Sapphire
Firmę Sapphire reprezentowało aż osiem modeli kart, od Radeona 9550 aż po bardzo wydajnego X850 XT Platinum Edition (Sapphire, podobnie jak HIS, produkuje karty graficzne wyłącznie z układami ATI). Testom poddaliśmy cieplutkie jeszcze akceleratory z układami Radeon X800 GT i X800 GTO, teraz dostępne także w wersji AGP.
Oto przetestowane przez nas karty Sapphire:
- Sapphire Radeon 9550 128 MB
- Sapphire Radeon 9600 Pro 128 MB
- Sapphire Atlantis Radeon 9800 Pro 128 MB
- Sapphire Radeon X700 128 MB
- Sapphire Radeon X700 Pro 128 MB
- Sapphire Radeon X700 Pro 256 MB
- Sapphire Radeon X800 GTO 256 MB
- Sapphire Radeon X850 XT Platinum Edition
Sapphire Radeon 9550 128 MB
Sapphire Radeon 9550 128 MB to najprostsza przetestowana przez nas karta tej firmy. Układ graficzny (Radeon 9550) chłodzony jest pasywnie aluminiowym radiatorem. Pamięci w obudowach TSOP nie są chłodzone.
Taktowanie układu graficznego to 250 MHz. Pamięci pracują z częstotliwością rzeczywistą 196 MHz i komunikują się przez układem graficznym przez 128-bitową szynę.
Sapphire Radeon 9550 128 MB nie jest demonem prędkości, więc raczej nie powinniście się nastawiać na płynne granie w najnowsze tytuły w stylu F.E.A.R. czy Quake 4. Natomiast zaletą karty jest wejście wideo (za które odpowiada popularny układ ATI Rage Theater). Produkt można zatem wykorzystać do przechwytywania wideo z kamer analogowych i cyfrowych, tak by potem film poddać obróbce na komputerze. Szkoda jednak, że do karty nie dołączono żadnego, nawet najprostszego narzędzia do obróbki zarejestrowanego materiału wideo. Wraz z kartą otrzymujemy jedynie płytkę ze sterownikami i kabelek VIVO (z wejściami i wyjściami wideo w standardach Composite i S-Video).
Sapphire Radeon 9600 Pro 128 MB
Sapphire Radeon 9600 Pro 128 MB to typowa karta z tym układem. Tutaj także zainteresowanych odsyłamy do naszej recenzji referencyjnej karty Radeon 9600 Pro. Wyrób Sapphire wykorzystuje identyczną płytkę drukowaną jak karta referencyjna ATI, z tą jednak różnicą, że Sapphire ma laminat o brązowym kolorze. Układ graficzny chłodzony jest przez niewielki wentylatorek. Pamięci nie są chłodzone.
Taktowanie karty Sapphire Radeon 9600 Pro to 398 MHz dla układu graficznego i 297 MHz dla pamięci.
Kartę dostaliśmy bez pudełka i kabelków.
Sapphire Atlantis Radeon 9800 Pro 128 MB
Radeon 9800 Pro to układ zaprezentowany przez ATI ponad dwa lata temu. Wtedy był to produkt flagowy tej firmy, a za kartę trzeba było zapłacić ponad dwa tysiące złotych. Szybko ceny kart stopniały, a Radeon 9800 Pro zyskał bardzo dużą popularność. Z racji przystępnych cen kart z tym układem na aukcjach internetowych (obecnie około 400 złotych), postanowiliśmy dołączyć akcelerator Sapphire Atlantis Radeon 9800 Pro do naszego artykułu.
Produkt Sapphire swym wyglądem ani trochę nie odbiega od karty referencyjnej. Producent nie zdecydował się ani na zmianę koloru płytki drukowanej, ani wentylatora. Układ graficzny chłodzony jest przez radiator przedmuchiwany przez niewielki wiatraczek. Kości pamięci (DDR w obudowach BGA) nie są chłodzone.
Taktowanie karty to 378 MHz dla GPU i 337 MHz dla pamięci.
Do karty dołączono komplet kabli umożliwiających podłączenie odbiornika TV oraz cztery płyty z dodatkowymi programami (Sapphire RedLine do podkrecania, PowerDVD 5 do oglądania filmów DVD) i grą Splinter Cell: Pandora Tomorrow.
