Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Michał Szulowski, Czwartek, 30 czerwca 2005, 13:54
ABIT swą renomę zdobył przygotowując płyty główne, które zapewniały możliwość znacznego zwiększenia osiągów komputera poprzez przetaktownie procesora. Firma na szczęście kontynuuje tę chwalebną tradycję, a jednym z nowszych produktów przygotowanych z myślą o entuzjastach overclockingu jest model AX8, zawierający podstawkę Socket 939 pod procesory AMD Athlon 64/FX i korzystający z układu sterującego VIA K8T890. Zastosowanie tego układu określa rodzaj karty graficznej, którą możemy wykorzystać (PCI Express). W naszym teście przedstawiamy, jak ABIT AX8 sprawdza się w praniu.

Najnowsza płyta firmy ABIT nie odbiega możliwościami i wyposażeniem od obecnego standardu. Wykonana jest w znanym i sprawdzonym formacie ATX, włącznie z jego wadami (o czym później). Oprócz złącza dla karty graficznej (PCI Express x16), udostępnia 3 złącza PCI Express x1 oraz dwa PCI 32-bit, 33 MHz. "Południowa" część chipsetu to VIA VT8237, obsługująca zarówno interfejsy równoległy ATA jak i Serial ATA, również w trybie RAID 0/1. Dodatkowo producent zdecydował się umieścić na pokładzie płyty kontroler VIA VT6421L, który pozwala na skorzystanie z trzeciego kanału tradycyjnego ATA oraz z dodatkowych dwóch złącz Serial ATA. W efekcie możliwe jest także tworzenie macierzy 0+1 oraz JBOD. Od razu jednak zwraca uwagę niezbyt logiczne umieszczenie złącz do taśm FDD/HDD. "Na górze" płyty powinny bowiem znajdować się złącza dla taśmy równoległego ATA, natomiast do podłączenia stacji dyskietek powinny być "na dole" płyty, bowiem taka jest typowa konstrukcja obudów ATX, że stacja dyskietek jest poniżej napędów optycznych.

Złącze PCI Express x16 dla karty graficznej wyposażone jest w praktyczną blokadę uniemożliwiającą wysunięcie się karty graficznej z prawidłowej pozycji, choć na szczęście w przypadku złącz PCI Express nie ma to takiego znaczenia jak przy AGP, w którym kontakty umieszczone były w dwóch, zachodzących na siebie rzędach. Warto także zwrócić uwagę na to, że producent przygotował złącze typu molex, do zasilania najbardziej prądożernych kart graficznych. Oczywiście standardowo dla współczesnych konstrukcji płyta zasilana jest w standardzie ATX 2.03, z dwoma wtyczkami zasilającymi - odpowiednio 24- oraz 4-pinowymi.

Typowe dla ABITa jest natomiast udostępnienie 4 złącz dla pamięci DDR, przy czym mogą to być pamięci DDR200 - DDR400. Jednak po obsadzeniu czterech podstawek należy pamiętać o tym, że w przypadku korzystania ze starszych modeli procesorów Athlon 64 częstotliwość pracy zostanie zredukowana do maksymalnie 166 MHz, co odpowiada pamięciom DDR333. Poblem nie występuje jedynie w przypadku nowej wersji układów Athlon 64 - tzw. Stepping E.

W zasadzie nie mamy również zastrzeżeń co do rozmieszczenia poszczególnych komponentów pamięci. Warto natomiast zwrócić uwagę na chłodzenie układu sterującego, a dokładniej mostka północnego. Jest on chłodzony pasywnie, ale... większość powietrza dochodzącego do radiatora jest już znacznie podgrzana przez procesor. Jak na płytę dla overclockera to chyba nie jest to najlepsze rozwiązanie. Co ciekawe, sam radiator chipsetu jest obrócony o 45 stopni względem samego układu, co zapewne zostało zastosowane w celu poprawy przepływu powietrza w obudowie.

Pora uruchomić komputer. O ile wyłączymy pełnoekranowe logo pokazywane w czasie uruchamiania komputera, zobaczymy taki oto ekran. Jak na płytę dla overclockerów nie są to zbyt rozbudowane informacje. Brakuje między innymi informacji o temperaturach, napięciach oraz dokładnych ustawieniach pamięci.

