artykuły

Creative GigaWorks S750 kontra Logitech Z-5500 Digital - pojedynek komputerowych zestawów głośnikowych z wyższej półki

5.1 Logitecha kontra 7.1 Creative'a

122 20 lipca 2005, 02:24 Paweł Pilarczyk

Creative GigaWorks S750

Creative GigaWorks S750 to zestaw głośnikowy typu 7.1. Składa się z siedmiu kolumienek i subwoofera. W skład zestawu wchodzi panel sterujący (Audio Pod) i pilot zdalnego sterowania, działający na podczerwień.

Creative GigaWorks S750

Creative GigaWorks S750

Każda z kolumienek ma konstrukcję dwudrożną. Wyposażona jest w dwa głośniki: średniotonowy o 7,5-centymetrowej, polipropylenowej membranie oraz wysokotonowy (2,5 cm) z tytanową kopułką. Głośnik wysokotonowy (potocznie gwizdek lub tweeter) to pierwsza nowość, która odróżnia zestaw GigaWorks od MegaWorks. W tym ostatnim satelitki wyposażone były wyłącznie w jeden głośnik średnio-wysokotonowy, który musiał reprodukować bardzo szerokie spektrum dźwięków (od około 150 Hz do 20 kHz). Głośnik wysokotonowy ma zapewnić kolumienkom z zestawu GigaWorks możliwość wierniejszej reprodukcji dźwięków o wysokiej częstotliwości. Tytanowa kopułka jest bardzo szybka (szybsza od popularnie stosowanej w gwizdkach kopułki jedwabnej). Jak zapewnia Creative, umożliwia wierną reprodukcję dźwięków o częstotliwościach dochodzących nawet do 40 kHz! Firma nawet nazywa głośnik wysokotonowy zastosowany w satelitkach GigaWorks "Super Tweeterem", żeby odróżnić go od "zwykłych" tweeterów.

Chociaż teoretycznie większość ludzi nie słyszy dźwięków o częstotliwości powyżej 20 kHz, to jednak niektórzy o bardzo wyczulonym słuchu mogą poczuć różnicę. Niektóre instrumenty wydają z siebie bardzo wysokie częstotliwości (np. trójkąt emituje nawet fale akustyczne o częstotliwościach dochodzących do 100 kHz!).

Creative GigaWorks S750 Creative GigaWorks S750

Z tyłu głośników umieszczono zatrzaski dla kabli. Standardowo dołączone kable można wymienić bez większych problemów na dłuższe (gdyby zaistniała taka potrzeba).

Satelitki mają ponadto specjalne otwory z tyłu obudowy, umożliwiające powieszenie ich na ścianie.

Creative GigaWorks S750

Do satelitek można dołączyć ponadto małe stojaczki z czterema gumowymi stopkami. Dzięki temu grający głośnik nie będzie przenosił drgań na powierzchnię, na której stoi. Niestety stopki mają tendencję do przyklejania się do śliskich powierzchni i przy próbie podniesienia głośnika (żeby np. wytrzeć pod nim kurz)... stopki odrywają się od stojaczka. Na szczęście bez problemu można je potem zamocować z powrotem - wystarczy je tylko wetknąć w otwory w stojaku.

Creative GigaWorks S750

Od firmy Creative dostaliśmy ponadto rozebraną satelitkę z zestawu GigaWorks S750 - tak, byśmy mogli zobaczyć, jak jest zbudowana. Wnętrze wypełnione jest syntetyczną watą (którą usunęliśmy na potrzeby zdjęcia), mającą wytłumić drgania wewnątrz kolumny. Głośnik średniotonowy napędzany jest przez silny magnes. Wewnątrz kolumienki znajduje się także zwrotnica odpowiedzialna za separację sygnału dźwiękowego dla obu wbudowanych głośników (część wysoka pasma dla głośnika wysokotonowego, reszta dla głośnika średniotonowego). Zwrotnicę wykonano z użyciem wysokiej jakości cewek i kondensatorów specjalnie zaprojektowanych do audio.

