artykuły

Test 65 kart graficznych AGP

Jeszcze AGP nie zginęło!

210
12 grudnia 2005, 17:26 Paweł Pilarczyk

Albatron

Marka Albatron nie jest w Polsce bardzo popularna, głównie z winy polskich dystrybutorów, którzy wolą promować marki bardziej znane. Tymczasem Albatron ma w swojej ofercie wiele bardzo oryginalnych rozwiązań. Jednym z nich jest karta graficzna, którą przetestowaliśmy w naszym laboratorium.

Albatron AGP6200AL-ATOP

Karta Albatron AGP6200AL-ATOP to podstawowy model z układem GeForce 6200A i 128 MB pamięci o 64-bitowej szynie danych. Produkt nie będzie zatem szokował wydajnością. Karta jest niskoprofilowa, zatem można ją zamontować w płaskich obudowach (raczej mało popularne w Polsce). Układ graficzny chłodzony jest pasywnie (radiatorem). Pamięci (TSOP) nie są chłodzone. Kart udostępnia dwa wyjścia monitorowe, DVI i D-Sub, a także wyjście telewizyjne (S-Video).

Albatron AGP6200AL

Taktowanie karty to 351 MHz dla układu graficznego i 199 MHz dla pamięci. Pamięci pracują zatem z zegarem o 50 MHz niższym niż na innych kartach z układem GeForce 6200.

Albatron AGP6200AL

Produkt raczej niepozorny. A jednak jest w nim coś wyjątkowego. Wszystko ukrywa się pod przyrostkiem "ATOP" w nazwie modelu. ATOP to skrót od AGP-to-PCI Express. Cóż to oznacza? Fakt, że kartę można zainstalować albo w slocie AGP, albo... w PCI Express.

Zapewne wielu czytelników otworzyło w tym momencie szeroko oczy. "Jak to możliwe, żeby karta AGP pasowała do slotu PCI Express?!". Racja, nie pasuje. Potrzebna jest specjalna przejściówka. I ta właśnie przejściówka wchodzi w skład zestawu.

Albatron ATOP

Konstrukcja przejściówki jest bardzo prosta. Wyglądem przypomina kartę graficzną. Z jednej strony ma złącze PCI Express, z drugiej zaś slot AGP. Na karcie wlutowany jest popularny mostek HSI, umożliwiający układom NVIDIA przystosowanym do kart PCI Express współpracę z portem AGP i odwrotnie (układy przystosowane do AGP mogą pracować na kartach PCI Express). Identyczny mostek HSI spotkać można na kartach GeForce 6600 GT AGP.

Aby przystosować kartę Albatron AGP6200AL do pracy w systemach ze złączem PCI Express, wystarczy jedynie odkręcić od karty blaszkę mocującą ("śledzia), wetknąć kartę w przejściówkę ATOP, podłączyć specjalną płaską tasiemką gniazdo D-Sub (o ile w ogóle zamierzamy z niego korzystać), ustawić na karcie ATOP zworkami tryb zgodności z GeForce 6200 i... gotowe. Na końcu powinniśmy przykręcić nową blaszkę mocującą. Niestety w dostarczonym do naszego laboratorium zestawie blaszki takiej zabrakło. Gotowy produkt prezentuje się w sposób następujący:

Albatron AGP6200AL plus karta ATOP

Przejściówka ATOP jest kompatybilna także z kartami z układami GeForce 6600 czy GeForce 6800. Wystarczy tylko zmienić konfigurację zworek i już możemy instalować tego typu kartę AGP w złączu PCI Express. Problem tylko w tym, że aby cały zestaw zmieścił się w obudowie komputera, musimy mieć kartę niskoprofilową – taką jak Albatron AGP6200AL.

Zestaw Albatron AGP6200AL-ATOP obejmuje kartę graficzną, przejściówkę ATOP, krótki kabelek-przejściówkę S-Video na Composite, płytkę ze sterownikami i komplet lakonicznych instrukcji.

Albatron AGP6200AL-ATOP

8