artykuły

Creative GigaWorks S750 kontra Logitech Z-5500 Digital - pojedynek komputerowych zestawów głośnikowych z wyższej półki

5.1 Logitecha kontra 7.1 Creative'a

122 20 lipca 2005, 02:24 Paweł Pilarczyk

Logitech Z-5500 Digital

Logitech Z-5500 Digital to następca popularnego zestawu Logitech Z-680. Poprawiono właściwie wszystkie elementy, od satelitek, przez subwoofer, aż po panel sterujący.

Logitech Z-5500 Digital

Logitech Z-5500 Digital to wciaż zestaw typu 5.1 - składa się z pięciu kolumienek satelitarnych i silnego subwoofera. Kolumienki są jednodrożne - wyposażono je w pojedynczy głośnik. Brak jest oddzielnego głośnika wysokotonowego, obecnego w satelitkach dostępnych w zestawie Creative GigaWorks S750. Z-5500 Digital ma natomiast wbudowany sprzętowy dekoder dźwięku w formacie Dolby Digital i DTS (także DTS 24/96).

Logitech Z-5500 Digital

Poszczególne elementy zestawu Logitecha od razu zwracają na siebie uwagę. Moim zdaniem wyglądają znacznie ładniej, niż odpowiadające im elementy zestawu Creative. Ale sami już musicie ocenić, czy zgodzicie się z moim zdaniem (wszak o gustach się nie dyskutuje).

Zacznijmy od satelitek. W skład kompletu wchodzą cztery kolumienki "narożne" (prawa przednia, lewa przednia, prawa boczna i lewa boczna) i kolumienka centralna. Wszystkie satelitki są wentylowane otworem bas-refleksu z tyłu obudowy. Ich obudowę wykonano z grubego plastiku. Z przodu, za maskownicą, schowany jest elegancki 7,5-centymetrowy głośnik wyposażony w aluminiowy korektor fazy. Jego zadaniem jest poprawienie charakterystyki fazowej promieniowania dźwięku. Korektor fazy przymocowany jest na stałe do magnesu głośnika i nie porusza się wraz z membraną.

Logitech Z-5500 Digital Logitech Z-5500 Digital

Z tyłu satelitki widoczny jest otwór bas-refleksu. Zwraca uwagę także to, że kabel jest przyłączony do satelitek na stałe - nie ma możliwości jego odłączenia. Jak się jednak dowiedzieliśmy od firmy Logitech, zestaw dostarczony do naszego laboratorium całkiem niedawno został wycofany ze sprzedaży. Zastąpiła go nowsza wersja, w której kable można odłączyć od satelitek. Wbudowano w nie taki sam mechanizm zatrzaskowy, jaki jest zastosowany w popularnych kolumnach głośnikowych (a także w zestawie GigaWorks S750 czy MegaWorks THX 5.1 550). Głośniki Logitech Z-5500 Digital dostępne w sklepach mają już odłączane kabelki. Jeśli traficie na kabel przymocowany na stałe, widocznie macie pecha. Na wszelki wypadek upewnijcie się u sprzedawcy, czy ma w ofercie nową wersję głośników, czy może próbuje się pozbyć starej wersji, która zalega mu od dwóch miesięcy na magazynie.

Logitech Z-5500 Digital

Każda satelitka jest oznaczona, tak że nie ma możliwości ich pomylenia. Długość kabli satelitek przednich (w tym centralnej) to 4 metry, długość kabli satelitek bocznych to 7 metrów. Kable zakończone są wtyczkami typu cinch, każda w innym kolorze. Podłącza się je do odpowiednich gniazd z tyłu subwoofera. Jeśli tylko nie mamy problemów z odróżnieniem kolorów, nie będzie możliwości, byśmy podłączyli kolumienki nieprawidłowo.

Logitech Z-5500 Digital
Satelitka prawa przednia ma kabel zakończony wtyczką czerwoną

Do satelitek na stałe przymocowane są podstawki. Na szczęście można je przekręcić tak, że głośniczki można przymocować także do ściany.

