artykuły

Zalman TNN 500AF - całkowicie pasywne rozwiązanie chłodzące

74 18 maja 2005, 11:18 Tomek Surmacz

Składamy peceta - instalacja bloków chłodzących

Kolejnym etapem jest instalacja bloczku chłodzącego chipset.W imię kompatybilności i zmniejszenia ryzyka uszkodzenia płyty przez niedoświadczonych użytkowników, bloczek przykleja się do istniejącego radiatora. Niestety, nie gwaranuje to pożądanej wydajności, ponieważ blok odbiera ciepło z badzo ograniczonej powierzchni i na dodatek oddalonej nieco od źródła ciepła. Dziwne, że firma Zalman nie zdecydowała się na bezpośrednią instalację, tylko na tak marny pół-środek. Jeśli jednak ktoś chciałby zamontować bloczek bezpośrednio na chipsecie, to nie ma problemu, ponieważ w komplecie dostajemy dwustronną taśmę termoprzewodzącą. Wystarczy wtedy zdjąć oryginalny radiator bądź cooler, wyczyścić i odtłuścić chipset i nakleić bezpośrednio blok z ciepłowodem na jego powierzchnię. Niestety instrukcja nic nie wspomina na ten temat, tak więc my również nie będziemy tego robić. Na nasze zapytanie dotyczące tej kwestii, firma Zalman odpowiedziała, że "różne firmy stosują różne systemy montażu radiatorów na chipsety. W przypadku AMD są to wciskane kołeczki, konstrukcje firmy Intel posiadają z kolei haczyki z drutów, zdarza się również, że radiator jest na stałe przymocowany do płyty i nie ma możliwości jego demontażu (chociażby w płytach Intel D875PBZ). Problem pojawiłby się również w przypadku serwisowania takiej płyty - należałoby z powrotem założyć fabryczne chłodzenie, a to już zdecydowanie za dużo zamieszania. Przyklejenie bloczku z boku radiatora oraz zastosowanie od spodu aluminiowego walca (z kompletu "Rear Mount Thermal Blocks") w zupełności wystarcza" . No cóż, sprawdzimy to.

Instalacja chłodzenia chipsetu jest w miarę prosta. Należy przykleić bloczek z ciepłowodem, a następnie jego przeciwny koniec ułożyć w drugim bloczku przytwierdzonym do tylnej scianki obudowy. Bloczek znajdujący się na ściance można dowolnie przesuwać w górę i w dół pod różnymi kątami, więc nie ma problemu z odpowiednim dopasowaniem całości. Następnym krokiem jest instalacja bloku na procesorze.

Proces montażu jest dość prosty. Na początek należy przesmarować procesor pastą termoprzewodzącą. W komplecie mamy 2,5 ml białej, silikonowej pasty. Ma to wystarczyć na wszystkie elementy. Następnie na CPU zakładamy miedziany, pozłacany blok, którego kanały również należy przesmarować pastą. Połowa rurek biegnie do jednego bloku na ściance obudowy, połowa do drugiego. Bloki te mają więcej kanałów i w zależności od ułożenia gniazdka procesora na płycie (czy też GPU na karcie) wykorzystuje się te kanały, które pasują najlepiej. Jeśli wszystko jest ułożone (wszędzie ma być pasta), można zakręcić bloczki i zapinki. Proces ten zajmuje około 20 minut. Zabieramy się teraz za kartę graficzną. Fabryczne chłodzenie wygląda następująco:

Wszystko należy zdjąć i zamocować bloczek dołączony do zestawu. Instalacja elementu nie wymaga żadnych narzędzi, ponieważ śrubki mają szerokie główki i można je zakręcać palcami.Bloczek posiada trzy kanały na ciepłowody. Podobnie jak w przypadku CPU, należy nanieść tam pastę termoprzewodzącą, włożyć rurki oraz przykręcić drugim, aluminiowym bloczkiem. Tak samo należy postąpić z kanałami w większym bloku, który przytwierdzony jest do ścianki obudowy.Do karty mamy również 8 radiatorków na pamięci BGA. Posiadają one od spodu dwustronnie przylepną taśmę termoprzewodzącą. Są to identyczne radiatorki, jakie Zalman dodaje do coolerów VF700, przeznaczonych na karty graficzne.

Brudna robota właściwie jest skończona. Czas na dyski i napędy.

7