artykuły

Zalman TNN 500AF - całkowicie pasywne rozwiązanie chłodzące

74 18 maja 2005, 11:18 Tomek Surmacz
Są na świecie przedmioty, które można ochrzcić mianem „ekskluzywnych”. Wykonane są z doskonałą precyzją i z najlepszych materiałów. Wysiłek projektantów włożony w ich stworzenie obdarza je niemal własną duszą. Budzą zachwyt, pożądanie i jednocześnie mają w sobie to „coś”. Nazwy takie jak Ferrari, Bentley, Cartier czy Chopard bez wątpienia budzą dreszczyk emocji wśród miłośników samochodów czy też miłośniczek biżuterii. Patrząc na rynek komputerów, trudno w nim znaleźć coś z „ekskluzywności”. Towar produkowany jest masowo – owszem są produkty wysokiej jakości... ale to tylko „wysoka jakość”, nic więcej. Widać doskonałą technologię i precyzję, jednak nie widać pasji tworzenia. Z jednym wyjątkiem. Jest nim obudowa Zalman TNN 500AF. Być może porównanie do powyższych marek jest nieco na wyrost, jednak obudowa ta z pewnością jest wyjątkowa, chociażby dlatego, że jako pierwsza pozwala na zbudowanie całkowicie bezgłośnego komputera. O jej ekskluzywności niech świadczy fakt, że kosztuje prawie 6 tysięcy złotych!

Spis treści

Już pierwsze pecety, które pojawiły się na rynku 25 lat temu, wyposażone były w wentylator. Co prawda tylko jeden, chłodzący niespełna 65-watowy zasilacz, ale jego praca była całkiem słyszalna. Przez następne dziesięć lat ten jeden wentylatorek był wystarczający. Wraz z pojawieniem się procesorów Intel 80486 zaczęto stosować dodatkowy wentylator na CPU. Były to raczej „symboliczne” jednostki, ponieważ te procesory radziły sobie doskonale z samym radiatorem. Niemniej, niektóre firmy chętnie je stosowały. Wraz z postępem technologicznym i pierwszymi procesorami Pentium wentylatorki stały się bardziej powszechne, a wraz z pojawieniem się mocniejszych kart graficznych (typu NVIDIA RIVA TNT2) znalazły kolejne zastosowanie. Potem sprawy wentylacji ruszyły już lawinowo. Coraz większe śmigła na procesorach, coraz szybsze na kartach graficznych, pojawiły się też na chipsetach płyt głównych. Dziś wnętrze peceta rozgrzewa się tak bardzo, że niekiedy wentylator w zasilaczu okazuje się niewystarczający do zapewnienia odpowiedniego przepływu przez obudowę. Problem łatwo rozwiązać, musimy tylko dołożyć kolejny wentylatorek odpowiedzialny za przewietrzanie wnętrza. Tym sposobem współczesne komputery mogą mieć nawet sześć wentylatorów, przekrzykujących się wzajemnie. A każdy z nich jest kilka razy głośniejszy od swego praprzodka obecnego w pierwszych maszynach IBM.

Z uwagi na rosnące wymagania użytkowników, wyciszanie pecetów stało się ostatnio bardzo popularne. Można nabyć zupełnie niesłyszalne zasilacze, ciche coolery na procesory, pasywne radiatory na karty graficzne. Nie można jednak całkowicie wyeliminować wentylatorów, ponieważ z wnętrza peceta zrobi się sauna. Ciepło musi być wyrzucone poza obudowę, a do tego trzeba wentylatorów.

Firma Zalman, dobrze znana z produkcji cichych, wysokiej jakości coolerów i radiatorów postanowiła stworzyć kompleksowe rozwiązanie, które zagwarantuje zupełnie bezgłośną pracę współczesnego peceta. Rozwiązanie, które wymagało zupełnie nowego podejścia do spraw chłodzenia komputerów i jednocześnie sporo odwagi oraz determinacji przy projektowaniu. Przedstawiamy Wam najdroższą i najbardziej ekskluzywną obudowę na świecie – model TNN 500AF.