Logitech Z-5500 Digital

Kolejny element zestawu Logitech Z-5500 Digital to naprawdę potężny subwoofer. Jego konstrukcja jest nieco odmienna od tej, jaką widzieliśmy w głośniku niskotonowym z zestawu Creative. Tym razem głośnik umieszczo z przodu subwoofera. Aby ochronić go przed uszkodzeniami, schowano go za metalową siatką. Średnica głośnika to 25 cm - o 5 cm więcej niż u Creative.

Logitech Z-5500 Digital

Na lewej ściance subwoofera umieszczono duży otwór bas-refleksu. Z tyłu znajduje się komplet gniazd oraz radiator chłodzący wbudowany wzmacniacz. Jak wspominaliśmy przed chwilą, każde z gniazd służących do podłączenia satelitek oznaczone jest innym kolorem. Ułatwia to właściwe podłączenie odpowiednich kolumienek. Na tylnej ściance subwoofera widzimy także 15-pinowe złącze służące do przyłączania panelu sterującego. Jest też włącznik zasilania.

Logitech Z-5500 Digital

Pracą zestawu steruje panel o nazwie Digital SoundTouch Control Center. Prezentuje się bardzo elegancko. Na jego przedniej ściance umieszczono pięć przycisków sterujących, masywną gałkę zmiany głośności (służy także do poruszania się po opcjach), podświetlany na niebiesko wyświetlacz LCD i przycisk Power. Gdy głośniki są wyłączone, ten ostatni podświetlany jest na czerwono. Po włączeniu zestawu rozbłyska niebieską poświatą, tak samo jak ekran LCD.

Logitech Z-5500 Digital

Z boku panelu znajduje się gniazdo słuchawkowe oraz wejście liniowe, do którego możemy podłączyć np. odtwarzacz MP3.

Logitech Z-5500 Digital

Na tylnej ściance umieszczono trzy gniazda typu mini-jack, do podłączenia 6-kanałowej karty dźwiękowej. Każde z gniazd może także pracować niezależnie od siebie, tak więc zamiast podłączać jedno 6-kanałowe źródło dźwięku, możemy na głośniki przekierować sygnał z trzech stereofonicznych urządzeń (np. komputer, odtwarzacz MP3, odtwarzacz DVD).

Logitech Z-5500 Digital

SoundTouch ma także wbudowane wejścia cyfrowe dźwięku S/PDIF: elektryczne współosiowe typu RCA (gniazdo cinch) oraz optyczne TOSlink. Zupełnie po prawej stronie widoczny jest przełącznik, którym regulujemy pracę trzech analogowych wejść audio: albo jako pojedyncze wejście 6-kanałowe, albo jako trzy niezależne wejścia 2-kanałowe (stereo).

Pracą zestawu można sterować na odległość przy pomocy dołączonego pilota na podczerwień. Pozwala on na łatwe przełączanie się pomiędzy źródłami dźwięku, a także na regulację natężenia dźwięku dla subwoofera, głośnika centralnego i głośników tylnych.

Logitech Z-5500 Digital

W skład zestawu wchodzi także analogowy kabel audio, zakończony z obu stron trzema wtyczkami mini-jack - dla pary głośników przednich, pary tylnych oraz subwoofera i głośnika centralnego. Wtyczki są kolorowe (zielona - głośniki przednie, czarna - głośniki boczne, pomarańczowa - subwoofer/głośnik centralny), więc jeśli mamy pokolorowane gniazdka w karcie dźwiękowej (lub na płycie głównej), nie będzie problemów z rozróżnieniem, gdzie należy wetknąć którą wtyczkę.

Logitech Z-5500 Digital

Według Logitecha, moc znamionowa zestawu Z-5500 Digital to 505 watów RMS, z czego 317 watów przypada na satelitki (przednie i tylnie mają po 62 W mocy, centralna ma 69 watów RMS), a pozostałe 188 watów przypada na subwoofer. Głośniki przenoszą pasmo częstotliwości od 33 Hz do 20 kHz przy odstępie sygnału od szumu na poziomie powyżej 93,5 dB.

4