artykuły

Pentium Extreme Edition 955 - Presler w akcji!

119
28 grudnia 2005, 10:37 Paweł Pilarczyk

Wydajność – gry

Procesory serii Extreme Edition Intel dedykuje użytkownikom najbardziej wymagającym, w tym graczom. Dla graczy niezwykle ważne jest, by ich sprzęt był możliwie jak najwydajniejszy, a gry chodziły płynnie. Przeprowadziliśmy pomiary wydajności porównywanych procesorów w najpopularniejszych grach.

Counter-Strike: Source

W Counter-Strike: Source Athlon 64 X2 nie dał najmniejszych szans procesorom Pentium. Uzyskał wynik o 30% wyższy niż Pentium Extreme Edition 955 i o 37% wyższy niż model 840.

Gdy porównamy ze sobą oba procesory Intela, widzimy, że dzieli je 5% różnica wydajności.

Far Cry

W Far Cry procesor AMD ponownie jest zdecydowanie najszybszy. Co ciekawe, Pentium Extreme Edition 955 jest o 12% wydajniejszy od swojego poprzednika – to znacznie więcej, niż by na to wskazywała sama różnica w zegarach. Najwyraźniej pomógł dodatkowy cache i szybsza magistrala.

F.E.A.R.

F.E.A.R. to tytuł, który przede wszystkim uzależniony jest od samej karty graficznej, a moc procesora jest mniej istotna. Porównywane procesory uzyskały tutaj zbliżone wyniki.

Half-Life 2

W Half-Life 2 ponownie Athlon 64 nie daje się do siebie zbliżyć procesorom Intela. Jest o ponad 20% szybszy od układu Pentium Extreme Edition 955.

Quake 4

W Quake 4 – ciekawostka – nowy Pentium zrównał się z Athlonem!

Warto także wspomnieć, że dla Quake 4 ukazała się niedawno łatka 1.0.5 beta, która dodaje grze wsparcie dla procesorów wielordzeniowych i tych z technologią HyperThreading. Zainstalowaliśmy łatkę, ale w naszym demie nie zauważyliśmy przyrostu wydajności. Będziemy jeszcze sprawdzać wydajność gry w innych demach.

Quake 4

Ostatnia gra to Serious Sam 2. Tutaj ponownie Athlon 64 X2 na zdecydowanym prowadzeniu.

6