artykuły

Test 65 kart graficznych AGP

Jeszcze AGP nie zginęło!

210
12 grudnia 2005, 17:26 Paweł Pilarczyk

Złącza na kartach graficznych

Głównym zadaniem karty graficznej jest generowanie obrazu, który zostanie potem wyświetlony na ekranie monitora. Podstawowym typem złącza, które znajdziemy na każdej karcie graficznej jest zatem złącze monitorowe. Złącza te dostępne są obecnie w dwóch wersjach: analogowe D-Sub lub cyfrowo-analogowe DVI-I. Dodatkowo na kartach umieszcza się gniazda wyjścia i wejścia wideo, złącza anteny telewizyjnej (w przypadku kart ze zintegrowanym tunerem telewizyjnym), czasem złącza okularów migawkowych. Poniżej zamieszczamy opis popularnych złącz wraz ze zdjęciami – tak by ułatwić Wam połapanie się, które gniazdko do czego służy.

Złącza na kartach graficznych
Nazwa złącza Zdjęcie Opis
D-Sub (HD15) D-Sub (zwany także HD15) to 15-bolcowe gniazdo żeńskie, które służy do podłączenia monitora analogowego (kineskopowego, CRT – wszystkie nazwy określają "zwykły monitor"). Tańsze monitory LCD również podłącza się do złącza D-Sub.
DVI-I Gniazdo DVI-I to wyjście dla monitorów cyfrowych (ciekłokrystalicznych, LCD, TFT – to określenia tego samego urządzenia). Umożliwia także podłączenie monitora analogowego (kineskopowego) – trzeba wówczas zastosować specjalną przejściówkę, z DVI na D-Sub.
Composite (RCA) Video Out Gniazdo Composite Video Out to wyjście sygnału wideo umożliwiające podłączenie telewizora. Na gnieździe podawany jest sygnał zespolony (niepoprawnie zwany często kompozytowym). Gniazdo Composite wykorzystuje złącze typu RCA, znane też jako cinch. Gniazdo Composite jest już bardzo rzadko spotykane na kartach graficznych ze względu na niską jakość obrazu. Zostało wyparte przez dużo lepsze wyjście S-Video.
S-Video Out

Gniazdo S-Video Out to wyjście sygnału wideo umożliwiające podłączenie telewizora. Na gnieździe podawany jest sygnał odseparowany – po oddzielnych żyłach sygnałowych przesyłana jest informacja o chrominancji (kolorze) i luminancji (jasności). Dzięki temu jakość obrazu jest wyższa niż w przypadku sygnału zespolonego.


Obraz na wyjściu Composite karty graficznej


Obraz na wyjściu S-Video karty graficznej

Wyjście S-Video wykorzystuje gniazdo typu mini-DIN o czterech lub siedmiu otworkach. Złącze zwane jest też "wyjściem telewizyjnym" lub "TV Out" (nazwę tę stosuje się także względem kart z wyjściem typu Composite). Jeśli posiadamy odbiornik telewizyjny wyłącznie z wejściem typu RCA, a na karcie znajduje się tylko wyjście typu S-Video, musimy się posłużyć przejściówką S-Video na Composite (mini DIN na RCA). Przejściówka ta bardzo często jest dołączona do kart graficznych.
VIVO Gniazdo VIVO (Video In, Video Out) łączy w sobie cechy wejścia i wyjścia wideo. Najczęściej ma postać złącza typu mini-DIN o dziewięciu otworkach (jak na zdjęciu). Aby gniazdo w pełni wykorzystać, należy najpierw wpiąć w nie specjalny kabel, zakończony z drugiej strony czterema gniazdami, dwoma typu RCA (jedno pełni rolę wejścia, drugie wyjścia Composite) oraz dwoma typu mini-DIN (wejście i wyjście S-Video). Czasami gniazdo mini-DIN o dziewięciu otworkach stosowane jest wyłącznie w roli wyjścia wideo, więc jeśli na karcie znajdziemy gniazdo o dziewięciu (a nie czterech) dziurkach, nie stanowi to jednoznacznej informacji, że posiadamy kartę wyposażoną w wejście wideo.
Złącze VIVO wewnętrzne Na niektórych kartach z układami ATI (np. Radeon Radeon X800 XT PE czy Radeon X850 XT PE) spotkać można się z wewnętrznym gniazdem VIVO. Ma ono najczęściej żółty kolor i umieszczone jest z tyłu karty, w pobliżu gniazda dodatkowego zasilania. Wykorzystuje taki sam typ złącza jak ten stosowany swego czasu do przesyłania sygnału CD Audio z czytników CD-ROM.
Złącze anteny TV Złącze antenowe występuje tylko w przypadku kart posiadających zintegrowany tuner telewizyjny. Można do niego podłączyć zwykłą antenę telewizyjną lub kabel kablówki.
Złącze dodatkowego zasilania typu Molex Niektóre układy graficzne pobierają na tyle dużo prądu, że sam port AGP może nie być w stanie zaspokoić ich apetytu. Dlatego na niektórych kartach umieszcza się gniazdo dodatkowego zasilania. Należy do niego podłączyć jedną z końcówek zasilacza. Najpopularniejszy obecnie typ gniazda to Molex – taki sam, jak spotykany w napędach DVD±RW lub dyskach twardych.
Złącze dodatkowego zasilania typu floppy Gniazdo zasilania typu "floppy" (obecne w napędach dysków 3,5") znajdziemy na kartach Radeon 9700 Pro i niektórych modelach kart Radeon X700 (np. PowerColor X700).


4