Sapphire Radeon X700 128 MB
Sapphire Radeon X700 128 MB wykorzystuje najwolniejszą wersję układu z rodziny Radeon X700. Od wersji X700 Pro i X700 XT wersja bez przyrostka różni się jedynie niższym taktowaniem układu i pamięci. Na karcie Sapphire wykorzystano pamięci w obudowach TSOP (nie są chłodzone). Układ graficzny schowany jest pod małym, niebieskim wentylatorem.
Ponieważ układ Radeon X700 sam z siebie nie potrafi współpracować z magistralą AGP (przystosowany jest do szyny PCI Express), niezbędne było zastosowanie mostka Rialto. Ten przylutowany jest od spodu karty.
Taktowanie karty to 398 MHz dla układu graficznego i 250 MHz dla pamięci (500 MHz efektywnie). Jak widać, pamięć pracuje z zegarem o 100 MHz niższym niż zalecane przez ATI dla kart Radeon X700. Niestety akceleratory Radeon X700 w wersji AGP są popularniejsze w tej właśnie, spowolnionej wersji. W naszym teście bierze też udział opisana wcześniej karta HIS o taktowaniu 398/351 MHz. Jest jednak sporo droższa od karty Sapphire.
Zestaw obejmuje kartę graficzną Sapphire Radeon X700 128 MB, komplet kabli niezbędnych do podłączenia odbiornika TV (także HDTV) i sześć płyt z dodatkowym oprogramowaniem i grami.
Sapphire Radeon X700 Pro 128 MB
Sapphire Radeon X700 Pro 128 MB wykorzystuje układ Radeon X700 Pro, który od wersji bez przyrostka różni się jedynie wyższym taktowaniem. Wyższe zegary pamięci wymusiły zastosowanie kości w obudowach BGA w miejsce TSOP. W dodatku, Sapphire zdecydował się na instalację niewielkich radiatorków wspomagających chłodzenie pamięci. Sam układ graficzny chłodzony jest przez ten sam wentylator, jaki zamontowany jest na karcie Sapphire Radeon X700.
Od spodu karty umieszczono mostek Rialto. Widoczne jest też miejsce na płytce drukowanej pod dodatkowe kości pamięci.
Taktowanie karty to 425 MHz dla układu graficznego i 432 MHz dla pamięci (jest zgodne z zalecanym przez ATI).
Kartę dostaliśmy bez pudełka, jedynie z kompletem kabli umożliwiających podłączenie telewizora, a także z płytką zawierającą sterowniki.
Sapphire Radeon X700 Pro 256 MB
Ten model różni się od wcześniejszego jedynie pojemniejszą pamięcią, której ma 256 MB zamiast 128 MB. Sama karta z wierzchu wygląda identycznie, jak produkt opisany przed chwilą.
Sapphire Radeon X700 Pro 256 MB posiada kości pamięci wlutowane z obu stron karty – zarówno na awersie, jak i rewersie (w przeciwieństwie do opisanej wrześniej wersji 128 MB, która ma pamięci tylko na awersie).
Taktowanie karty jest identyczne jak modelu 128 MB i wynosi 425 MHz dla układu graficznego i 432 MHz dla pamięci.
Kartę otrzymaliśmy w kolorowym pudełku, w którym – prócz samego akceleratora – znaleźliśmy zestaw kabli umożliwiających podłączenie telewizora (HDTV także) oraz sześć płyt z programami (PowerDVD, Sapphire RedLine) i grami (Splinter Cell: Pandora Tomorrow, Prince of Persia: The Sands of Time).
Sapphire Radeon X800 GT 256 MB
Karta Sapphire Radeon X800 GT 256 MB wykorzystuje układ R420, czyli ten sam, jaki wykorzystywany jest przy produkcji kart Radeon X800 XT czy X800 Pro. R420 ma w rzeczywistości 16 potoków, jednak w przypadku kart Radeon X800 GT (w tym modeli Sapphire) osiem potoków jest zablokowanych, a jedynie osiem aktywnych.
Sapphire najwyraźniej posłuchał narzekania użytkowników na głośność wiatraczka zainstalowanego na karcie Sapphire Radeon X800 GT PCI Express, bo na wersji AGP karty znalazł się już zupełnie inny wentylator. Ten jest naprawdę cichy – wreszcie!