Creative GigaWorks S750

Zwraca uwagę subwoofer dołączony do zestawu Creative. Na pierwszy rzut oka przypomina ten wchodzący w skład kompletu MegaWorks, tyle że jest trochę większy. Jego wymiary to 315×315×315 mm. Zbudowano go z płyty MDF. Wewnątrz schowano duży głośnik o średnicy 20 cm skierowany ku podłodze. Subwoofer ma też wbudowany 8-kanałowy wzmacniacz wykonany z wykorzystaniem technologii BASH (Bridged Amplifier Switching Hybrid) zapewniającej wysoką efektywność akustyczną przy jednocześnie niskiej emisji ciepła. Bardzo niska wcale nie jest, bo wzmacniacz chłodzony jest przez spory radiator.

Creative GigaWorks S750

Creative GigaWorks S750

Z tyłu subwoofera umieszczono komplet gniazdek umożliwiających podłączenie satelitek, źródła dźwięku oraz modułu sterującego.

Creative GigaWorks S750

Ważnym elementem zestawu jest panel sterujący, podłączany do subwoofera. Z jego poziomu możemy regulować głośność globalną, a także głośność poszczególnych głośników: przednich, bocznych, tylnych, centralnego czy niskotonowego. Możemy także regulować natężenie basów i sopranów. Panel umożliwia też takie zmiksowanie wejściowego sygnału 5.1 lub 6.1, aby był on odtwarzany w standardzie 7.1 - na wszystkich ośmiu głośnikach.

Na przedniej ściance panelu umieszczono wskaźnik głośności, zbudowany z siedmiu zielonych diod LED. Choć takie wskazanie jest mało precyzyjne, na ogół głośność oceniać będziemy na słuch, a nie przy pomocy świecących diod.

Creative GigaWorks S750

Po prawej stronie znajduje się też złącze M-PORT. To gniazdo USB, do którego można wetknąć odtwarzacz MP3 zgodny ze standardem M-PORT, np. MuVo NX. W ten sposób możemy bezpośrednio odtwarzać muzykę MP3 na głośnikach.

Obok złącza M-PORT znajdują się dwa gniazda typu mini-jack: wejście liniowe (można tu podłączyć dowolny odtwarzacz MP3, discman itp.), a także gniazdo słuchawkowe.

Choć panel sterujący Creative jest wykonany solidnie, to jednak ma trochę tandetny wygląd. Szkoda, bo Creative potrafi zrobić ładny zewnętrzny panel, jak na przykład ten dołączany do kart Sound Blaster Audigy 2 Platinum eX.

Zestawem GigaWorks S750 można sterować na odległość przy pomocy dołączonego pilota na podczerwień.

Creative GigaWorks S750

W skład zestawu GigaWorks S750 wchodzi komplet niezbędnych kabelków, umożliwiających podłączenie satelitek do subwoofera, a także samego subwoofera do karty dźwiękowej. Kable dla głośników przednich i środkowego mają 3 metry długości. Kable dla głośników bocznych mają 5 metrów, a tylnych - 7 metrów.

Creative GigaWorks S750

Kabelki do łączenia satelitek z subwooferem zakończone są wtyczkami typu cinch. Wszystkie wtyczki są czarnego koloru, dlatego łatwo się pogubić, która wtyczka przynależy do której satelitki. Na szczęście z pomocą przychodzi komplet naklejek, którymi warto okleić wtyczki. Naklejki oznaczone są w czytelny sposób, skrótami typu R (Right), SL (Side Left), C (Center) itp.

Creative GigaWorks S750

Creative ocenia moc znamionową zestawu GigaWorks S750 na 700 watów (RMS). Każda satelitka cechuje się mocą 70 watów, a subwoofer - 210 watów. Zestaw umożliwia reprodukcję pasma od 25 Hz aż do 40 kHz przy odległości sygnału od szumu na poziomie 99 dB.

3