Myszki, klawiatury
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Wtorek, 1 listopada 2005, 11:36
Logitech coraz łakomiej spogląda na graczy. Wielu z nich gry komputerowe traktuje jak sport – trenują codziennie godzinami i organizują turnieje, na które zjeżdżają się tysiące kibiców. Imprezy sponsorują znane firmy, a zwycięzcy turniejów zgarniają wygrane idące w dziesiątki tysięcy dolarów. Nie dziwne więc, że gracze, by poprawić swoje osiągnięcia, sporo inwestują w sprzęt komputerowy – tak by ten sprawował się możliwie najlepiej w elektronicznych rozgrywkach. Producenci sprzętu zarabiają na graczach coraz więcej pieniędzy. I chociaż oferta profesjonalych myszy dla graczy jest już bardzo bogata, to jeszcze mało kto oferuje przeznaczone im klawiatury. Jedną z nielicznych jest nowy model Logitecha – klawiatura o oznaczeniu G15. Znacznie większa od typowych klawiatur, wyposażona w ekran LCD, podświetlane klawisze i dodatkowych 18 przycisków, którym można przypisać do 54 skrótów klawiaturowych i makrokomend.

Pierwsze spojrzenie

Logitech G15 to kolejny członek nowej rodziny produktów Logitecha nazywanej "serią G" (G-Series). G – od Gaming. Pierwszym produktem serii była – zapewne ku zaskoczeniu niektórych – mysz MX518, którą Logitech nieformalnie nazywa G3. Kolejne urządzenia to myszy Logitech G7 i G5. Teraz do wypasionych myszek dołącza wypasiona klawiatura.

Logitech G15

Produkt sprzedawany jest w wielkim, podłużnym pudle. Nie dziwią więc większe od typowych gabaryty klawiatury G15.

Logitech G15

Urządzenie ma ponad 54 cm szerokości, czyli o 10 cm więcej niż typowa klawiatura za 20 złotych i 26 cm głębokości, wliczając podpórkę pod nadgarstki (nie ma jej na zdjęciu powyżej). G15 to klawiatura przewodowa – z komputerem łączy się ją przy pomocy interfejsu USB – kabel ma 1,8 m długości. Klawiatura ma futurystyczny kształt, a cała wykonana jest w czarno-srebrnej tonacji kolorystycznej. Innych kolorów brak – wszak to sprzęt dla elektronicznych morderców, a nie dziewczynek w różowych sukienkach.

Logitech G15

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to nieduży ekran LCD umieszczony w górnej części klawiatury. Ekran schowano w niewielkiej pokrywie, którą można odchylać wedle upodobań, a na czas transportu klawiatury zamknąć całkowicie. Pod pokrywą schowane są dodatkowe przyciski multimedialne (odtwarzaj, stop, pauza, następny utwór, poprzedni utwór).

Po lewej stronie klawiatury umieszczono 18 programowalnych przycisków (oznaczonych G1 do G18), zgrupowanych w trzy bloki po sześć klawiszy. Każdemu przyciskowi przypisać można dowolną kombinację klawiszy, a nawet całe "kombosy" (makra). Ale o tym za chwilę.

Nad przyciskami G umieszczono trzy przyciski oznaczone symbolami M1, M2 i M3, a zaraz obok – przycisk MR. Przyciski M1..M3 odpowiadają za tryb pracy klawiszy G. Wciśnięcie przycisku M1 powoduje podświetlenie go, a klawisze G pracują w trybie nr 1. Wciśnięcie przycisku M2 powoduje przejście w tryb nr 2. Łącznie zatem przyciski programowalne G mogą pracować w trzech trybach, dając w sumie 54 różne kombinacje. Przycisk MR (Macro Record) umożliwia nagrywanie własnych makrokomend i przypisywanie ich do przycisków G podczas rozgrywki.

Logitech G15 ma standardowy układ klawiszy z Enterem pojedynczej wysokości. Tym razem Logitech nie kombinował z powiększeniem klawisza Del. Wbrew panującej ostatnio modzie na klawiatury "notebookowe" o niskim skoku klawiszy, G15 ma tradycyjne, wysokie guziki o dużym skoku. Chociaż teksty pisze się nam lepiej na klawiaturach "notebookowych" (naszym ideałem jest diNovo), to wysokie przyciski w klawiaturze dla graczy są raczej dobrym pomysłem. Nie będziemy mieć wątpliwości, czy klawisz został wciśnięty, czy też nie.

Logitech G15

Ukłonem w kierunku graczy jest przełącznik przestawiający klawiaturę między trybami "praca biurowa" a "gry". Ten drugi tryb powoduje wyłączenie przycisków "Windows" i "Prawy przycisk myszy", umieszczonych między klawiszami Ctrl i Alt. Przypadkowe naciśnięcie tych przycisków podczas gry najczęściej powoduje wyjście z gry do pulpitu Windows. Gdy zdarzy się nam to podczas wymiany ognia w Counter-Strike'u... biada naszemu komputerowi. Niektórzy gracze wręcz wydłubywali klawisze "Windows", żeby pozbyć się problemu. Teraz wystarczy na czas grania przestawić przełącznik i po problemie.