Niestety chipsety VIA z włączonym kontrolerem RAID są konfigurowane przez osobny Setup, którego "ekran POST" pojawia się za każdym razem po restarcie komputera. Co gorsza, za każdym razem przeprowadzany jest pełny test podłączonych urządzeń. Powoduje to, że uruchomienie komputera może się wydłużyć nawet o 1/3. Co prawda nie ma to znaczenia w normalnym używaniu komputera, jednak przy konfigurowaniu systemu, a także przy wszelkiego rodzaju testach związanych z podkręcaniem strasznie wydłuża cały proces. A wystarczyłoby przenieść odpowiednie moduły do BIOSu płyty głównej tak, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji z chipsetem NVIDIA nForce4...

Pozostałe układy umieszczone na tej płycie głównej to kontrolery dźwiękowy, FireWire oraz LAN (1 Gb Ethernet). Niestety, ten ostatni nie jest rozwiązaniem korzystającym z PCI Express, co odbijać się będzie na wydajności. Z kolei zastosowany kodek dźwiękowy Realtek ALC658 to układ 6-kanałowy (5.1). Wśród dodatkowych złącz znajdujących się w pudełku z płytą główną znajdujemy śledzia z dwoma złączami USB oraz dwoma - różnej wielkości - złączami FireWire.

Od konstrukcji płyty głównej, a szczególności od opcji, jakie zawarte są w jej BIOSie zależy, co użytkownik może ustawić i jaką osiągnąć wydajność. Mimo że zintegrowanie kontrolera pamięci z procesorami Athlon 64 powinno w praktyce zniwelować różnice wydajności między płytami głównymi różnych producentów, to tak się nie do końca stało. Powód? Otóż parametry pracy tego zintegrowanego kontrolera są ustawiane przez płytę główną i w zależności od tego, jakie opcje producent pozwoli modyfikować, a jakie ustawi domyślnie, uzyskujemy różną wydajność.


Na ekranie głównym BIOSu zwraca uwagę niepozorna opcja - µGuru. Poniżej znajdziecie trzy ekrany prezentujące opcje udostępniane przez ten moduł. W zaawansowanych opcjach BIOSu istnieje możliwość zmiany kolejności urządzeń, z których ma być ładowany system i co ważniejsze, jest możliwość uruchomienia komputera z kluczyka USB ("flashdrive"). Niestety, brak jest możliwości jednokrotnej zmiany urządzenia startowego, bez korzystania z BIOSu.


Jak zwykle, by uzyskać optymalną wydajność komputera należy dobrze skonfigurować pamięci. Tutaj widzimy ustawienia optymalne, przy znacznym podkręcaniu. Pozostałe podstrony BIOS pozwalają na ustawienie trybu pracy HyperTransportu (Lightning Data Transfer) oraz włączenie takich składników, jak kontrolery pamięci masowych, dyskietek, FireWire, układu dźwiękowego i sieciowego oraz interfejsów przestarzałych.


A o to i opcje µGuru w całej okazałości. Pierwsza podstrona służy do ustalenia napięć i częstotliwości. I choć ustawienia dostępne są w dość szerokim zakresie, to jednak brakuje pewnych ustawień. Np. zasilanie pamięci można ustawiać na wartości 2,5; 2,55; 2,6; 2,65; 2,7; 2,8; 2,9; 2,95; 3,0; 3,05; 3,1 oraz 3,2 V. Dlaczego brakuje niektórych pośrednich wartości - nie umiem tego wytłumaczyć. A przecież przy przetaktowywaniu kluczem do sukcesu jest pełna kontrola nad zasilaniem i odprowadzeniem ciepła!

Częstotliwość podstawowa może być ustawiona w zakresie 200 do 400 MHz. Mnożnik jej może przyjmować wartości od 5 do 25, jednak brak jest ustawień połówkowych. Częstotliwości magistral PCI Express oraz zwykłego PCI mogą być zablokowane na swoich standardowych wartościach (odpowiednio 100 MHz i 33 MHz). Niestety, napięcie zasilające procesor może być tylko zmieniane z dokładnością do 0,025 V, choć 0,01 byłoby bardziej przydatne. Co gorsza, można jego wartość znacznie podnieść, nie da się jednak obniżyć poniżej wartości nominalnej dla danego układu. Mostek północny chipsetu może być zasilany napięciem 1,5 - 1,6 V, zaś południowy 2,5 - 2,8 V. Testowy egzemplarz płyty miał tendencję do zaniżania tej wartości o około 0,3 V, co powodowało włączanie się alarmu zbyt niskiego napięcia. BIOS płyty pozwala także na ustawienie napięcia na łączach HyperTransport w zakresie 1,2 - 1,4 V.

