony żeglarz-internauta…
Strona:
Crack_usZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Crack_us2003.01.21, 02:13
Oj stary powiem że cieżko było przebrąć przez cały tekst (duzo tekstu naraz), musiałeś mieć niezłą wene aby cos takiego napisać, gratulacje !! smilies/smile.gif
CrashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Crash2003.01.21, 02:25
Heh, wielkie dzieki stary smilies/bigsmile.gif Milo czytac takie slowa... A co do ilosci tekstu - to juz taka moja genetyczna wada chyba - nawet jak sobie mowie, ze tym razem bedzie krotko to i tak wychodzi tak, jak powyzej... Nic chyba na to nie poradze smilies/smile.gifPS. Jak to powiedzial Pila, az sie lezka w oku kreci...
*Konto usunięte*2003.01.21, 04:15
Spoko! smilies/smile.gifsmilies/smile.gif
kiaadZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kiaad2003.01.21, 07:26
;(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
kiaadZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kiaad2003.01.21, 07:33
ak wygląda mój poranek ;Wstaję rano... Włączam kompa, robię herbatę, myję się. Siadam przy kompie - sprawdzam pocztę i ... wchodzę na PCLaba coby posty poczytać. Kurde ... co jest w tym portalu takiego, że nie mogę z niego wyjść?? Jakby na stronie głównej była jakaś wyszukiwarka to bym ją sobie ustawił jako główną...
*Konto usunięte*2003.01.21, 07:50
"cos w tym jest" ( KIAAD )- niewatpliwie ludzie. I to z obu stron monitora!
*Konto usunięte*2003.01.21, 08:51
Czas nie choj nie stanie smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2003.01.21, 09:40
no i stalo sie... przelal na "klawiature" to wszystko co kolotalo sie po naszych glowach, ujol to doskonale slowami ktore byly tak ciezkimi do uchwycenia a zarazem tak oczywistymi i prawdziwymi. tak trzymac !!

pozdro dla wszystkich
IdahoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Idaho2003.01.21, 10:31
Jeszcze w czasach prehistorycznych smilies/wink.gif gdy uzywalem modemu to pc.com.pl bylo pierwsza strona, ktora odwiedzalem w codziennej wedrowce po sieci. W momencie gdy udalo mi sie zalozyc stale lacze pc.com.pl zostalo strona startowa. Po zamknieciu serwisu strona owa stal sie Google, ale przegral w konkurencji z pclab.pl smilies/smile.gif Pila i reszta - robicie kawal swietnej roboty, przegladam tez konkurencyjne serwisy, ale mimo wszystko podstawowym zrodlem informacji jest zawsze PCLab. Trzymajcie dalej wysoki poziom, publikujcie rzetelne i ciekawe recenzje oraz newsy, a grono wiernych czytelnikow bedzie sie stale powiekszac. Dzieki za trud wlozony w prowadzenie serwisu, czeste aktualizacje i ogolnie za czas, ktory poswiecacie aby PCLab byl najlepszym vortalem technologicznym w tym kraju.
HohoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hoho2003.01.21, 10:47
Długie jak przemówienie Gomułki za starych, dobrych czsów, gdy Odra była szczytem osiągnięć informatycznych. Ach ten postęp ...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
2