Opakowanie w jakim podróżuje Zalman TNN 500AF, ma wielkość około 4-5 standardowych pudeł, w jakich sprzedawane są popularne obudowy typu Midi Tower. Pudło jest wręcz olbrzymie. Waga jest stosowna do rozmiarów, całość waży blisko 36 kg. Zdecydowanie jest co wnosić po schodach.
[kliknij na zdjęcia, aby powiększyć]

Wewnątrz kartonu znajduje się obudowa w twardych, ochronnych, styropianowych formach oraz pudełko z akcesoriami. Akcesoria omówimy przy instalacji zestawu testowego, a narazie skupimy się na tym co najważniejsze, czyli samej obudowie. Po kilku minutach walki z ponad 30-kilogramową paczką, naszym oczom ukazuje się TNN 500AF w pełnej okazałości.

Obudowa wykonana jest w całości z aluminium. Każdy elemenent jest anodyzowany na czarno. Przednie drzwiczki są bardzo solidne i mają grubość 4 mm. W 2/3 ich wysokości znajduje się małe okienko, umożliwiające komunikację peceta z pilotem. Obudowa wyposażona jest w system zdalnego sterowania, który omówimy w dalszej części recenzji.

Strona:
patrykoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
patryko2005.05.18, 11:49
Cena wyższa niż cena zestawu Prometeia Mach II GT + obudowa Lian Li... wybór przynajmniej dla mnie jest prosty smilies/szczerbaty.gif Niemniej ten Zalmanik to smakowity kąsek dla jakiegoś bogatego audiofila smilies/Up_to_something.gif
piotrZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
piotr2005.05.18, 12:03
osobiście chciałbym mieć coś takiego w domu - mógłbym wreszcie siedzieć w nocy przy pracy w całkowitej ciszy (no prawie - klawiatury jeszcze nie wyciszono smilies/wink.gif ) i w przeciwieństwie do wody i innych wynalazków (N2O) bardzo łatwa w montażu i utrzymaniu. niestety - cena szybko studzi mój zapał. kosztuje tyle co niezły rower smilies/wink.gif
*Konto usunięte*2005.05.18, 12:16
Rower toż za tyle to ja chce samochód kupić smilies/szczerbaty.gif
Ale wracając do tematu obudowa kozak pod względem konstrukcyjnym, ale mi jakoś z wyglądu się nie podoba ale to tylko moje zdanie
VendeurZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vendeur2005.05.18, 12:35
CYTAT(piotr @ May 18 2005, 12:03)
klawiatury jeszcze nie wyciszono smilies/wink.gif )


Są gumowe lub laserowe (rzucany promieć lasera jako klawiatura) klawiatury...
VendeurZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vendeur2005.05.18, 12:38
Na stronie nr 2 macie błąd... 2 takie same fotki.
SzprychuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szprychu2005.05.18, 12:41
Wszystko pięknie oprócz ceny, co do HDD to dobre było by PuRAM smilies/wink.gif.
krzychdZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
krzychd2005.05.18, 12:52
Fajna Recka, przeczytana od deski do deski.

A swoją droga jaki cichy wentylatorek polecacie mi do obudowy na przód??
1084Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
10842005.05.18, 13:09
Fajna ale droga troche.
Jesli daloby sie dostac rurki heatpipe luzem, to mozna by taka obudowe zrobic w domu smilies/krzywy.gif
wozioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wozio2005.05.18, 13:22
Witam!

Sa tez inne rozwiazania tego typu, tansze. Taka obudowa idealnie nadaje sie do umieszczenia pcta w "salonie" do obslugi audio-video. Tyle ze ta zalmana jest za duza i za brzydka smilies/smile.gif.

Popatrzcie na to:

http://www.mcubed-tech.com/eng/hfx.htm

Wedle tamtego cenika wychodzi ponad dwa razy taniej.

Pozdrawiam
Piotr Wozniak
FlashManZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
FlashMan2005.05.18, 13:29
Ja Cię kręcę!! smilies/shocked.gif smilies/shocked.gif Niesamowita obudowa smilies/bigsmile.gif Niesamowita jakość, niesamowita cena smilies/bigsmile.gif I niesamowity artykuł smilies/wink.gif

Gratulacje dla autora i pomysłu dla Zalmana smilies/thumbup.gif Zdjęcia prezentujące obudowe są super smilies/bigsmile.gifNo, teraz mogę wracać do pracy w dobrym humorze po przezytaniu artykułu od deski do deski smilies/smile.gif
Zaloguj się, by móc komentować
1