artykuły

Sound Blaster X-Fi - Creative powraca na scenę!

459
24 sierpnia 2005, 14:29 Paweł Pilarczyk

Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS

Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS to produkt przeznaczony dla graczy. Firmowany jest pseudonimem Johnatana Wendela znanego właśnie jako Fatal1ty, najlepszego gracza FPS na świecie. Johnatan współpracuje od jakiegoś czasu z firmą ABIT, a kilka miesięcy temu podjął także współpracę z Creative.

Sound Blaster X-Fi

Zestaw zbliżony jest do X-Fi Platinum ze względu na obecność identycznego panelu. Na karcie powiększono także bufor z 2 MB do 64 MB (kość Micron 48LC32M16A2). Sound Blaster X-FiPamięć ta otrzymała oznaczenie X-RAM, a jej zadaniem jest przyspieszenie wydajności w grach. Specjalnie przygotowane gry będą mogły kopiować potrzebne próbki dźwiękowe do pamięci X-RAM na karcie muzycznej. Podczas rozgrywki odgłosy będą odtwarzane bezpośrednio z pamięci X-RAM. W przypadku braku tej pamięci próbki dźwiękowe muszą być przechowywane w pamięci RAM komputera, a przy przesyłaniu do karty dźwiękowej obciążany jest procesor, co wpływa na spowolnienie gry (zwłaszcza gdy odtwarzanych jest jednocześnie kilkadziesiąt ścieżek dźwiękowych, tzw. głosów).

Jak twierdzi Creative, X-RAM umożliwi odtworzenie jednocześnie znacznie większej liczby głosów (nawet 128) z minimalnym spadkiem wydajności. Na razie znamy tylko dwa tytuły, które korzystają z X-RAM - specjalna wersja gry Unreal Tournament 2004 oraz Battlefield 2. W UT2004 karta Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS pozwala na uzyskanie nawet o 40% wyższej wydajności niż X-Fi XtremeMusic (dane Creative). Niestety sami tego nie możemy na razie sprawdzić, bo specjalna wersja Unreal Tournament 2004 nie jest jeszcze dostępna. Stosowny patch zostanie niedługo udostępniony publicznie.

Sound Blaster X-Fi

Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS z wyglądu przypomina kartę XtremeMusic.

Sound Blaster X-Fi

Zwraca uwagę inna kość pamięci (X-RAM) i niewielkie czarne pudełeczko znajdujące się w prawym górnym rogu karty. Ma ono znaczenie wyłącznie ozdobne. W środku pudełka umieszczone są diody LED. Po instalacji karty w komputerze na jednym z boków pudełka na czerwono rozświetla się logo Fatal1ty.

Sound Blaster X-Fi

Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS ma ten sam zestaw układów odpowiedzialnych za konwersję analogowo-cyfrową i cyfrowo-analogową, co karty XtremeMusic czy Platinum - Cirrus Logic CS4382 (DAC) oraz Wolfson WM8775 (ADC).

Do karty dołączony jest identyczny panel, jak do wersji Platinum. Jedyna różnica to napis "Fatal1ty Edition".

Sound Blaster X-Fi

Zestaw uzupełnia także pilot zdalnego sterowania - także taki sam, jaki dostajemy wraz z kartą Platinum.

Sound Blaster X-Fi

Sugerowana cena karty Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS to 909 złotych.

6