Ocena artykułu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
Duchu (2005.06.30, 14:04)
Ocena: 0

0%
Pierwszy raz mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o rekomendacje PCLab.pl smilies/krzywy.gif

Pozdr.
Szprychu (2005.06.30, 14:06)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Duchu @ Jun 30 2005, 14:04)
Pierwszy raz mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o rekomendacje PCLab.pl smilies/krzywy.gif

Pozdr.

A ja nigdy nie mam, bo wiem że jak dadzą to słusznie smilies/wink.gif.
Marxter (2005.06.30, 14:06)
Ocena: 0

0%
Jednego mi brakuje w teście. Sprawdzenia czy na tej płycie działają procesory X2, bo podobno K8T890 ich nie obsługuje, albo ma przynajmniej z nimi problemy...
pila (2005.06.30, 14:11)
CYTAT(Marxter @ Jun 30 2005, 14:06)
Jednego mi brakuje w teście. Sprawdzenia czy na tej płycie działają procesory X2, bo podobno K8T890 ich nie obsługuje, albo ma przynajmniej z nimi problemy...

Athlon 64 X2 działa na tej płycie, ale widoczny jest tylko jeden rdzeń (drugi jest nieaktywny). I nie da się tego poprawić nawet nowym BIOSem...
Marxter (2005.06.30, 14:13)
Ocena: 0

0%
CYTAT(pila @ Jun 30 2005, 14:11)
Athlon 64 X2 działa na tej płycie, ale widoczny jest tylko jeden rdzeń (drugi jest nieaktywny). I nie da się tego poprawić nawet nowym BIOSem...

Czyli rekomendacja dla niej jest pomyłką...
Duchu (2005.06.30, 14:13)
Ocena: 0

0%
Dla mnie marzeniem jest Fatality: link! BTW: Dlaczego tamta płyta nie dostała rekomendacji PCLab.pl...? smilies/scratchhead.gif

Pozdr.
*Konto usunięte* (2005.06.30, 14:17)
Ocena: 0
CYTAT(Duchu @ Jun 30 2005, 13:04)
Pierwszy raz mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o rekomendacje PCLab.pl smilies/krzywy.gif

Pozdr.

Płytę doceniliśmy za dobrą cenę, dobre wydajność i stabilność działania oraz dodatkowe opcje overclockerskie. Nam się płyta podoba, choć przyznajemy, że problemy chipsetu K8T890 z obsługą procesorów dwujądrowych, nieco obniżają walory tej płyty.
pila (2005.06.30, 14:19)
CYTAT(Marxter @ Jun 30 2005, 14:13)
Czyli rekomendacja dla niej jest pomyłką...

Czemu? Procesory X2 są cholernie drogie i nikt ich nie będzie instalował w tego typu płycie. ABIT AX8 to produkt przeznaczony dla osób, które będą w niej instalować procesory klasy A64 3000+ (lub 3200+), a potem je podkręcać. Brak obsługi X2 nie jest tu moim zdaniem jakimkolwiek problemem.

CYTAT(Duchu @ Jun 30 2005, 14:13)
Dla mnie marzeniem jest Fatality: link! BTW: Dlaczego tamta płyta nie dostała rekomendacji PCLab.pl...?  smilies/scratchhead.gif

Bo jest zdecydowanie za droga.
xpx (2005.06.30, 14:20)
Ocena: 0

0%
Ta płyta jest trocję dziwna smilies/scratchhead.gif
Ja bym jej rekomendacji nie dał.
Marxter (2005.06.30, 14:24)
Ocena: 0

0%
CYTAT(pila @ Jun 30 2005, 14:19)
Czemu? Procesory X2 są cholernie drogie i nikt ich nie będzie instalował w tego typu płycie. ABIT AX8 to produkt przeznaczony dla osób, które będą w niej instalować procesory klasy A64 3000+ (lub 3200+), a potem je podkręcać. Brak obsługi X2 nie jest tu moim zdaniem jakimkolwiek problemem.
Bo jest zdecydowanie za droga.

Ja na to patrzę inaczej. Abit AX8 jest w sprzedaży już od jakiegos czasu, zanim ktokolwiek ze śmiertelników widział X2 na oczy...
Wszyscy zapewniali, że w przyszłości będzie można na obenych płytach wrzucić procesory dwurdzeniowe, wystarczy flash biosu. W takiej sytuacji, ten kto kupił AX8 może czuć się rozczarowany.
Zgodzę, się, że na dzień dzisiejszy X2 są drogie, ale zapewne w końcu doczekamy się tańszych odpowiedników. Nie każdy chce wymieniać mobo przy wymianie procka, zwłaszcza, że ta płyta niby zapewnia wszystko co trzeba do szczęścia...
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane