Podsumowanie
Należy przyznać, że ATI odwaliła kawał dobrej roboty. Chociaż nasi forumowicze narzekali, że flagowy Radeon X1800 XT ma tylko 16 jednostek Pixel Shader, to - jak widać - jest w stanie spuścić niezłe lanie konkurencyjnemu GeForce 7800 GTX. Ten broni się jedynie w grach OpenGL. Terry Makkedon, twórca sterowników Catalyst, podczas konferencji na Ibizie namawiał nas do przetestowania kart w jak największej liczbie gier Direct3D. Terry jest silnie przekonany co do tego, że nowe Radeony w Direct3D nie mają sobie równych.
Nowe Radeony są nie tylko szybsze od konkurencji, ale udostępniają większą paletę funkcji, a ich niezaprzeczalną przewagą jest umiejętność łączenia renderingu HDR z wygładzaniem krawędzi. Konsumentów na pewno ucieszy także fakt, że wszystkie zaprezentowane dzisiaj karty oferują identyczną funkcjonalność, a jedyne, co je różni, to wydajność i cena.
Oczywiście musimy się do kilku kwestii przyczepić. Nie podobają nam się zainstalowane na kartach referencyjnych systemy chłodzenia. Są przede wszystkim głośne. Żadnej z czterech przetestowanych kart nie polecilibyśmy fanom cichych komputerów. No chyba, że od razu wymienią sobie chłodzenie (np. na wodne).
Radeony nadal mają problemy z wydajnością w trybie OpenGL. Gry wykorzystujące to środowisko nadal działają szybciej na konkurencyjnych GeForce'ach.
ATI zapewnia, że w Direct3D jej nowe układy są niepokonane. Chociaż mieliśmy bardzo mało czasu na testy, postaramy się opracować metodykę benchmarkowania w nowych tytułach (przygotowujemy się już do Battlefield 2, Call of Duty, F.E.A.R. i kilku innych) i jak tylko uda nam się jeszcze karty na kilka dni wypożyczyć, uzupełnimy testy w wymienionych grach.
Wreszcie test!! Juhu...
czas się zabrać do lektury
Po edycie:
Łeee.... drugi
Tekst powstał w ekspresowym tempie, w niedzielę miałem kilka godzin na testy X1800 XT, w poniedziałek spędziłem cały dzień w samolocie, a wczoraj testowałem X1800 XL, X1600 XT i X1300 Pro. Tekst pisałem w nocy i dziś do 14:59
kiedy będą dostępne w polsce???
i w jakich cenach przecież oto głównie każdemu chodzi
No to teraz czekamy na obniżki cen