artykuły

RADEON X800 GT - konkurent dla GeForce 6600 GT

92
5 września 2005, 16:50 Paweł Pilarczyk

Sapphire X800GT 256 MB

W naszej redakcji testom poddaliśmy dwie karty graficzne z układami RADEON X800 GT. Pierwszą jest produkt firmy Sapphire, model X800GT 256 MB. Kartę otrzymaliśmy w dość małym pudełku. To wersja zwana "LBOX" lub "Lite" - praktycznie pozbawiona jest dodatkowego oprogramowania (nie licząc sterowników i programu do podkręcania). Dostępna jest jeszcze wersja karty "FBOX" ("Full"). Pakowana jest w nieco większe pudełko (patrz tutaj), a dołączone oprogramowanie obejmuje pełną wersję programu PowerDVD 6 oraz grę Splinter Cell: Pandora Tomorrow. Sugerowana cena karty LBOX to ok. 710 złotych. Wersja FBOX jest o kilkadziesiąt złotych droższa (ok. 760 złotych).

Sapphire RADEON X800 GT

W środku pudełka miejsca nie było zbyt wiele, jednak udało się zmieścić to, co niezbędne: kartę graficzną, płytkę ze sterownikami i komplet kabelków. Sama karta wygląda dość niepozornie, ma niebieski laminat, a układ graficzny chłodzony jest przez mały radiator ze zintegrowanym wentylatorem.

Sapphire RADEON X800 GT

Wiatraczek ma kilka trybów pracy. Domyślnie (w trybie 2D) jest stosunkowo cichy, ale gdy układ się nagrzewa (np. podczas grania), wentylator przyspiesza i zaczyna hałasować. Nie jest bardzo głośny (np. tak jak wentylator na kartach RADEON X850 XT), ale jeśli macie wyciszonego peceta, to na pewno wentylator na karcie Sapphire będzie najgłośniejszym elementem w komputerze. Na pewno miłośnicy ciszy nie będą zadowoleni.

Sapphire RADEON X800 GT

Karta ma 256 MB pamięci GDDR3 w kostkach Samsunga o czasie dostępu 2 ns. Pamięci nie są chłodzone.

Sapphire RADEON X800 GT

Do karty dołączono płytę ze sterownikami i programem Sapphire TRIXX służącym do podkręcania. Zestaw uzupełniają kabelki umożliwiające podłączenie do karty telewizora (także HDTV), a także drugiego monitora z gniazdem D-Sub.

Sapphire RADEON X800 GT

Sapphire TRIXX

Taktowanie karty jest zgodne z zaleceniami ATI i wynosi 475/980 MHz (a precyzyjniej 472,50/985,50 wg PowerStrip czy ATI Tool).

Sapphire RADEON X800 GT taktowanie

Według narzędzi ATI Tool oraz RivaTuner, na karcie Sapphire wykorzystano układ R423.

ATI Tool

RivaTuner

Ciekawiło nas jednak, co tak naprawdę kryje się pod radiatorem chłodzącym układ.

Sapphire RADEON X800 GT

Teraz tylko trzeba wytrzeć rdzeń układu z pasty termoprzewodzącej...

Sapphire RADEON X800 GT

Gdy przyjrzymy się układowi z bliska...

Sapphire RADEON X800 GT

...okazuje się, że mamy do czynienia z procesorem RADEON X800 SE! Jak zapewnie niektórzy z Was pamiętają, o układzie tym krążyły informacje już ponad rok temu (patrz np. tutaj). RADEON X800 SE to 8-potokowa odmiana X800. W rzeczywistości układ wykorzystuje ten sam rdzeń co 16-potokowy RADEON X800, tylko że ma zablokowanych 8 potoków, które nie przeszły testów jakościowych w fabryce. Stąd też oznaczenie kodowe R423.

Radiator chłodzący układ na karcie Sapphire jest dość ciężki. Szkoda, że zintegrowany wentylator tak hałasuje...

Sapphire RADEON X800 GT

Co ciekawe, jeszcze kilka dni temu o opisywanej powyżej karcie można było przeczytać na stronie Sapphire. Obecnie karta została usunięta z listy produktów Sapphire, a jedyny ślad, jaki po niej pozostał, to kopia strony w Google.com. Spróbujemy się skontaktować z firmą Sapphire i zapytamy, co jest przyczyną tej sytuacji.

2