Radiator z wentylatorem chłodzi tylko układ graficzny. Pamięci nie są chłodzone.
Od spodu karty zwraca uwagę brak mostka Rialto. Nie jest potrzebny - układ R420 sam z siebie współpracuje z AGP.
Układ graficzny taktowany jest na karcie Sapphire Radeon X800 GT zegarem o częstotliwości 472 MHz. Pamięci pracują z częstotliwością 493 MHz.
Kartę dostaliśmy do testów w wersji OEM, bez pudełka. Do karty dołączono jedynie komplet kabli oraz płytkę ze sterownikami.
Sapphire Radeon X800 GTO 256 MB
Gdyby nie nieco inny kolor nalepki na radiatorze, kartę Sapphire Radeon X800 GTO 256 MB z łatwością możnaby pomylić z modelem GT. Oba akceleratory wyglądają identycznie, a różnią się jedynie wspomnianą nalepką i oznaczeniem, nadrukowanym na papierowej etykietce przyklejonej od spodu karty.
Sapphire Radeon X800 GTO udostępnia 12 potoków renderujących, jednak taktowanie układu graficznego jest nieco niższe niż w modelu X800 GT i wynosi 398 MHz. Pamięć (256 MB GDDR3) taktowana jest zegarem 493 MHz.
Karta także wykorzystuje układ R420. Ma aktywnych 12 potoków renderujących - o 4 więcej niż Radeon X800 GT.
Kartę dostaliśmy w wersji "Full Box", czyli w ładnym pudełku, z kompletem kabli i dodatkowego oprogramowania. Ciekawostkę stanowi płyta DVD "Sapphire Select", zawierająca cztery pełne wersje gier: Brothers In Arms: Road to Hill 30, Prince of Persia: Warrior Within, Richard Burns Rally oraz Tony Hawk's Underground 2. W każdą z tych gier można pograć godzinę, po jedną z nich można aktywować przy pomocy specjalnego kodu aktywacyjnego, wydrukowanego na opakowaniu płyty. Użytkownicy, którym pozostałe gry także przypadną do gustu, mogą je nabyć po niższych cenach niż sugerowane dla edycji pudełkowej gry.
Sugerowana cena karty w wersji Full Box (FBOX) to 910 złotych. Można kupić kartę w wersji uboższej, bez dołączonych gier – kosztuje 875 złotych.
Sapphire Radeon X850 XT Platinum Edition
Sapphire Radeon X850 XT Platinum Edition to najsilniejsza karta graficzna AGP w ofercie Sapphire. Model do złudzenia przypomina kartę referencyjną ATI, od której różni się jedynie nalepką na wentylatorze. Mamy tu zatem dwuslotowy system chłodzenia, ze zintegrowanym – niestety głośnym – wirnikiem. Na szczęście przez większość czasu wirnik pracuje raczej cicho, a budzi się i hałasuje tylko przy restartowaniu i uruchamianiu komputera. Szkoda jednak, że inżynierowie z Sapphire nie zdecydowali się na zmianę systemu chłodzącego na coś cichszego.
Specyfikacja karty także jest identyczna jak modelu referencyjnego. Taktowanie układu graficznego to 540 MHz, a pamięci (256 MB GDDR3) 587 MHz.
Wraz z kartą otrzymujemy komplet kabelków (także kabel VIVO umożliwiający podłączenie źródeł wideo) i siedem płyt z dodatkowymi programami (Sapphire RedLine, CyberLink PowerDirector 3 DE, PowerDVD 5 2CH) oraz grami (Prince of Persia: The Sands of Time, Splinter Cell: Pandora Tomorrow).
- Wstęp
- Słowniczek pojęć
- Układy graficzne – krótka charakterystyka
- Złącza na kartach graficznych
- Przedstawienie zawodników
- ABIT
- Alastor
- Albatron
- AOpen
- ASUS
- ATI
- Club 3D
- Gainward
- Galaxy
- GeCube
- Gigabyte
- GIL (Forsa)
- HIS
- Leadtek
- MSI
- Palit
- Point of View
- Sapphire
- Tul (PowerColor)
- XFX
- XGI
- Co i jak testowaliśmy
- Testy wydajności
- Podkręcanie - poradnik
- Modyfikacje
- Co wybrać?
- Wnioski końcowe