Spis treści
Najważniejsze cechy procesora Pentium Extreme Edition 955 zaprezentowaliśmy przed chwilą. Porównajmy je jednak do poprzednika, układu Pentium Extreme Edition 840 (nazwa kodowa Smithfield).
Oba procesory to układy dwurdzeniowe. W odróżnieniu od Pentium XE 840, rdzenie w modelu 955 są fizycznie od siebie odseparowane – to oddzielne struktury krzemowe. Różnice widać na poniższych fotografiach – przedstawiają procesory po oderwaniu ochronnej blaszki odprowadzającej ciepło (Integrated Heat Spreader).
![]() |
![]() |
Każdy z rdzeni procesora Presler ma do swojej dyspozycji 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu – to dwukrotnie więcej niż w przypadku układów Smithfield (Pentium Extreme Edition 840, Pentium D 8xx). W ich przypadku na każdy rdzeń przypada 1 MB pamięci L2.
Presler produkowany jest w technologii 65 nm, a więc nowocześniejszej niż układy Smithfield (90 nm). Nowe układy Pentium powinny wydzielać mniej ciepła i być bardziej podatne na podkręcanie – przynajmniej teoretycznie.
Układ Pentium Extreme Edition 955 taktowany jest zegarem 3,46 GHz (Pentium Extreme Edition 840 pracuje z częstotliwością 3,2 GHz). Nowy układ pracuje ponadto na szybszej magistrali FSB – 1066 MHz (efektywnie). Dla porównania, Pentium Extreme Edition 840 pracuje na magistrali FSB 800 MHz, podobnie jak układy linii Pentium D.
Pentium Extreme Edition 955 jest ponadto pierwszym dwurdzeniowym procesorem Intela udostępniającym technologię wirtualizacji (Vanderpool). Dzięki niej możliwe jest uruchomienie na komputerze jednocześnie dwóch zupełnie od siebie niezależnych systemów operacyjnych (np. Windowsa i Linuksa).
Pozostałe cechy nowy ekstremalny Pentium dziedziczy po swoich poprzednikach: technologię EM64T (Enhanced Memory 64-bit Technology), bit XD (Execute Disable Bit) czy rozszerzenia SSE3.
Na początku przyszłego roku zobaczymy także układy Pentium D z 65-nanometrowym rdzeniem Presler. W odróżnieniu od układu Pentium Extreme Edition 955 te będą miały wyłączoną funkcję HyperThreading, a pracować będą na magistrali FSB 800 MHz. Nowe procesory nosić będą oznaczenie Pentium D 920, 930, 940 i 950, a ich taktowanie to – odpowiednio – 2,8, 3,0, 3,2 i 3,4 GHz.
A tak mniej więcej jakie mają być ich ceny ??
Najpierw przeczytaj artykuł, a dopiero później zadawaj pytania.
Co do $ to zauważyłem tylko przybliżoną cene D 955...
@Gosia
Architektura Net Burst to porażka. Coraz dłuższe potoki, coraz większe opóźnienia i niewielki wzrost wydajności. Zamiast skupić się na poprawie architektury która przegrywa z tą ze starego Pentium III Intel podnosi częstotliwości do niebotycznych wartości, ale o ile kiedyś ludzie tylko na Ghz patrzyli to obecnie nikt już się na takie zagrywki nie nabierze świadomy kiepskiej wydajności układów Intela.
Ale Intel swoje - coraz wyższe częstotliwości i rosnąca temperatura układów - peniumy mimo zmniejszenia procesu technologicznego grzeją się coraz bardziej i pożerają energię w ogromnych ilościach mogąc doprowadzić do padu nawet najlepsze zasilacze.... To ja dziękuje za taki procesor...
Podkręcenie do 4,5Ghz i i tak nie jest w stanie dogonić w grach Athlona. Poza tym aby szanse były równe należałoby także wspomnieć że AMD wykonany w 90nm procesie także podkręca się znakomicie do ok 3Ghz a czasem nawet więcej....
... Chcialbym takiego dostac na swieta