artykuły

Test 65 kart graficznych AGP

Jeszcze AGP nie zginęło!

210
12 grudnia 2005, 17:26 Paweł Pilarczyk

Gainward

Gainward znany jest z produkcji bardzo wysokiej jakości kart graficznych z układami GeForce (tylko i wyłącznie). Karty Gainwarda wyróżniają się czerwonym laminatem i na ogół fikuśnymi systemami chłodzenia. Bardzo często ich wydajność jest wyższa od produktów konkurencji, głównie za sprawą podniesionych zegarów. Gainward oferuje serię kart z przyrostkiem Golden Sample, które są fabrycznie podkręcone. Dodatkowo karty można jeszcze bardziej podkręcić za sprawą dołączonego oprogramowania Gainward EXPERTool.

Do naszego laboratorium dotarły cztery karty Gainwarda. Jedna oparta jest na układzie GeForce 6200, zaś pozostałe trzy wykorzystują układ GeForce 6600 GT i mają 128 MB pamięci. Dopiero gdy przyjrzeć się im z bliska, pojawiają się różnice.

Gainward PowerPack! Pro/1480 TV-DVI

Gainward PowerPack! Pro/1480 TV-DVI to karta z układem GeForce 6200A. Ma aż 256 MB pamięci w kostkach BGA (DDR2). Pamięć komunikuje się z układem graficznym przez szynę o 64-bitowej szerokości. Nie liczmy zatem na demona wydajności.

Układ graficzny i kości pamięci chłodzone są przy pomocy radiatorów.

Gainward PowerPack! Pro/1480 TV-DVI

Taktowanie karty to 351 MHz dla układu graficznego i 251 MHz dla pamięci.

Gainward PowerPack! Pro/1480 TV-DVI taktowanie

Wraz z kartą dostajemy kabel umożliwiający podłączenie telewizora (w tym HDTV) i pełną wersję programu PowerDVD 5.

Gainward PowerPack! Pro/1480 TV-DVI zestaw

Gainward PowerPack! Ultra/1960 TV-DVI

Gainward PowerPack! Ultra/1960 TV-DVI to już produkt znacznie szybszy od opisanego przed chwilą. Serce karty stanowi układ GeForce 6600 GT, współpracujący ze 128 MB pamięci GDDR3. Układ graficzny, mostek HSI i pamięci chłodzone są aktywnie, przez radiator ze zintegrowanym wentylatorem. Laminat karty, jak i blaszka na radiatorze są w czerwonym kolorze – to wyróżnik Gainwarda.

Gainward PowerPack! Ultra/1960 TV-DVI

Na blaszce mocującej umieszczono wyjścia monitorowe D-Sub oraz DVI-I, a także wyjście wideo (S-Video). Taktowanie karty to 501 MHz dla układu graficznego i 450 MHz dla pamięci (900 MHz efektywnie). Jest więc takie samo, jak opisanej wcześniej karty Club 3D z układem GeForce 6600 GT.

Gainward PowerPack! Ultra/1960 TV-DVI taktowanie

Konstrukcja akceleratora jest nieco odmienna od karty referencyjnej. Gainward zastosował tu własnego projektu płytkę drukowaną. W testach wydajności karta Gainwarda wypadła o włos lepiej od produktów innych firm o identycznych parametrach (takie samo taktowanie i takie same timingi pamięci).

Zestaw Gainward PowerPack! Ultra/1960 TV-DVI obejmuje kartę graficzną, kabel Video Out (możliwiający podłączenie odbiorników TV w standardach Composite, S-Video lub HDTV) oraz płytkę ze sterownikami i oprogramowaniem Gainward EXPERTool do podkręcania.

Gainward PowerPack! Ultra/1960 TV-DVI zestaw

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI od poprzedniczki różni się obecnością dwóch wyjść monitorowych DVI zamiast jednego DVI i jednego D-Sub, a także obecnością wejścia wideo (za przetwarzanie sygnału wideo odpowiada układ Philips SAA7115HL). Sama karta poza tym prezentuje się bardzo podobnie do opisanej przed chwilą.

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI

Jej taktowanie także jest identyczne i wynosi 501 MHz dla układu GeForce 6600 i 450 MHz dla pamięci (efektywnie 900 MHz).

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI taktowanie

Co ciekawe, wydajność tej karty jest identyczna jak innych akceleratorów z układem GeForce 6600 GT 128 MB o taktowaniu 500/450 MHz (GPU/pamięć). Produkt jest zatem wolniejszy o jakieś 0,5% od opisanej wcześniej karty PowerPack! Ultra/1960 TV-DVI. Dla pewności pomiary wydajności powtórzyliśmy parokrotnie i za każdym razem uzyskiwaliśmy takie rezultaty. Taktowanie obu kart jest identyczne, timingi pamięci także, a jednak o 0,5% różnią się one wydajnością. Chociaż tak minimalnej różnicy wydajności nie da się odczuć, to można ją wychwycić przy pomocy precyzyjnych benchmarków.

W pudełku, prócz karty, znaleźliśmy kabel VIVO, dwie przejściówki z DVI na D-Sub oraz płyty ze sterownikami i programami PowerDVD 5 oraz muvee autoProducer (ten ostatni to narzędzie do obróbki filmów wideo na komputerze).

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI zestaw

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI Golden Sample

Ostatnia karta Gainwarda, jaką zaprezentujemy w naszym artykule, to model o niezwykle długiej nazwie: Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI Golden Sample (Gainward zawsze chętnie wymyślał przydługie nazwy dla swych akceleratorów). Produkt wyglądem przypomina opisany przed chwilą, jednak przyrostek "Golden Sample" zdradza już jego przewagę – został przez producenta podkręcony.

Sama karta wygląda podobnie jak dwie poprzednie. Jest czerwonego koloru, a układ graficzny, mostek HSI i kości pamięci chłodzone są przez nieduży radiator z wentylatorem.

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI Golden Sample

Wspomnieliśmy, że karty o oznaczeniu "Golden Sample" taktowane są wyższymi zegarami, niż karty bez tego przyrostka (lub akceleratory innych producentów o taktowaniu zgodnym z kartami referencyjnymi). I rzeczywiście, PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI Golden Sample to karta podkręcona. Układ graficzny pracuje w trybie 3D z częstotliwością 540 MHz (zamiast 500 MHz). Pamięci taktowane są zegarem 526 MHz (zamiast 450 MHz).

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI Golden Sample taktowanie

Wyższe taktowanie wpłynie oczywiście na lepsze osiągi karty. Szczegółowe wyniki znajdziecie w tabelce porównawczej kart lub wykresach w dalszej części artykułu.

Zestaw Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI Golden Sample obejmuje te same elementy co wersja bez przyrostka "Golden Sample", a więc kartę graficzną, płytki z programami PowerDVD i muvee autoProducer, kabel VIVO i dwie przejściówki z DVI na D-Sub.

Gainward PowerPack! Ultra/1960 XP VIVO-DVI-DVI Golden Sample zestaw

13