artykuły

Pentium Extreme Edition 955 - Presler w akcji!

119
28 grudnia 2005, 10:37 Paweł Pilarczyk

Zgodność z płytami głównymi

Pentium Extreme Edition 955 teoretycznie wymaga nowych płyt głównych z chipsetem 975X. Jeśli jednak zajrzycie do podanego przez nas wcześniej wątku z wynikami podkręcania, zauważycie, że procesor zainstalowany był na płycie ASUS P5WD2 Premium z chipsetem Intel 955X.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy nowy Pentium zadziała na płytach głównych z innymi chipsetami niż 975X. Zainstalowaliśmy procesor na płycie MSI P4N Diamond z chipsetem nForce4 SLI Intel Edition. Komputer uruchomił się, chociaż płyta wykryła nasz procesor jako... "Genuine Intel(R) CPU 6.00 GHz" :-)

Presler na płycie MSI P4N Diamond

Mimo to Windows XP uruchomił się poprawnie i prawidłowo rozpoznał cztery logiczne procesory udostępniane przez układ Pentium Extreme Edition 955.

To znak, że chipset nForce4 SLI Intel Edition także jest zgodny z procesorami Presler. Niestety użyty przez nas BIOS dla płyty P4N Diamond (1.4) jest najnowszą dostępną wersją, więc w przypadku tego modelu płyty trzeba poczekać, aż zostanie wydany nowy BIOS, który poprawnie będzie wyświetlał modele nowych procesorów Intela.

Mniej szczęścia mieliśmy z płytą ATI Radeon Xpress 200. Po instalacji procesora płyta w ogóle się nie budziła. Spróbujemy się skontaktować z ATI celem ustalenia, czy chipset jest zgodny z nowymi układami Presler.

A więc procesory Pentium w rdzeniem Presler można uruchomić nie tylko na płytach z chipsetem 975X, ale także Intel 955X i NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition.

8