Logitech G15

Po prawej stronie klawiatury widoczne są kolejne dwa nietypowe przyciski – jeden powoduje wyłączenie dźwięku (Mute), drugi odpowiada za włączenie/wyłączenie podświetlania klawiszy.

Logitech G15

Wspominaliśmy o podświetlaniu – to kolejna zaleta klawiatury G15 dla bardzo wielu graczy. Klawisze mogą iluminować na niebiesko, z dwoma poziomami siły światła: jaskrawy lub lekko przyciemniony. Podświetlanie można też wyłączyć.

Logitech G15

Podświetlanie na pewno ucieszy tych wszystkich, którzy lubią grać w nocy, po ciemku. Nie zawsze poświata z monitora jest wystarczająca, by podświetlić nam klawiaturę. W przypadku G15 już nigdy więcej nie będziecie mieć trudności ze znalezieniem poszczególnych klawiszy.

Logitech G15 ma też wbudowany dwuportowy hub USB. Dwa gniazda USB umieszczono z tyłu klawiatury.

Logitech G15

Do gniazd można podłączać te urządzenia, które nie pobierają zbyt dużo prądu – myszki, czytniki kart półprzewodnikowych, aparaty cyfrowe, półprzewodnikowe nośniki danych typu flashdrive itp. Wiele urządzeń może jednak nie zadziałać, szczególnie zewnętrzne dyski twarde zasilane z portu USB. Gdy podłączyliśmy nasz 512 MB nośnik X-Micro, pokazał się komunikat o niewystarczającym natężeniu prądu. W takim wypadku nośnik powinniśmy podłączyć bezpośrednio do gniazda USB na płycie głównej.

Logitech G15

Inne sprawdzone przez nas nośniki flash działały na szczęście prawidłowo. Niestety gniazda USB w G15 zgodne są ze standardem USB 1.1, więc jeśli nawet zadziała nam podłączony nośnik danych, to transfery większych ilości będą dość długo trwały. Jeśli nasz nośnik działa w trybie USB 2.0, lepiej go podłączyć do gniazda USB z tyłu komputera.

Inną ciekawostką są specjalne rowki od spodu płyty ułatwiające przeprowadzanie pod klawiaturą kabli, na przykład myszy czy słuchawek. Jako że w trakcie testów korzystaliśmy z bezprzewodowej myszki Logitech G7, nie musieliśmy prowadzić żadnych kabli rowkami.

Logitech G15

Ocena artykułu:
Ocen: 1
Zaloguj się, by móc oceniać
cassius777 (2005.11.01, 11:48)
Ocena: 0

0%
1 smilies/wink.gif
zabieram sie o czytania smilies/thumbup.gif
*Konto usunięte* (2005.11.01, 11:53)
Ocena: 0
pierdolka za 350 zlotych
*Konto usunięte* (2005.11.01, 11:55)
Ocena: 0
Jak by zrobili bezprzewodową w komplecie z laserową myszką to by było coś. Tylko by trzeba zrobić z akmulatorem do tego LCD. Dobrze, że Logitech prypomniał sobie o insercie!
cassius777 (2005.11.01, 11:58)
Ocena: 0

0%
recka OK, kalwiatura jak dla mnie gadzeciarska i tandetna,
genarlnie zgadzam w 100% z podsumowaniem smilies/thumbdown.gif
lukas (2005.11.01, 12:10)
Ocena: 0

0%
Dla mnie to super pomysł smilies/thumbup.gif Druga sprawa, że i tak nigdy tego nie kupię smilies/lol2.gif
Ja wogle nie mam klawiszy windowsowych na klawiaturze, i dobrze smilies/wink.gif
m@rcinpl (2005.11.01, 12:22)
Ocena: 0

0%
Czy gdzieś mozna sprawdzić czy to współpracuje z Asus A8N,bo miałem Logitecha Ultra X Flat i na Msi K8Neo4 komp nie chciał sie uruchomić po podłaczeniu jej przez USB.
Grzybiarz (2005.11.01, 12:23)
Ocena: 0

0%
Jak dla mnie tandeta smilies/thumbdown.gif i do tego ok. 350 zł wołają smilies/lol2.gif
pila (2005.11.01, 12:26)
CYTAT(m@rcinpl @ Nov 1 2005, 12:22) <{POST_SNAPBACK}>
Czy gdzieś mozna sprawdzić czy to współpracuje z Asus A8N,bo miałem Logitecha Ultra X Flat i na Msi K8Neo4 komp nie chciał sie uruchomić po podłaczeniu jej przez USB.

Nie przewiduję żadnych problemów, bo klawiatura jest już sprzedawana w Stanach i nikt nigdzie nie pisał o jakichkolwiek problemach z jakąkolwiek płytą główną. Ale jak będę miał okazję, sprawdzę klawiaturę z A8N-SLI Premium.
PiZzA666 (2005.11.01, 12:28)
Ocena: 0

0%
Fajna klawiatura. Gdyby kosztowała te 260zł....
gregorio (2005.11.01, 12:37)
Ocena: 0

0%
Mi sie podoba. Dla tych co potrzebuja wspaniala rzecz.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane