artykuły

AMD Sempron - 64 bity w wersji ekonomicznej

83 11 sierpnia 2005, 09:22 Artur Wyrzykowski
Miło jest poczytać o procesorach, które biją rekordy wydajności we wszystkich testach i zapewniają taką szybkość działania, że przy realizacji niemal dowolnego zadania to komputer czeka na użytkownika, a nie na odwrót. Jednak tak naprawdę znakomitą większość procesorów stanowią te z niższej półki cenowej. No bo kogo stać na procesor za trzy lub cztery tysiące złotych? Znacznie więcej osób może sobie pozwolić na kawałek krzemu za 500 zł. Dziś prezentujemy Wam test jednego z najważniejszych procesorów, jakie pojawiły się w tym roku – 64-bitowego Semprona przeznaczonego dla zwykłego "szaraczka". Sprawdźmy zatem jakie są jego możliwości.

Spis treści

Gdy ponad dwa lata temu firma AMD zapoczątkowała rewolucję w rozwoju architektury procesorów x86, trudno było przewidzieć jak potoczą się losy wprowadzanego rozszerzenia AMD64. Do tej pory bowiem to Intel był firmą, która dyktowała kierunek rozwoju CPU. Tymczasem rozszerzenie wspomnianej architektury do pełnych 64 bitów zapoczątkowane zostało przez znacznie mniejszego rywala, któremu dotychczas dane było jedynie akceptować poczynania giganta. Jednak w czasie tych dwóch lat okazało się, że rynek jest gotów zaakceptować nową funkcjonalność i zwiększoną wydajność nowych układów, które zapewniają pełną zgodność z istniejącymi aplikacjami. Nic więc dziwnego, że pod koniec ubiegłego roku Intel przyswoił rozszerzenie AMD64 i zaczął je stosować w najbardziej wydajnych procesorach pod nieco mylącą nazwą EM64T (Extended Memory 64-bit Technology), zaś w drugim kwartale br. zapowiedział, że rozszerzenie to trafi również do procesorów klasy podstawowej. Nie jest to jednak rewelacją, bowiem firma AMD, bez wielkiego rozgłosu, wprowadziła już na rynek tanie układy 64-bitowe.

Cóż zatem oferuje najnowszy Sempron, wyposażony prawie we wszystko, co najlepsze w ofercie AMD? Nowy układ zbudowany jest na jądrze Palermo i korzysta z tzw. steppingu E procesorów – wersja ta wprowadza kilka istotnych nowości. Najważniejszą z nich jest jednokanałowy kontroler pamięci DDR400 zintegrowany z procesorem, który dzięki usprawnieniom zapewnia nieco mniejsze opóźnienia w dostępie do danych. Dodatkowe modyfikacje kontrolera pozwalają na stosowanie modułów pamięci o różnej konstrukcji jednocześnie (np. jedno- i dwustronne), przy czym nawet przy wykorzystaniu czterech modułów pamięć pracuje z pełną szybkością. Mówi się także, że te nowe kontrolery obsługują również szybsze pamięci (łącznie z DDR500), jednak JEDEC nie zatwierdził do tej pory takiego standardu pamięci, więc AMD nie chwali się tym zbytnio.

Nowe Semprony są wytwarzane w procesie technologicznym 90 nm, wykorzystującym rozwiązanie SOI (Silicon on Insulator) zwiększające szybkość przełączania tranzystorów, a także miedź do połączeń. Układ zawiera 63,5 milionów tranzystorów, które mieszczą się na powierzchni 84 mm2. Napięcie zasilania procesora przy nominalnej częstotliwości pracy 2 GHz wynosi 1,4 V, zaś maksymalny pobór mocy wynosi wg producenta 62 W. Procesor wyposażony jest w rozwiązanie Cool and Quiet, które pozwala na ograniczenie wydzielanego ciepła i hałasu poprzez redukcję częstotliwości pracy procesora (nawet do 800 MHz) i zmniejszenie napięcia zasilającego do 0,8 V. Przy takich warunkach pracy można by pokusić się nawet o pasywne chłodzenie procesora.

Wśród pozostałych zmian wprowadzanych przez 64-bitowego Semprona jest obecności listy rozkazów SSE3. Tym samym Sempron jest najtańszym procesorem zgodnym ze wszystkimi listami rozkazów występującymi w rodzinie procesorów x86. Oczywiście obsługuje również bit NX, używany do ochrony przed wirusami i robakami korzystającymi z błędów przepełnienia bufora.

Testowany przez nas Sempron 3400+ został wyposażony w 256 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Dostępne będą również modele wolniejsze, np. 2600+ pracujący z częstotliwością 1,6 GHz i korzystający ze 128 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu w trybie exclusive (nie powielającym zawartości pamięci podręcznej L1). Ten model będzie również znacznie tańszy od najszybszego – przy zakupach 1000 sztuk cena została ustalona na poziomie 64 USD za sztukę (2600+) oraz 134 USD (model 3400+).

Ważną sprawą jest możliwość odróżnienia procesorów 64-bitowych od ich poprzedników, w których możliwość pracy aplikacji 64-bitowych została zablokowana. W nazwie modelu brakuje czytelnego oznaczenia nowych układów, ale odpowiednia informacja została zawarta w numerze seryjnym układu (tzw. OPN). Jeśli dwa ostatnie znaki to BO lub BX, Sempron należy do nowej serii 64-bitowej.
Strona:
BusteRZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BusteR2005.08.11, 09:26
No i jest fajny test smilies/smile.gif
Dlugo na to czekalem i chyba nie tylko ja ;]

Moze dzieki niemu 64bitowa technologia pojdzie mocniej do przodu?
*Konto usunięte*2005.08.11, 09:47
Super smilies/bigsmile.gif ciekawe jak z o/c szczególnie na K8NS smilies/smile.gif
*Konto usunięte*2005.08.11, 09:52
Niestety o ile procek 64 bitowy z 32 bitowym windowsem do gier się nadaje.
To już z 64 bitowym windowsem jeszcze nie.

Naprzykład Splinter Cell Chaost Theory nie chce działać na 64 bitowym windowsie.
Wywala komunikat, że nie jest przystosowany.

Do póki nie wyjdą odpowiednie patche to nie jest to platforma do gier.
Mówię oczywiście o 64bit procek plus 64bit system.
severallZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
severall2005.08.11, 09:54
wszystko łądnie i pięknie ale za 500 to sie nie opłaca..
szczególnie ze procek jest jednak troszke słabszy niz Athlon 64 smilies/szczerbaty.gif
DżaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dża2005.08.11, 10:11
Ależ z ranca zaatakowali z tym artykułem smilies/bigsmile.gif
Zabieram sie do czytania smilies/smile.gif
BusteRZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BusteR2005.08.11, 10:14
Mam takie ... pytanie

czy duzym trudem byloby stworzenie jednego wykresu z usrednionym wynikiem wszystkich testow? Jest to w jakis sposob reprezentatywny wykres, chociaz nie pokazujacy szczegolow.

Moze??

Pozdrawiam
pAq2005.08.11, 10:18
napisane jest że zastosowano dwie kości po 512mb bo płyta wykrywa połowę i żeby było tak jak w poprzednich testach z 512mb ram to użyto 1gb ram.. a na screenie z właściwości "mojego komputera" widać 1gb smilies/scratchhead.gif chyba że coś źle przeczytałem?
cyriakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cyriak2005.08.11, 10:26
może jakiekolwiek porównanie do celrona 64 (który jak zauważa autor jest bezpośrednim konkurentem)

poza tym dobór testów koncentrujący sie na syntetykach? ... jakoś bez pomysłu ten test... możnaby kilka testów na lepszej grafice - płyty z pcie na s754 są bez problemu dostępne... a można by było z grubsza porównać do wydajności w grach systemu na s939 ...

poza tym trzymacie stałą platformę testową tylko od strony sprzętu - różne wersje oprogramowania i tak wpłyna na wyniki - miarodajne testy można zrobić tylko testującprocesory w identycznych warunkach... dla tego nie widzę powodu dla którego nie porównano wydajności do porównywalnych celronów, athlona na s939, czy też bartona 3200+ na soc A (dla ludzi którzy dalej się wachają czy zmienić sprzęt na nową platformę.....

to tak po rzucie okiem ...


co do podtytułu semprom 2800+64 box już kosztuje 285 pln smilies/wink.gif
*Konto usunięte*2005.08.11, 10:29
pfu, ten semp 3400+ to nic szczególnego...

myślałem troche nad kupnem własnie tego cpu, tak za rok smilies/tongue.gif, ale patrząc na testy dochodze do wniosku, że taniej i wydajniej bedzie wpakować do mojej obecnej płyty nordwooda 3ghz, który niestety nie bedzie miał wsparcia dla 64bitów, ale za to w 32 bit systemie rozwali tego sempa na łopatki...
*Konto usunięte*2005.08.11, 11:07
CYTAT(BusteR @ Aug 11 2005, 09:14)
czy duzym trudem byloby stworzenie jednego wykresu z usrednionym wynikiem wszystkich testow? Jest to w jakis sposob reprezentatywny wykres, chociaz nie pokazujacy szczegolow.

Hmm... Wyciąganie średniej ze wszystkich wyników będzie trochę niesprawiedliwe. Niektóre wyniki mają jakieś wartości ułamkowe, inne to tysiące. Te ułamki nie odgrywałyby przy nich żadnej roli. Więc należałoby przyjąć jakąś platformę odniesienia i wszystko porównać do niej, a potem dopiero wyciągnąć średnią, taki wskaźnik "PCLabMark" smilies/bigsmile.gif. Pewnie da się zrobić, ale nie tak od ręki smilies/smile.gif
Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.
1